Szerző:
admin [2023-01-30 12:23:59]
Legutóbb módosította:
admin [2023-01-30 15:21:36]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 23432
A Prémium Euró Magyar Állampapír (PEMÁP) kamatbázisa számításának módja sorozatonként eltérő. Ebben a cikkben a legutóbbi három sorozattal foglalkozom; ezek a 2027/X, a 2028/X, illetve a 2028/Y sorozatok. Jelenleg már csak ez utóbbi, a 2028/Y vásárolható, de akinek van a korábbi sorozatokból, azok is kíváncsiak lehetnek, hogy mikortól, és mennyi lesz a kamatuk. Megkísérlem továbbá azt a kérdést is körüljárni, hogy megéri-e eurós magyar állampapírt vásárolni, vagy egyáltalán eurót tartani.
Elsőként, vegyük végig, hogy az egyes sorozatoknak mennyi a jelenlegi kamatperiódusra vonatkozó kamata, és mennyi lesz a következő kamatperiódusban.
2027/X Prémium Euró Magyar Állampapír
Jelenlegi kamatperiódus: 2022. 09. 17. – 2023. 03. 17.
Jelenlegi kamat: 9,8% (8,8% kamatbázis + 1% kamatprémium)
Nyilvános ajánlattétel: 2027/X nyilvános ajánlattétel
A kamatbázis megállapításának módja a hivatalos megfogalmazás szerint: "A kamatbázis megegyezik a március 17-től induló kamatperiódus esetében a kamatmegállapítás napját hárommal megelőző hónap (december) és az azt közvetlenül megelőző év ugyanazon hónapja (december), a szeptember 17-től induló kamatperiódus esetében a kamatmegállapítás napját hárommal megelőző hónap (június) és az azt közvetlenül megelőző év ugyanazon hónapja (június) közötti időszakra vonatkozóan az Európai Bizottság (Eurostat) által a Résztvevő Tagállamokra vonatkozóan végleges harmonizált fogyasztói árindexként („Harmonised index of consumer prices – all items excluding tobacco”) az adott kamat megállapítás napját megelőzően időben utolsóként hivatalosan közzétett fogyasztói árindex-változás százalékos mértékével."
A kamatbázis megállapításának módja röviden: az Eurostat oldalán az utolsó oszlop (2022-12) harmadik sorát kell nézni (Euro area – 19 countries (2015-2022)), ami 9,3%, tehát ennyi lesz a 2027/X PEMÁP kamatbázisa 2023. március 17-től, amire rájön 1% kamatprémium, tehát összesen 10,3% lesz a kamata.
Kamat március 17-től: 10,3% (9,3% kamatbázis + 1% kamatprémium)
2028/X Prémium Euró Magyar Állampapír
Jelenlegi kamatperiódus: 2022. 02. 17. – 2023. 02. 23.
Jelenlegi kamat: 3,1% (2,6% kamatbázis + 0,5% kamatprémium)
Nyilvános ajánlattétel: 2028/X nyilvános ajánlattétel
A kamatbázis megállapításának módja a hivatalos megfogalmazás szerint: "A kamatbázis megegyezik a kamat megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozóan az azt megelőző évhez viszonyított, az Európai Bizottság (Eurostat) által a Résztvevő Tagállamokra vonatkozóan végleges harmonizált fogyasztói árindexként („Harmonised index of consumer prices – inflation”) hivatalosan közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértékével."
A kamatbázis megállapításának módja röviden: az Eurostat oldalán az utolsó oszlop (2022-12) hatodik sorát kell nézni (Euro area – 19 countries (2015-2022)), ami 8,4%, tehát ennyi lesz a 2028/X PEMÁP kamatbázisa 2023. február 23-tól, amire rájön 0,5% kamatprémium, tehát összesen 8,9% lesz a kamata.
Kamat február 23-tól: 8,9% (8,4% kamatbázis + 0,5% kamatprémium)
2028/Y Prémium Euró Magyar Állampapír
[jelenleg már csak ez vásárolható]
Jelenlegi kamatperiódus: 2022. 06. 10. – 2023. 08. 23.
Jelenlegi kamat: 2,85% (2,6% kamatbázis + 0,25% kamatprémium)
Nyilvános ajánlattétel: 2028/Y nyilvános ajánlattétel
A kamatbázis megállapításának módja a hivatalos megfogalmazás szerint: "A kamatbázis megegyezik a kamat megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozóan az azt megelőző évhez viszonyított, az Európai Bizottság (Eurostat) által a Résztvevő Tagállamokra vonatkozóan végleges harmonizált fogyasztói árindexként („Harmonised index of consumer prices – inflation”) hivatalosan közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértékével."
A kamatbázis megállapításának módja röviden: az Eurostat oldalán az utolsó oszlop (2022-12) hatodik sorát kell nézni (Euro area – 19 countries (2015-2022)), ami 8,4%, tehát ennyi lesz a 2028/Y PEMÁP kamatbázisa 2023. augusztus 23-tól, amire rájön 0,25% kamatprémium, tehát összesen 8,65% lesz a kamata.
Kamat augusztus 23-tól: 8,65% (8,4% kamatbázis + 0,25% kamatprémium)
Látjuk tehát, hogy a Prémium Euró Magyar Állampapír kamata az EU-s infláció folyamatos emelkedésével párhuzamosan jelentősen megemelkedik, sorozatonként eltérő mértékben, viszont a 8-10%-os kamat mindenképp figyelemreméltó, tekintve, hogy a korábbi években 2-3% körül mozgott. Az ÁKK a kamatbázis emelkedésével párhuzamosan az elmúlt időben a kamatprémiumot folyamatosan csökkentette az újabb és újabb sorozatoknál. Ez abból a szempontból érthető, hogy a kamatprémium nélkül is elég magas a PEMÁP kamata, és az államadósság összetételének szempontjából nem előnyös, ha magas kamatra vesz fel hitelt az állam, külföldi devizában. Ne felejtsük el, hogy az ÁKK, mint az állampapírok kibocsátójának feladata elsősorban az államdósság menedzselése, kordában tartása és az optimális összetételének biztosítása (30% alatti külföldi deviza, 70% fölötti forint).
Megéri eurós állampapírt vásárolni?
A Prémium Euró Magyar Állampapír kamata mindig jóval alacsonyabb volt, mint a Prémium Magyar Állampapíré. Elsősorban az eurón realizált árfolyamnyereség miatt lehet érdemes vásárolni. Ha valaki remélt árfolyamnyereség miatt tart eurót, annak megérheti PEMÁP-ba fektetni, mivel ugyanaz az árfolyamnyereség érhető el, mintha készpénzben tartaná az eurót, de mellé még van némi kamatnyereség is.
Úgy gondolom, a fő kérdés az, hogy az elkövetkező években várható-e az eurón annyi árfolyamnyereség (tehát drágulni fog-e annyival az euró a forinthoz képest), ami a Prémium Euró Magyar Állampapír 8-10%-os kamatával együtt már magasabb hozamot eredményez, mint a forintos Prémium Magyar Állampapír (jelenleg) 15,25-16%-os kamata.
Erre természetesen senki nem tudhatja biztosan a választ, hiszen nagyon sok az ismeretlen változó (a háború kimenetele, az infláció és az energiaválság alakulása, a piaci kamatkörnyezet változása, az EU/USA gazdaságpolitikája stb.). Támpontként megnéztem azt, hogy amikor nincs se világjárvány, se háború, akkor átlagosan hogyan alakul a forint/euró árfolyama (december 31-i állapotokat vetettem össze).
Az EUR/HUF árfolyamának változása 2009 és 2019 között:
Mint látható, az éves átlagos változás 2,15%, tehát, ha valaki eurót tart készpénzben, az évente átlagosan 2,15% árfolyamnyereséget tudott rajta realizálni 2009 és 2019 között. Jelenleg viszont 391 Ft-nál jár az árfolyam, egy évvel ezelőtt, 2022. január 30-án pedig még csak 358 Ft volt, tehát ez 9,2%-os romlás. Ennél nagyobb árfolyamromlásra utoljára 2011-ben volt példa, amit aztán egy 6,7%-os erősödés követett.
Tehát, ami itt a nagy kérdés, hogy lesz-e még a 9,2%-os romláshoz hasonló mértékű éves árfolyamesés, vagy kezdünk visszaállni a korábbi 2,15%-os éves átlagra.
Mivel a eurós állampapír (2028/Y) kamata augusztus 23-tól 8,65% lesz, ezért ahhoz, hogy 2023. augusztus 23. és 2024. augusztus 23. között magasabb hozam legyen realizálható, mint a 16%-os Prémium Magyar Állampapírral, az kell, hogy az EUR/HUF árfolyama ebben az időszakban 7,32%-nál nagyobb mértékben emelkedjen.
Mint azt az idősoros diagramon láttuk, ez nincs kizárva, de láttuk azt is, hogy a forint árfolyama 2023. januárjára visszaesett a 2022. júniusi szintre, tehát nagy a kilengés, nem lehet biztosra venni sem azt, hogy nagymértékű romlás lesz, sem azt, hogy nagymértékű javulás, esetleg stagnálás.
Az EUR/HUF árfolyamának változása 2021 és 2023 eleje között:
Most akkor megéri?
Úgy gondolom, hogyha valakinek van eurója, amit euróban is tervez elkölteni, akkor megéri az eurós állampapír, hiszen, ha átváltaná forintra, hogy inkább 16%-os Prémium Magyar Állampapírt vegyen, majd visszaváltaná euróra ugyanezt az összeget, akkor az oda-vissza váltásokkal valószínűleg rosszabbul járna. Valószínűleg, de nem biztosan, hiszen nem tudjuk, merre tart a forint árfolyama. Itt megemlíteném a Kalkulátor új funkcióját, amellyel az számolható ki, hogy a meglévő állampapírokat (elsősorban a PMÁP-ot és BMÁP-ot) megéri-e lecserélni egy újabbra. Cikk itt.
Viszont, ha valaki csak emiatt vásárolna eurót (amit aztán visszaváltana forintra), akkor már erősen kérdéses a megtérülés. Ha jön egy 15-20%-os esés az árfolyamban, akkor egyértelműen megéri. Ha viszont visszatérünk a világjárvány előtt jellemző évi átlag 2,15%-os eséshez, akkor már nem. Én személy szerint inkább biztosításként tekintek a külföldi devizatartásra, hasonlóan pl. a nemesfémekhez. Jó és szükséges részei egy átlagos befektetési portfóliónak, de szinte biztos, hogy nem az eurótartással lehet elérni a legmagasabb hozamokat.
Hogyan tudok eurós Prémium Euró Magyar Állampapírt vásárolni?
A Magyar Államkincstárnál lehet vásárolni, ugyanarra az értékpapír-nyilvántartási számlára, amelyre bármely más állampapír is vásárolható. Ilyen számlát vagy a Kincstár valamelyik ügyfélszolgálatán, vagy Ügyfélkapun keresztül online vagy egy nagyobb Postán lehet nyitni. Teljesen díjmentes, nincs se nyitási, se számlavezetési, se vásárlási/eladási, se állománytartási díj, és természetesen a PEMÁP is adómentes. A vásárláshoz egy kis segítség a Vásárlás menüpontban található.
Viszont! A Kincstár nem vált eurót. A névérték és a hozam kifizetése is euróban történik. Tehát vagy bankkártyával fizetsz, és akkor a saját bankod intézi az átváltást vagy készpénzben, euróval, esetleg eurót utalsz be a kincstári számládra. Én az átváltáshoz biztosan valamelyik fintech szolgáltatót választanám (Revolut, Wise, Monese), mivel ezek sokkal jobb árfolyamon váltanak, mint a bankok vagy utcai pénzváltók. (Ha a Revolutot választanád, és még nincs náluk számlád, tudok küldeni meghívót, amihez jár szabadon elkölthető 10 ezer Ft. Írj, ha érdekel.)
Elég terjedelmesre sikerült a cikk, de remélem, hogy tudtam vele segíteni. Biztosan van, ami még kimaradt, a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook-oldalán, a bejegyzés alatti hozzászólás-szekcióban folytathatjuk, és én is szívesen válaszolok a felmerülő kérdéseitekre.
Ha úgy gondolod, hogy támogatnád anyagilag a munkámat, azt ezen az oldalon megteheted bankkártyával vagy PayPallal, illetve átutalást is tudok fogadni, egyelőre csak magyarországi forintalapú bankszámláról: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.