Szerző:
admin [2023-03-24 12:29:53]
Legutóbb módosította:
admin [2023-06-21 15:15:01]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 45345
Gyakran felmerülő kérdés, hogy érdemes-e kivárni azt, hogy az ÁKK egy új sorozatot bocsásson ki egy adott állampapírból, vagy inkább lenyelve a magasabb árfolyam miatti veszteséget, vegyük meg a felhalmozott kamattal együtt a már futó sorozatot. A kérdés megválaszolásához fontos megértenünk, hogy miért van veszteségünk egy futó sorozat megvásárlásakor és fontos tudnunk, hogy számszerűsítve mennyit jelent ezt a veszteség.
A cikkben először tisztázom, hogy mi az a felhalmozott kamat, és miért csak magasabb árfolyamon vásárolható meg egy, már futó sorozat, majd bemutatom, hogyan lehet kiszámolni, hogy mennyi a tényleges veszteség egy futó sorozat megvásárlásával. Továbbá, kitérek arra is, hogyha valaki a WebKincstárban vagy a MobilKincstárban vásárol, akkor hogyan kell kezelnie ezt a magasabb árfolyamot.
Ez a kérdés különösen aktuális, hiszen az elmúlt hetekben több állampapírból is érkezett új sorozat, legutóbb a 7 éves Prémium Magyar Állampapírból, az új sorozatról ebben a cikkben olvashattok.
Egy kamatozó állampapír árfolyama csak a kibocsátás napján 100% (ezt nevezzük nettó árfolyamnak), onnantól kezdve folyamatosan emelkedik. Ennek az az oka, hogy elkezd kamatozni, és felhalmozódni a kamat. Ez a kamat az állampapír "részévé válik", tehát, amikor valaki megvásárolja, akkor megkapja mellé a felhalmozott kamatot is. Pl. adott 100 ezer Ft névértékű PMÁP, amelynek 16% az éves kamata, és te 6 hónappal a kibocsátást követően vásárolod meg. Ebben az esetben 8 ezer Ft felhalmozott kamat lesz rajta (a 16% évesített kamat fele), így 108%-os árfolyamon fogod tudni megvásárolni (ezt nevezzük bruttó árfolyamnak). Ezzel még nem veszítesz vagy nyersz, egyszerűen "előre visszafizeted" azt a felhalmozott kamatot, amit a soron következő kamatfizetéskor (pl. évente egyszer) vagy idő előtti eladáskor automatikusan megkapsz.
Mivel a példában említett 100 ezer Ft 108%-os árfolyamon vásárolható meg, két dolgot tehetsz:
Az 1. esetben többet fektettél be a tervezett 100 ezer Ft-nál (hiszen előre visszafizetted a 8 ezer Ft felhalmozott kamatot), és így elérted, hogy 100 ezer Ft-nyi állampapírod legyen, a magasabb árfolyam ellenére. Az 2. eset előnye, hogy csak a tervezett 100 ezer Ft-ot kellett befektetned, viszont így csak 92.590 Ft-nyi állampapír fog neked kamatozni, nem 100 ezer Ft-nyni.
Elsőre talán azt mondhatnánk, hogy a példából kiindulva nyilván 7.410 Ft-tal járunk rosszabbul, hiszen 8% felhalmozott kamat van a papíron. Csakhogy ez nem tiszta veszteség! A 7.410 Ft-ot vissza fogjuk kapni a következő kamatfizetés alkalmával (állampapírtól függően évente 1 vagy 4 alkalommal van ilyen). Ami a tényleges veszteség, hogy ez idő alatt a 7.410 Ft nem fog kamatozni. Ha pl. 16% az éves kamatunk, akkor erre a 7.410 Ft-ra 592 Ft tevődne rá a hátralévő 6 hónapban, de ezt nem kapjuk meg, mivel csak a megvásárolt névértékre jár kamat, a megvásárolt felhalmozott kamatra nem.
Ha előre nem tudható, hogy mikor érkezik új sorozat, akkor nem érdemes várni a pénz befektetésével, hiszen valószínűleg több lenne a kamatveszteség a nem befektetés miatt, mint a felhalmozott kamat miatti veszteség. Úgy tudjuk megnézni, hogy mennyi kamatot veszítenénk X nap alatt, ha nem fektetnénk be a pénzt, hogy az éves kamatot elosztjuk 365-tel, majd a kapott értékkel osztjuk a kamatveszteség százalékos értékét.
Pl. 16/365=0,043. Ha a a példában említett 0,64% kamatveszteséget elosztjuk 0,043-mal, akkor az jön ki, hogy 14 nap "nem befektetéssel" egyenlő a példában említett állampapír fél éves felhalmozott kamata miatti veszteség. Vagyis, ha pl. arra számítunk, hogy 3 hét múlva jön egy új sorozat, akkor inkább ne várjunk, vegyük meg a jelenlegi sorozatot a felhalmozott kamattal együtt.
Ha kérdésed lenne vagy megosztanál valamit, akkor várunk a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook-oldalán!
Ha úgy érzed, hogy támogatnád a munkámat anyagilag is, azt megteheted bankkártyával vagy PayPallal ezen az oldalon,
vagy átutalással (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást
fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.