EUR: 402.74 | USD: 349.54 | CHF: 428.36 | GBP: 471.6 | RUB: 4.46 | UAH: 8.35

FRISS HÍR: Így lehet állampapírt vásárolni: nagy, mindenre kiterjedő útmutató kezdőknek

Ajánló: Tanulj meg infláció feletti hozamokon befektetni (online tréning)

Miért csökkent le az állampapírjaim értéke?!

Állampapír Friss fejlemények

Publikálás: 2025-06-02 18:00:00
Legutóbb módosított: admin [2025-06-02 16:37:58]

Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin

Megtekintések: 1839


Miért csökkent le az állampapírjaim értéke?!

Többen tapasztalták, hogy ma vagy a napokban hirtelen lecsökkent az állampapírjaik értéke, és nemhogy pluszba nem megy (akár hetek óta), de még kevesebbet ér ma, mint amennyiért megvették. Ez komoly aggodalomra ad okot, de fontos megérteni, hogy pontosan mi történik, mert van rá magyarázat. Mivel a napokban számos kérdést kaptam ezzel kapcsolatban, úgy gondoltam, nagyon fontos, hogy bemutassam egy cikkben az okokat.

Mi tapasztalható pontosan a napokban?

Akár a Magyar Államkincstárnál, akár valamely banknál van valakinek értékpapírszámlája, a webes felület főoldalára belépve lát egy naponta frissülő összeget, ez az úgynevezett piaci érték. Ez az érték azt mutatja meg, hogy jelen pillanatban mennyit kapnánk az állampapírjainkért, ha egy az egyben eladnánk azokat. Mivel a napokban több állampapírnak is van kamatfizetése (kamatfordulója), többen azt tapasztalták, hogy nemhogy pozitívba nem akar menni az egyenlegük, de még annyit se ér az állampapírjuk, mint amikor megvették.

Aggodalomra nincs ok, mielőtt leírnám, hogy miért nincs, három nagyon fontos fogalmat kell tisztázni, ez az egésznek az alapja: névérték, felhalmozott kamat, piaci érték.

A kulcsfogalmak tisztázása: névérték, felhalmozott kamat és piaci érték

Névérték és felhalmozott kamat

Amikor az Államadósság Kezelő Központ (a továbbiakban: ÁKK Zrt.) kibocsát egy új állampapír-sorozatot, akkor már aznap elindul az adott sorozat kamatozása. Minden nap az éves kamat 1/365 részével kamatozik, hiszen minden lakossági állampapír napi kamatozású, és egy év 365 napból áll. A kamatozással az adott állampapír-sorozat nem várja meg, hogy mi megvegyük, ha pl. 10 nappal a kibocsátása után vesszük csak meg, akkor már a részét fogja képezni 10 napnyi kamat. Ezt nekünk ki kell fizetnünk, de ez nem akkora probléma, mert az első kamatfizetési napon vissza is kapjuk. Ha tegyük fel, veszünk 100 ezer Ft-ért állampapírt, de már van rajta 1000 Ft felhalmozott kamat, akkor csak 99 ezer Ft úgynevezett "névértékű" papírt fogunk kapni, mert a fennmaradó 1000 Ft az addig összegyűlt, úgynevezett "felhalmozott kamat".

Eddig világos? A névérték az, ami az állampapírunk tényleges értéke, ez a rész fog kamatozni, a felhalmozott kamat pedig a napra pontos, időarányos kamat.

Piaci érték

Ez az az érték, ami akár a Magyar Államkincstár, akár valamely bank webes felületére bejelentkezve rögtön a főoldalon látszik. Ebben benne van a névérték és a felhalmozott kamat összege (ugye fentebb ezekről írtam le, hogy micsodák).

VISZONT!

Virtuálisan le van vonva az összegből az idő előtti eladás költsége. Akkor is, ha nem adjuk el idő előtt, hiszen a piaci érték azt mutatja meg, hogy mennyit kapnánk az állampapírunkért, ha úgy, ahogy van, az egészet eladnánk.

Az idő előtti eladás költsége a Magyar Államkincstárnál a névérték 1%-a (a Magyar Állampapír Plusznál egyedüli kivételként mindössze 0,5%), a bankoknál pedig jellemzően a névérték 2%-a (ezért is nem igazán éri meg banknál állampapírt tartani, hiszen ők csak egyfajta viszonteladók, általában extra költségekkel, érdemes lehet megfontolni az állampapírok Kincstárhoz transzferálását).

Tehát a piaci érték = névérték - 1% (idő előtti eladási díj) + felhalmozott kamat

(Bankoknál ez a díj jellemzően 2%.)

Ezért csökkent le az állampapírjaid értéke

Ha eljutottál idáig az olvasásban, talán már összeraktad a képet, és érted, miért vagy mínuszban. Azért összegezzünk:

Ha kamatfordulója volt valamely állampapírodnak a mai napon vagy akár pár héttel ezelőtt, akkor a kifizetett kamat "levált" a névértékről, tehát megkaptad készpénzben, átutalással, az értékpapírszámládra vagy ahogy azt te kérted (kivéve a Magyar Állampapír Pluszt, ott a kifizetett kamat rögtön automatikusan tőkésedik, több más mellett ez az egyik előnye).

Tehát ott maradt csupaszon a névérték a számládon, de mivel a piaci érték sort nézzük most, csak a 99-98%-a látható (ugye attól függően, hogy a Kincstárnál vagy egy banknál vannak-e az állampapírjaid). Vagyis pl. 100 ezer Ft állampapírból csak 98-99 ezer Ft látszik. Fontos, hogy ez nem az állampapírod tényleges értéke, hiszen, ha nem adod el idő előtt, akkor értelemszerűen megugrik 1%-kal az összeg, mivel a futamidő végén nincs idő előtti eladási díj.

Tehát ezért vagy mínuszban. Az összeg persze elkezd szép lassan nőni, pl. a Fix Magyar Állampapír esetében minden nap a 6,5% éves kamat 1/365 részével (ami 0,0178082191780822%, vagyis 100 ezer Ft esetében 17,8 Ft), de mire pluszba kerülsz, el fog telni kb. 56 nap (1% / 0,0178082191780822% ≈ 56 nap).

Ne aggódj: a valódi érték a lényeg

Tehát ne aggódj, csak azért van mínuszban az állampapírod, mert kevesebb, mint kb. 56 napja volt kamatfizetés (az 1%-os díjfeltételezés és a példában említett 6,5%-os kamat mellett). És valójában nincs is mínuszban, hiszen tisztáztuk, hogy a webes felület főoldalán látható piaci érték nem az állampapírjaid tényleges értéke, mivel idő előtti eladási díj csak idő előtti eladás esetén lenne, a piaci értékből viszont virtuálisan ki van vonva ez a díj.

Támogatnál?

Amennyiben szeretnéd támogatni a munkámat, azt ezen az oldalon keresztül bankkártyával vagy PayPallal, illetve átutalással az alábbi bankszámlaszámra teheted meg (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor – 12600016-19868930-99723457. Köszönöm a támogatást!

Kérdésed van?

Keresd fel a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalát, az X-et (Twitter), vagy vedd fel velem a kapcsolatot e-mailben.

Keresés

Támogatnád a munkámat?

Célom, hogy segítsek eligazodni az állampapírok között, hogy mindenki felkészülten, a legjobb döntést tudja meghozni. Az oldalt magánszemélyként készítem, és legjobb tudásom szerint igyekszem segíteni mindenkinek. Ezért nem várok fizetést, de ha valakinek van rá lehetősége, és úgy érzi, anyagilag is támogatná a munkámat, attól ezt elfogadom. Az alábbi gombra kattintva tudsz támogatni PayPal-on vagy bankkártyával (PayPal fiók nem szükséges):

Támogatási lehetőség

Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.

Kategóriák

Online befektetési tréning