Publikálás:
2025-02-14 10:00:45
Legutóbb módosította:
admin [2025-02-14 10:19:33]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 5173
Azért kerültem sokáig ezt a témát, mert ahhoz, hogy valaki hitelből fektessen be, tudatosságra van szükség, így ez egy ingoványos terület. Viszont annyian kértétek, hogy írjak arról, hogy a 2025. január 1-től elérhető kamatmentes munkáshitelt megéri-e felvenni és befektetni állampapírba, hogy ezt most megteszem. Elöljáróban: ha valaki kellően tudatos és az új kamatmentes munkáshitelből állampapírba fektet, akkor 3 év alatt 18,5% hozam, 5 év alatt 34% hozam, 10 év alatt 85% hozam is elérhető egy fix kamatozású állampapírral (ebből már minden költség le van vonva). Sokak számára ez azért vonzó lehetőség, mert nem a saját, hanem a bank pénzét fektetik be, és arra kapnak hozamot.
A cikkben egy pontos kalkulátort is mellékelek, amellyel bárki könnyedén kiszámíthatja, hogy milyen feltételek mellett, milyen idő alatt, pontosan mennyi hozamra tehet szert.
A cikk nem pénzügyi tanácsadás, csak tájékoztató jellegű információkat tartalmaz.
A munkáshitel egy új, kamatmentes hitellehetőség 17-26 év közötti dolgozó fiatalok számára. A bankoknál 2025. január 1-től érhető el, legfeljebb 4 millió forint összegben. Tehát azon fiataloknak szól, akik nem folytatják tanulmányaikat, és így pl. diákhitelre sem jogosultak, de szükségük lenne egy kedvezményes kölcsönre lakásvásárláshoz vagy bármi egyébhez (hiszen szabadon felhasználható hitelről van szó).
Az igénylésnek nem szigorúbbak a feltételei, mint más hitel esetében, viszont alaposan körül van határolva az igénylők köre.
A jogosultak körét a jogszabály a következőképpen határozza meg:
A munkáshitel kamatmentes, mindössze havi 0,0416% kezességvállalási díjat kell fizetni, ez a felvehető 4 milliós hitelösszeg esetében évi 20 ezer Ft.
Ha valaki úgy dönt, hogy azért veszi fel a munkáshitelt, hogy azt állampapírba fektesse, akkor alapvetően két út áll előtte:
Az első lehetőséggel lehet többet keresni, ha a 4 millió Ft-ot befekteted 10 évre és el tudsz érni évi mondjuk 6,25% hozamot, akkor a 10. év végére kb. 1,83 millió Ft nyereséged lehet.
A második lehetőséggel (amikor időről időre felveszed az állampapírkamat egy részét, hogy abból fizesd a törlesztőt) az a gond, hogy feléled a kamat egy részét, tehát nem érvényesül egészében a kamatos kamat hatás. Ezzel az úttal számolva kb. 1,45 millió Ft nyereséged lehet a 10 év végére.
Természetesen, ha nincs olyan állampapír (esetleg más befektetés), amellyel 10 éven át fixen évi 6,25% hozamot tudsz elérni, akkor a végösszegek alacsonyabbak. Nyilván nem csak állampapírba lehet befektetni, vannak más befektetési lehetőségek is, pl. sokszor írtam már a pénzpiaci alapról vagy éppen az ETF-ről, a kockázatosabb befektetéseket, mint pl. a Bitcoin ETP-t nem is említve. Ez a cikk viszont most a munkáshitel állampapírba fektetéséről szól.
Ajánlok egy kalkulátort, amelyet nem én, hanem az általam már többször idézett Szendrei Ádám készített, abban lehet számolgatni különböző összegekkel és kamatokkal. Az Excel táblázatba egyszerűen csak be kell írnod, hogy mekkora összegű munkáshitelt szeretnél felvenni, meg kell becsülnöd, hogy mekkora hozamod lesz az állampapírokon, illetve mekkora lesz az infláció. A munkáshitel kalkulátor ide kattintva érhető el.
Kalkulátor a munkáshitel befektetéséhez
Egyébként szintén Szendrei Ádámnak lesz március 13-án 19:00-tól egy online előadása az állampapírokról "Magyar állampapírok: Mikor, melyiket éri meg választani 2025-ben?" címmel. Az előadás teljesen ingyenes és vissza is nézhető majd, de mindenképpen előre kell regisztrálni ezen az oldalon a "Lefoglalom a helyem" gombra kattintva.
Jó lehetőség lehet tehát a munkáshitel befektetése, hiszen nem saját tőkét fektetsz be, hanem lényegében a bank pénzét kamatoztatod, viszont én senkinek nem fogom javasolni ezt a lehetőséget, hiszen mint írtam, a hitelfelvételhez tudatosságra és önfegyelemre van szükség, így csak az ugorjon bele, aki képesnek tartja magát erre. A következőben lássuk a munkáshitel költségeit és egyéb feltételeit.
A munkáshitel egy nagyon kedvező konstrukció, amennyiben tudatosan kezeled.
Az, hogy a hitel kamatmentes, nem jelenti azt, hogy a bankoknak ez nem éri meg, mivel a kamatot a hitelfelvevő helyett az állam fizeti (változó, jelenleg 7,5% körüli kamatot).
Megszűnik viszont az állami kamattámogatást az alábbi két esetben:
Ebben a két esetben az addig igénybe vett kamattámogatást egy összegben vissza kell fizetni 120 napon belül.
A cikk bevezető gondolatai, amely szerint a hitel felvételéhez tudatosságra van szükség, ideillenek.
A munkáshitel nem gyermekvállaláshoz kötött, de gyermekvállalás esetén szüneteltetheted a tartozás fizetését, két gyermektől elengedik a tartozás felét, három gyermektől a tartozás egészét. Mindez csak a nők esetében érvényes. (Ezek nagyon hasonló szabályok, mint amelyek a Babaváró hitelnél is vannak.)
Ez a támogatási jogosultság halva született gyermek esetén is érvényes, illetve örökbefogadott gyermekek után is érvényesíthető. Fontos, hogy a támogatásokhoz a kérelmeket legkésőbb a gyermek születését vagy örökbefogadását követő 180 napon belül be kell nyújtani.
Tehát a gyermekesek még jobban járnak, ha pl. valaki felveszi a kamatmentes munkáshitelt, befekteti állampapírba és születik három gyermeke, akkor a hozammal együtt közel 6 millió Ft "ingyen" pénzhez juthat hozzá.
Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.
Disclaimer: a cikk nem minősül tanácsadásnak, nem bátorítok senkit hitel felvételére, csupán az új munkáshitel paramétereit mutattam be, különböző számításokkal kiegészítve. A pontos részletszabályokat a 372/2024. (XI. 29.) Korm. rendelet tartalmazza.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.