Publikálás:
2024-11-28 07:17:43
Legutóbb módosította:
admin [2024-12-02 11:11:19]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 10486
Kifejezetten aktuálissá vált a kérdés, hogy egy banknál vagy a Magyar Államkincstárnál, esetleg a postán éri-e meg állampapírt vásárolni és tartani. Mint arról a korábbi cikkemben beszámoltam: december 16-ig a Magyar Államkincstár 20 ezer Ft-ot fizet annak, aki egy promóciós kóddal számlát nyit náluk (ez lehet a saját nevére szóló számla és/vagy a gyermeke nevére szóló), ráadásul az is kap 20 ezer Ft-ot, akinek a promóciós kódját felhasználta.
Az ajándék jóváírásának fő feltétele (azon kívül, hogy a meghívottnak új ügyfélnek kell lennie), hogy a megnyitott számlán vásároljunk legalább 100 ezer Ft névértékű állampapírt, és azt megtartsuk legalább december 16. 16:00-ig. Részletek a fentebb linkelt cikkben.
(Apropó, megköszönöm, ha az én promóciós kódomat használja fel valaki, a számlanyitás során kell megadni: 5312586159.)
A visszajelzések alapján sokan, akik korábban banknál vezettek értékpapírszámlát, most a Kincstárnál is megnyitották a saját számlájukat. Azoknak, akik a banki költségek miatt már fontolgatták a váltást, de eddig nem döntöttek, a promóció komoly ösztönző lehet. Az alábbi cikk egy korábbi cikkem aktualizált változata, és azt gyűjtöm benne össze, hogy melyek azok a látható vagy rejtett költségek, amelyek egy állampapír vásárlása során előkerülhetnek. Ezek alapján mindenki levonhatja a konklúziót, hogy egy banknál, a Kincstárnál vagy postán éri-e meg állampapírt vásárolni és tartani.
Elsőként fontos leszögezni, hogyha valaki a megfelelő helyen és a megfelelő módon vásárol állampapírt (tehát tudja, hogy mit csinál), akkor 0,00 Ft a költség. Van viszont egy sor olyan tétel, amelyekről, ha az ember nem tud és nem figyel rájuk oda, akkor az évek során komoly hozamveszteséggel járhat a befektetés. Ahhoz, hogy biztosan minden költséget elkerülj (azokat is, amelyekre nem is gondolsz), érdemes minden fejezetet figyelmesen végigolvasni. Minden itt leírt információ természetes személyekre vonatkozik.
Ahhoz, hogy valaki állampapírt tudjon vásárolni, kell nyitnia egy olyan számlát, amelyen értékpapírokat lehet elhelyezni. Kivételt képez ez alól két állampapír: a nyomdai úton előállított Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) és a szintén nyomdai úton előállított 1, illetve 2 éves Kincstári Takarékjegy (KTJ). Ezek a postán papír alapon is megvásárolhatók.
Állampapír vásárlásához lehet számlát nyitni valamely kereskedelmi banknál, a Magyar Államkincstárnál, illetve a nagyobb Postákon. Segítség lehet a Vásárlás menüpont. Ha Postán nyitod meg a számlát, akkor ugyanúgy a Magyar Államkincstárnál vezetett értékpapír-nyilvántartási számlád lesz, ugyanazokkal a feltételekkel. A Postán viszont nem lehet mindegyik állampapírt megvásárolni, tehát mindenképp érdemes Web -és MobilKincstár hozzáférést igényelned a számládhoz, mivel azon keresztül bármelyik állampapírt meg tudod vásárolni
Tehát lényegében vagy a Magyar Államkincstár vagy valamelyik bank vezeti a számládat.
Fentebb márt tisztáztuk, hogy lényegében vagy a Magyar Államkincstár vagy valamely bank vezeti a számládat, és ha postán nyitsz számlát, az akkor is kincstári számla lesz.
Itt kétféle költségelem merülhet fel: az egyik magának az állampapír megvásárlásának a költsége, a másik pedig a választott fizetési módhoz tartozó esetleges költség.
Amikor kibocsátanak egy új sorozatot valamelyik állampapírból, akkor 100%-os árfolyamon vásárolható meg, tehát 1000 Ft-ért 1000 Ft-nyi állampapírt kapsz. Viszont, ahogy elkezd kamatozni és telnek a napok, egyre több kamat halmozódik fel rajta. Ha pl. 100 ezer Ft-nyi állampapírra már halmozódott 5 ezer Ft kamat néhány nap alatt, akkor annak az állampapírnak 105% lesz az eladási árfolyama, tehát 105 ezer Ft-ért fogod tudni megvenni. Ez a plusz 5 ezer Ft nem veszteség, mert az első kamatfizetési napon megkapod a többi kamattal együtt.
A Magyar Államkincstárnál ez tiszta ügy, ott mindig pont annyival magasabb az eladási árfolyam, amennyi felhalmozott kamat már van rajta.
Viszont egyes bankoknál ez nem ennyire tiszta, vannak, amelyek egyedi árfolyamot szabnak meg, és magasabb árfolyamon adják el az állampapírokat, mint az indokolható lenne. Az MNB pár éve meg is büntette emiatt az egyik legnagyobb hazai bankot (cikkem erről itt).
Miután megvásároltunk egy állampapírt, nincs vele más dolgunk, csak várni, hogy kamatozzon. Mindennap az éves kamat 1/365 részével kamatozik a papírunk.
Bármelyik állampapírt bármikor el lehet adni, a futamidejétől függetlenül. Az idő előtti eladásnak költsége van, viszont a kamatot napra pontosan, időarányosan jóváírják.
A következő költségelem, amely képbe jöhet, amikor hozzá szeretnél férni a pénzedhez, az a pénz felvételének a díja.
A Magyar Államkincstárnál vezetett értékpapír-nyilvántartási számlára történő állampapír vásárlás lehet teljesen díjmentes, a folyamat legelejétől a legvégéig. A bankoknál nem ennyire egyértelmű a helyzet, a fenti lista alapján érdemes utánanézni minden költségelemnek, és nem megelégedni azzal, ha egy bank azzal hirdeti magát, hogy az értékpapír számla megnyitása és az állampapír megvásárlása díjmentes, mert az ördög a részletekben rejlik.
Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.