EUR: 402.74 | USD: 349.54 | CHF: 428.36 | GBP: 471.6 | RUB: 4.46 | UAH: 8.35

FRISS HÍR: Így lehet állampapírt vásárolni: nagy, mindenre kiterjedő útmutató kezdőknek

Ajánló: Tanulj meg infláció feletti hozamokon befektetni (online tréning)

Megugrott az államkötvények kamata: érdemes gyorsan befektetni, amíg lehet?

Állampapír Friss fejlemények

Publikálás: 2025-05-29 09:28:17

Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin

Megtekintések: 26207


Megugrott az államkötvények kamata: érdemes gyorsan befektetni, amíg lehet?

Az intézményi magyar államkötvények piaca nagy mozgásokat mutat: megnőttek a hozamok. Vajon lakossági befektetőként érdemes gyorsan lépni és befektetni ezekbe a speciális papírokba, amíg tart a magas hozamszint? Mi áll az egész hátterében? A cikkben feltárom az aktuális helyzetet, a Magyar Államkötvények és a Diszkont Kincstárjegyek sajátosságait, és segítek eldönteni, megéri-e most lépni.

A hozamnövekedés okai

Az olyan lakossági állampapírok, mint pl. a Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) vagy a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) a legtöbbek számára jól ismertek, ez a cikk most viszont a Magyar Államkötvényekről és Diszkont Kincstárjegyekről szól, amelyek egészen másként működnek. Ezek úgynevezett intézményi államkötvények, de a lakosság számára is elérhetők. Az utóbbi időben történt egy fontos esemény: megugrott a hozamuk, így aztán egyre több kérdést kapok azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e gyorsan lépni, és befektetni, amíg lehet. Bizonyos esetekben a válasz: igen.

Május 29-én, csütörtökön több hosszú lejáratú magyar államkötvény éves hozama megközelítette a 7%-ot. Pl. a 2051/G éves átlagos hozama jelenleg 6,96%. Ez a rendkívül vonzó hozamszint nemcsak meghaladja a legnépszerűbb lakossági állampapír, a FixMÁP kamatát, de egyúttal azt is jelenti, hogy aki ilyen papírba fektet, az 26 évre bebiztosíthatja magának az éves átlagban 7% körüli hozamot. Ez nagy dolog, hiszen "normális" körülmények között az állampapírok kamata 2-5% körül szokott mozogni, ez volt 2020 előtt is bő 10 éven át. Ha csökken az infláció és azzal párhuzamosan csökkenti a jegybank az alapkamatot, akkor lassan, de visszatérhet az állampapírok kamata a 2020 előtti szintre.

A magyar kötvénypiac hozamait jelenleg leginkább a globális pénzügyi folyamatok mozgatják, ezek közül is kiemelkednek az Egyesült Államokból érkező hírek. Most például egy ilyen jelentős hír volt, hogy az amerikai Képviselőház a napokban megszavazott egy adócsökkentési törvényjavaslatot. Bár a törvény életbe lépéséhez még a Szenátus jóváhagyása is szükséges, a javaslat önmagában is nagy hatású: az előrejelzések szerint mintegy 4000 milliárd dollárral növelné meg az amerikai államadósságot a következő évtizedben. Egy ekkora adósságnövekedés finanszírozása jellemzően csak magasabb kötvényhozamokkal lehetséges. Ennek a várakozása, illetve a törvényjavaslat körüli piaci értékelés már most érezteti hatását: felfelé hajtja az amerikai hozamokat, ami pedig hozzánk is átgyűrűzik, hozzájárulva a magyar államkötvények hozamának emelkedéséhez.

Miben más az intézményi államkötvény, mint a sima állampapír?

Fontos megérteni a különbségeket a hagyományos lakossági állampapírok és az intézményi, más néven piaci államkötvények között (amilyen a Magyar Államkötvény és a Diszkont Kincstárjegy).

  • Lakossági állampapírok (pl. FixMÁP, PMÁP, BMÁP): ezek a papírok kifejezetten a lakosság számára készültek. Jellemzően könnyen hozzáférhetők, kedvezőek a vásárlási és eladási feltételeik, és gyakran inflációkövető, változó kamatozásúak, ami védelmet nyújt az áremelkedés ellen. Például a maximálisan 5 év futamidejű FixMÁP kamata 5 éven át fixen 6,5%, de ott van a piaci kamatkörnyezethez 3 havonta automatikusan igazodó BMÁP is, jelenleg 7,36% kamattal (a 7,36% jelenleg jó, de nem lesz mindig annyi).

  • Intézményi vagy piaci államkötvények (amiről most szó van): ezeket eredetileg nagybefektetőknek (bankoknak, nyugdíjalapoknak) szánták, de magánszemélyek is megvásárolhatják. A gyakori ki- és beszállás általában nem kifizetődő (tehát nem az van, mint pl. a Magyar Állampapír Plusznál, hogy mindig 0,5% az idő előtti eladás költsége).

Amiben nagyon más: a "spread" hatása az árfolyamkülönbségekre

Bár az intézményi államkötvények hozamai jelenleg kifejezetten magasak, tudni kell, hogy van egy jelentős veszély: nem tudhatjuk, hogy mennyi lesz az idő előtti eladás költsége. A kötvény vásárlási és eladási ára között van egy rés, amit "spread"-nek hívunk. Ez azt jelenti, hogy ha megveszel egy kötvényt, és valamilyen okból hamarabb el kell adnod, mint a lejárat, akkor nem tudhatod előre, hogy milyen árfolyamon tudod ezt megtenni. Ha egy sima lakossági állampapírról beszélünk (pl. PMÁP), akkor ott egyértelmű a helyzet: 99%-os árfolyamon tudod eladni idő előtt, tehát 1% a veszteség.

Egy intézményi államkötvény árfolyamát viszont a piaci folyamatok mozgatják, kicsit úgy működnek, mint egy részvény. Tehát lehet a veszteség akár 0% idő előtti eladásnál, lehet 1%, de lehet akár 5-10% is. Nem lehet előre tudni, ezért nem igazán célszerű idő előtti eladásban gondolkozni egy ilyen intézményi kötvénynél.

Példaként vegyük a 2051/G típusú, leghosszabb lejáratú magyar államkötvényt. Ezt a névérték 64,9%-áért veheted meg a kincstártól a mai napon (2025. május 29.). Ha azonban el akarod adni, akkor a kincstár jelenleg csak a névérték 59,49%-át kínálja érte. Ez azt jelenti, hogy egy 100 000 forint névértékű 2051/G állampapírt 64 900 forintért lehet megvenni, eladni viszont csak 59 490 forintért

Néhány hosszú lejáratú Magyar Államkötvény aktuális hozama (2025. május 29-i állapot): 

  • 2051/G: 6,96% éves hozam
  • 2041/A: 6,89% éves hozam
  • 2038/A: 6,82% éves hozam
  • 2035/A: 6,69% éves hozam
  • 2034/A: 6,61% éves hozam

Hasonlóan működnek a Diszkont Kincstárjegyek is, de azoknál most nem látni ilyen magas hozamokat, jelenleg a 2026. április 29-én lejáró D260429 sorozat éves hozama a legmagasabb: 5,94%.

Megéri-e gyorsan befektetni?

Az intézményi állampapírokba való befektetés akkor lehet célszerű, ha két kulcsfontosságú feltétel teljesül:

  1. Hosszú távú stratégia: ezek a termékek hosszú távú megtakarítási célokra optimalizáltak (akárcsak az ETF, amelyről már több cikket is írtam). A "spread" miatt a gyakori ki- és beszállás pénzügyileg nem előnyös. Ezért, ha "gyorsan" befektetni szeretnél, fontos tisztában lenni azzal, hogy az azonnali profit reménye illúzió lehet. A feltüntetett éves hozamok csak akkor realizálódnak, ha a futamidő végéig megtartod az egyes kötvényeket.

  2. Inflációs várakozások: akkor a leginkább kifizetődő a befektetés, ha arra számítasz, hogy a kötvény futamideje alatt az átlagos infláció alacsonyabb lesz, mint az általa kínált hozam. Ebben az esetben „reálhozam” keletkezik, ami azt jelenti, hogy pénz vásárlóereje is növekszik. Például a 2035/A kötvény esetében reálhozam akkor érhető el, ha az átlagos infláció 6,69% alatt marad, hiszen úgy több lesz a hozam, mint amennyi az infláció (ez egyébként egy reális forgatókönyv, ilyen távon valószerűtlen, hogy az éves átlagos infláció ilyen magas lenne).

Összefoglalás

A lakosság számára is megvásárolható intézményi Magyar Államkötvények és a Diszkont Kincstárjegyek megemelkedett hozamai vonzó lehetőségeket kínálnak a hosszú távú befektetők számára, és értékes alternatívái vagy kiegészítői lehetnek a lakossági állampapír-portfólióknak. Ha biztos megtakarításra vágysz (akár több évtizedes távon fix, kiszámítható, magas kamatra) és hajlandó vagy hosszabb távon gondolkodni, ezek a kötvények megfontolandó választások lehetnek.

Persze hosszú távú befektetésre az ETF-ekben is érdemes lehet gondolkozni, ezekről itt írtam: Mennyit kereshettél volna, ha 10 éve ETF-be fektetsz? Konkrét hozamok és példák

Keresés

Támogatnád a munkámat?

Célom, hogy segítsek eligazodni az állampapírok között, hogy mindenki felkészülten, a legjobb döntést tudja meghozni. Az oldalt magánszemélyként készítem, és legjobb tudásom szerint igyekszem segíteni mindenkinek. Ezért nem várok fizetést, de ha valakinek van rá lehetősége, és úgy érzi, anyagilag is támogatná a munkámat, attól ezt elfogadom. Az alábbi gombra kattintva tudsz támogatni PayPal-on vagy bankkártyával (PayPal fiók nem szükséges):

Támogatási lehetőség

Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.

Kategóriák

Online befektetési tréning