Publikálás:
2024-09-10 10:29:46
Legutóbb módosította:
admin [2024-09-10 10:43:12]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 7545
Augusztusban tovább csökkent a magyar infláció, így folytatódott az év során tapasztalható dezinflációs folyamat. Július és augusztus között az árak nem változtak. Tavaly augusztushoz képest 2024. augusztusában 3,4%-kal voltak magasabbak az árak. Így az infláció mértéke némiképp nagyobb mértékben csökkent, mint azt előzetesen várták, ennek okai között az augusztusi forinterősödés és az üzemanyagárak csökkenése áll. A friss adatok fényében módosultak a becslések az állampapírok várható kamataira vonatkozóan.
A cikkben végigveszem, hogy mi várható az állampapírok piacán.
Az infláció már most a Magyar Nemzeti Bank 2-4%-os toleranciasávjába ért, de lassan visszatérünk a gazdaság szempontjából ideálisnak tartott 3%-os inflációs sávba, erre utoljára 3 éve volt példa. Az extrém nagymértékű áremelkedések időszaka ezzel úgy tűnik, véget ért, 2024-ben nem volt olyan hónap, amikor a havi áremelkedés mértéke elérte az 1%-ot.
Így alakultak idén a havi inflációs értékek:
Ez alapján az árak összességében 3,55%-kal emelkedtek az év során (kumulált infláció).
Szintén kedvező jel, hogy a maginfláció is mérséklődött (4,7%-ról 4,6%-ra), ami azt jelenti, hogy a volatilis tételek nélküli (üzemanyagárak, energiaárak, élelmiszerek stb.), a hosszabb távú árnövekedési ütem lassult.
Megjegyzés: a bázishatás miatt az év utolsó hónapjaiban az év-év (YoY) infláció akkor is stagnálni vagy nőni fog, ha augusztus és december között egyáltalán nem emelkednek az árak, vagy csak 0,1-0,2%-kal. Erről a matematikai furcsaságról ebben a cikkben írtam.
A csökkenő infláció az állampapírok szempontjából két dolgot jelent: a jegybank a tervezettnél akár nagyobb mértékben is csökkentheti idén az alapkamatot, ami az új állampapír-sorozatok és a Diszkont Kincstárjegyek aukciós átlaghozamára is hatással lehet (ami pedig a Bónusz Magyar Állampapír kamatbázisára), és alacsonyabb lehet a vártnál a 2024. évi átlagos infláció is, ami pedig negatívan befolyásolja a Prémium Magyar Állampapír jövő évi kamatát. Lásd: Inflációkalkulátor.
Frissítettem az Inflációkalkulátort a legújabb inflációs adatokkal. A piros színű "Infláció kiszámítása" gombra kattintva az oldal ki fogja írni az év hátralévő részében várható év-év (YoY) inflációkat és azt is, hogy mennyi a Prémium Magyar Állampapír becsült jövőévi kamata. A havi inflációs értékek szabadon módosíthatók, így, ha pl. augusztus és december között mindenhová 0-t írunk, akkor már csak 3,6% jön ki az éves átlagos inflációra, de ha pl. mindenhová 1-et, akkor 5,6%.
Persze a Prémium Magyar Állampapírnál sorozattól függően még rájön erre 0,25-1,5 százalék kamatprémium is. Ebben a cikkben összegyűjtöttem, hogy az egyes PMÁP-sorozatoknak mikor van a kamatfordulójuk. Most még mindegyik korábban megvásárolt PMÁP magas kamattal ketyeg.
Amennyiben kitart az év során tapasztalható dezinflációs folyamat, a jegybanknak lehetősége lesz akár a tervezettnél nagyobb mértékben is csökkentenie az alapkamatot. Ez pedig közvetve a piaci kamatok csökkenését eredményezi, így az intézményi befektetőknek rendezett Diszkont Kincstárjegy (DKJ) aukciókon is alacsonyabb átlaghozamok alakulhatnak ki. Miért lényeges ez? Azért, mert a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) három havonta változó kamatbázisát a DKJ-aukciók átlaghozama adja. A képen látható, hogy már így is egyre alacsonyabb hozamok alakulnak ki, egy esetleges nagyobb mértékű alapkamat-csökkentés meggyorsíthatja a folyamatot. Ami segít a BMÁP-on, hogy a kamatbázisra még rájön 1,5% kamatprémium is, tehát a mostani állapot szerint
Három havi DKJ aukciós átlaghozamok alakulása
A Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) és a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) fix kamatozású papírok, ez azt jelenti, hogy amikor kibocsátanak belőlük egy sorozatot, akkor tudni lehet, hogy a futamidejük alatt hogy fog alakulni a kamatuk. A jelenlegi FixMÁP kamata a teljes három év alatt évi 6,75%, a jelenlegi MÁP+ kamata pedig 6%-ról indul, de évente emelkedik 0,25%-kal, így az ötödik évben már 7%-ot fizet. Mindegyik állampapír bármikor eladható idő előtt.
Ha csökkennek a piaci kamatok, az hatással lesz az új állampapír-sorozatok kamatára is. Tehát egy csökkenő inflációs- és kamatkörnyezetben vagyunk, így aki állampapírba tervez fektetni, annak mindenképp érdemes mielőbb lépnie, hiszen a jelenlegi adatok alapján valószerűtlen, hogy nőnének a kamatok.
Aki hosszabb távra fektetne be, annak úgy gondolom, a MÁP+ jelenleg a legjobb választás, hiszen egy csökkenő kamatkörnyezetben egy sávosan emelkedő hozamú állampapír kifejezetten jó választás. Itt írtam a konstrukcióról.
Persze mindig elmondom, hogy érdemes diverzifikálni a befektetéseket, és ha valaki bizonytalan a lehetőségeiben, akkor az olyan egyszerűen elérhető és érthető lehetőségek felé fordulni, mint pl. az ETF vagy a pénzpiaci alap, ezekről részletesen írtam a linkelt cikkekben.
Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.