Publikálás:
2022-11-14 07:11:29
Legutóbb módosította:
admin [2023-03-20 12:20:27]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 29191
Gyakran felmerülő kérdés, hogy miért van az, hogy állampapír vásárlásakor (legyen az Prémium Magyar Állampapír, Bónusz Magyar Állampapír, vagy más, kamatozó állampapír) azzal szembesülünk, hogy nem 100%-os árfolyamon tudjuk megvásárolni az adott sorozatot, hanem ennél drágábban, pl. 106%-on. Vagyis, ha vennénk 100 ezer Ft-ért állampapírt, akkor 106 ezer Ft-ot kell kifizetnünk érte. Sokan kérdeztétek már, hogy ebben az eseten érdemes-e megvárni, míg kibocsátanak egy új sorozatot. Erre az a válasz, hogy nem, de érdemes azzal tisztában lenni, hogy ezzel mit lehet veszíteni, mit lehet nyerni.
Mi a nettó árfolyam és mi a bruttó árfolyam?
Egy kamatozó állampapír árfolyama csak a kibocsátás napján 100% (ezt nevezzük nettó árfolyamnak), onnantól kezdve folyamatosan emelkedik. Ennek az az oka, hogy elkezd kamatozni, és felhalmozódni a kamat. Ez a kamat az állampapír "részévé válik", tehát, amikor valaki megvásárolja, akkor megkapja mellé a felhalmozott kamatot is. Pl. adott 100 ezer Ft névértékű PMÁP, amelynek 12% az éves kamata, és te 6 hónappal a kibocsátást követően vásárolod meg. Ebben az esetben 6 ezer Ft felhalmozott kamat lesz rajta (a 12% évesített kamat fele), így 106%-os árfolyamon fogod tudni megvásárolni (ezt nevezzük bruttó árfolyamnak). Ezzel még nem veszítesz vagy nyersz, egyszerűen "előre visszafizeted" azt a felhalmozott kamatot, amit a soron következő kamatfizetéskor vagy idő előtti eladáskor automatikusan megkapsz. Tehát ugyanúgy nulláról indulsz, mintha a kibocsátás pillanatában vásároltad volna meg, csak nyilván időarányosan (6 hónap) kevesebb hozamod lesz a végén, de ez nem jelenti azt, hogy az évesített hozamod alacsonyabb lenne.
Mennyi névértéket tudok vásárolni, ha magasabb az árfolyam?
Mivel a példában említett 100 ezer Ft 106%-os árfolyamon vásárolható meg, két dolgot tehetsz:
Az 1. eset előnye, hogy csak a tervezett 100 ezer Ft-ot kellett befektetned, viszont így csak 94 ezer Ft-nyi állampapír fog neked kamatozni, nem 100 ezer Ft-nyni. A 2. esetben többet fektettél be a tervezett 100 ezer Ft-nál (hiszen előre visszafizetted a 6 ezer Ft felhalmozott kamatot), és így elérted, hogy 100 ezer Ft-nyi állampapírod legyen, ne csak 94 ezer Ft-nyi.
Tehát, ha egy papír kamatozása már elindult, az nem jelenti azt, hogy automatikusan rosszabbul jársz, és a magasabb árfolyammal kifizetett plusz összeg az nettó veszteség. Az viszont igaz, hogy a felhalmozott kamatra kiadott összeg nem fog kamatozni, az csak úgy "állni" fog az értékpapír-számládon, és igaz ugyan, hogy a legközelebbi kamatfizetéskor vagy idő előtti eladás esetén visszakapod, de arra a részre nem fog kamat menni.
Ettől függetlenül semmiképp sem érdemes várni, hogy legyen egy újabb sorozat, amit pont 100%-os árfolyamon tudsz megvásárolni, hiszen minden nappal, amíg a befektetni kívánt összeg csak áll a bankszámládon vagy a pénztárcádban, kamatot veszítesz.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.