EUR: 398.44 | USD: 367.6 | CHF: 416.87 | GBP: 476.45 | RUB: 4.4 | UAH: 8.82

FRISS HÍR: Megérkezett az állami támogatás a Babakötvényhez!

Ajánló: Tanulj meg infláció feletti hozamokon befektetni (online tréning)

Lightyear befektetések: válaszok a webinárium kérdéseire - biztonság, ETF, adózás, globális befektetések

Gazdaság Friss fejlemények

Publikálás: 2025-03-10 18:00:00
Legutóbb módosította: admin [2025-03-10 15:53:14]

Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin

Megtekintések: 5010


Lightyear befektetések: válaszok a webinárium kérdéseire - biztonság, ETF, adózás, globális befektetések

Március 5-én tartott webinárunk a Lightyear kutatási vezetőjével az állampapírok és más aktuális befektetési lehetőségek témáját járta körül. A cég hivatalos blogján elolvasható a webinár rövid összefoglalója, az eseményről készült teljes felvétel pedig itt nézhető vissza. A rengeteg kérdésre sajnos élőben nem tudtunk mind válaszolni, ezért ebben a cikkben pótlom a válaszokat a legfontosabb felmerült témákra, mint például a Lightyear biztonsága, a tört ETF-ek, a TBSZ számla diverzifikációja globális piacokon, az ingyenes szolgáltatások jövője, adózási kérdések és még sok más.

Mi az a Lightyear befektetési platform?

Először is nagyon röviden írnék a Lightyear befektetési platformról, hogy aki még nem találkozott vele, annak is hasznos legyen a cikk.

A Lightyear az egyik leggyorsabban terjeszkedő befektetési szolgáltató Magyarországon. Jelenleg 22 országban van jelen, Magyarország pedig kifejezetten nagy fókuszt kap, a cég alapítóinak és munkatársainak több kötődése is van az országhoz. Rendelkezik teljesen magyar nyelvű felülettel és magyar ügyfélszolgálattal, valamint Tartós Befektetési Számla is nyitható náluk, ami a magyar adórendszer egy speciális kedvezménye, bizonyos feltételek mellett csökkenthető vagy elkerülhető vele az adózás.

Én magam több alkalommal is írtam már a cégről, mivel nagyon jól illeszkedik abba, amit a cikkeimmel képviselek: a pénzügyi tudatosság fejlesztése, a hozzáférhető befektetések és az egyéni pénzügyi szabadság elősegítése. A Lightyear platformja éppen ezeket az értékeket testesíti meg: egy átlátható, költséghatékony és globális befektetési lehetőséget kínál a (magyar) befektetők számára, segítve őket abban, hogy kézbe vegyék pénzügyeiket és tudatosabb pénzügyi döntéseket hozzanak.

A Lightyear továbbra is kínál egyedi promóciókat a Magyar Állampapír Kalkulátor felhasználóinak. Ha még nem használtad ki őket, érdemes megtenned! A "Beállítások -> Promóciók" menüpontban adhatod meg az alábbi kódok egyikét a bónusz aktiválásához:

MAGYALL kód:

  • Ezt adja: 10 dollár értékű USA részvényt ajándékba a választásod szerint.
  • Feltételek: legalább 19 000 Ft-ot fel kell töltened a számládra, és ez legyen az első promóciós kód, amit aktiválsz a Lightyear-ben.

MAGYALLFX kód:

  • Ezt adja: 1 millió forint értékig díjmentes devizaváltást. Ezt 90 napig használhatod fel az aktiválástól számítva. Az 1 millió forintos keret nem csak forintra vonatkozik, hanem más devizákra is, azzal egyenértékű összegben.
  • Feltételek: szintén szükséges legalább 19 000 Ft feltöltése, és ez legyen az első promóciós kódod.

Milyen biztosítása van a Lightyearnek?

A Lightyear biztonsága elsősorban abból fakad, hogy az ügyfelek befektetései elkülönülnek a cég vagyonától.

Értékpapírok – a saját neveden:

  • A Lightyear-en vásárolt részvények nem a Lightyear birtokában vannak.
  • Központi értéktárban (depozitárius) tárolják, a te nevedre regisztrálva.
  • A Lightyear Europe AS egy gyűjtőszámlán tartja az ügyfelek eszközeit a saját nevén. A belső nyilvántartásukban pontosan vezetik, hogy melyik ügyfél milyen értékpapírral rendelkezik. Jogilag a Lightyear a tulajdonosa ezeknek az eszközöknek, de az ügyfelek a tényleges haszonélvezők. Ennek megfelelően az értékpapírok az ügyfelek eszközeinek számítanak, így a Lightyear Europe AS hitelezői nem tarthatnak rájuk igényt, még csőd esetén sem.
  • Lightyear csődje esetén is a te tulajdonod marad.
  • Az értékpapírok az Alpaca befektetési szolgáltatónál vannak, így az amerikai értékpapírokra az USA Értékpapírbefektető-védelmi Társaság (SIPC) 500 ezer dolláros biztosítása vonatkozik.

Pénz – elkülönített banki számlán, függetlenül a Lightyeartől:

  • A szabad pénzed nem a Lightyear számláján van, hanem a holland ABN AMRO banknál, a BlackRock minősített pénzpiaci alapjaiban és az észt LHV bankban, tehát a Lightyear esetleges nehézségei nem érintenék a pénzed biztonságát.
  • Elkülönül a Lightyear saját vagyonától, jogilag védett.
  • A biztosítási összeg az Európai Unióban egységesen szabályozott mértékű: az Észt Befektetővédelmi Ágazati Alap 20 ezer euróig biztosít.

Két szabályozó hatóság általi rendszeres audit:

Tervezi-e a Lightyear a BÉT-en kereskedhető összes részvényt (prémium, standard, xtend) elérhetővé tenni a platformján a közeljövőben?

Tervezi, de nem a közeljövőben, mert ez egy hosszadalmas folyamat.

Milyen konkrét stratégiákat javasol a TBSZ számlán belüli portfólió diverzifikációra, főleg a globális piacok mostani turbulenciái mellett?

A Lightyear nem nyújt befektetési tanácsot. A Magyar Állampapír Kalkulátoron viszont rendszeresen írok olyan tartalmakat, amelyek segíthetnek a döntéshozatalban. Ajánlom pl. ezt a cikkemet az új ETF-ekről, ezt a cikkemet a TBSZ számláról, ezt a cikkemet az ETF-ek kiválasztási szempontjairól, valamint ezt a cikkmet a Széf lehetőségről.

Meddig tartható a teljesen ingyenes TBSZ (és normál) számla és az ingyenes ETF vásárlás?

A Lightyear tervei között nem szerepel ezek ingyenességének eltörlése.

Egyébként március 20-ig még használható az új számlanyitóknak a MAGYALL25 promóciós kód, amellyel a TBSZ számlán belül 2 millió Ft-ig díjmenetesen lehet devizát váltani. A kódot a Beállítások -> Promóciók menüpontban kell megadni. A kód begyűjtéséhez legalább 40 ezer Ft-ot el kell helyezni a TBSZ számlán, és csak az tudja aktiválni a kódot, aki más kódot még nem használt fel, tehát új regisztráló.

A jövőben lehetőség lesz tört ETF vásárlására?

Igen, ehhez közelebb van a Lightyear, mint bármikor.

A videót visszanézhetjük?

Igen, a webinárról készült teljes felvétel itt nézhető vissza.

Lightyear felületén TBSZ számlára lehetséges külföldi (tehát nem magyar) államkötvényt vásárolni?

Egyelőre csak egy ilyen kötvény érhető el, amelyet TBSZ-re is meg lehet vásárolni: az észt államkötvény (€ETGB033026A). Ezen felül vannak olyan ETF-ek, amelyen keresztül tudsz befektetni más külföldi államkötvényekbe is, akár európaiba, akár amerikaiba. A keresőbe a bond szót írd be, számos találat lesz (pl. Vanguard USD Treasury Bond, Vanguard EUR Eurozone Government Bond).

A Lightyear értékpapírszámla főszámláján tartott (nem TBSZ), 0-3 évre tervezett befektetések közül melyiket NEM terheli szocho: Széfben elhelyezett pénz (MMF), ETF?

Adótanácsot nem adhatok, de ajánlom ezt a cikket a Lightyear blogján: A befektetések adózásáról röviden.

Csak EU ETF vásárolható költségmentesen vagy USA ETF is?

A Lightyearen mindegyik ETF UCITS szabályozás alá esik. Ez azt jelenti, hogy ezek az ETF-ek az Európai Unióban elfogadott, szigorú szabályozási keretrendszernek megfelelően működnek, így nincs különbség a vásárlás költségének tekintetében EU vagy USA ETF között. Mindegyik ETF európai tőzsdén keresztül jön.

Minden éven nyitható új TBSZ számla, vagy egy személyhez csak egy TBSZ számla tartozhat?

Minden évben, minden szolgáltatónál egy nyitható (tehát egy évben több is nyitható, ha valaki több szolgáltatónál is ügyfél). Erre szükség is van, hiszen adott évben nyitott TBSZ-re csak adott évben lehet pénz befizetni, és onnantól kezdve csak azzal a pénzzel lehet gazdálkodni.

Amikor pénzt vonok ki a TBSZ számláról, elkülönül adófizetés szempontjából, hogy a befizetett tőkéből vagy a hozamból vonok ki pénzt?

Ha kivonsz pénzt idő előtt a TBSZ-ről a TBSZ számla megszűnik, és a normál rend szerint adófizetési kötelezettséged keletkezik minden hozamra.

Mi az előnye a kötvény ETF-eknek? Így nem veszítik el a kötvények azt az előnyüket, hogy nem lehet negatívba menni?

Kötvény ETF révén sokkal több kötvényhez hozzáférsz magyar befektetőként is. Ezen felül nagyobb a likviditásuk, hiszen bármikor eladhatók. Sokszor a költségük is alacsonyabb, mintha közvetlenül a kötvényt vennéd meg (de ez nyilván attól is függ, melyik kötvényről beszélünk).

Tervezitek-e aktuális befektetési ajánlások bevezetését, pl. egy heti 10-es lista formájában?

A Lightyear nem ad befektetési tanácsot. Modellportfóliókat terveznek majd a jövőben, de ezek sem befektetési ajánlások.

Kaphatok a jövőben értesítést, ha az általam igényelt részvény elérhetővé válik?

Igen, ez tervben van.

Ha befizetek X forintot, de kivonásnál erre meg kell fizetnem az adókat, és mondjuk nem fialt egy forintot sem, akkor az eléggé nem jó üzlet. Ez hogy van?

Ha nem fialt egy forintot sem, nem kell adót fizetned. Adót csak a hozam után kell fizetned, ha nincs hozamod, nincs mi után adóznod.

Ugyanúgy lehet grafikon alapon azonnali árfolyamon is venni, mint pl. IBKR-en? Tehát van egy grafikonrajzoló felület is a különböző termékekhez?

Nem ismerem ilyen szinten az IBKR-t, de érdemes megírni az ilyen jellegű kérdéseket a support@lightyear.com-ra.

Ha forint alapú devizát utalok be, és szeretnék ETF-eket vásárolni euróban, hogyan vált a Lightyear? Vagy eleve eurót érdemes beutalni?

A Lightyear középárfolyam+0,35% áron vált, ez sok bankhoz, és főleg az utcai pénzváltókhoz képest nagyon jó. Ha van euród, nyilván azt érdemes beutalni.

A TBSZ számlát a NAV-nak elég számlanyitáskor jelenteni? Ha később is befizetnék rá a gyűjtőévben, akkor a befizetett összes pénzt be kell jelenteni a NAV-nak?

Csak a TBSZ számla megnyitásakor kell írnod egy elektronikus üzenetet (e-Papír) a NAV-nak. Ehhez a Lightyear küld a regisztrációkor egy képernyőképekkel illusztrált PDF segédletet.

Aki magyar állampolgár (magyar lakcímmel), de Ausztriában dolgozik, az nyithat-e TBSZ számlát? Igénybe tudja-e venni a TBSZ általi adókedvezményt?

Akkor van értelme TBSZ számlát nyitni, ha Magyarországon adózol, tehát magyar adóilletőséggel rendelkezel. Annak eldöntéséhez, hogy neked hol kell adóznod, ezt a cikket ajánlom.

CFD-vel pl. DAX CFD-vel lehet kereskedni?

Nincs CFD a Lightyear kínálatában.

Az ETF-ek közül vannak pénzpiaci vagy kötvény alapúak, amelyek jó befektetések 0-3 éves időtávra?

Igen, léteznek mind pénzpiaci, mind kötvény alapú ETF-ek, amelyek jó befektetések lehetnek 0-3 éves időtávra. Fontos azonban megérteni, hogy rövid távú befektetéseknél a fő cél a tőke megőrzése, és nem a magas hozam elérése. Ezért az ilyen időtávra ajánlott ETF-ek jellemzően alacsonyabb kockázatúak és mérsékeltebb hozamot biztosítanak.

Tudok forintot utalni Revolut számláról Lightyearre?

Tudsz, az alábbiak szerint:

  1. Revolutban új fizetés indítása (+ jel, HUF egyenlegben).
  2. Új "Banki címzett" választása
  3. Ország: Magyarország.
  4. Számla típusa: Cég.
  5. IBAN: HU97126000161091563640158184
  6. Vállalatnév: Lightyear Europe AS. Client Account (másold pontosan a Lightyear appból).
  7. Címzett hozzáadása gomb.
  8. Bank címe: Belgium (és a pontos belgiumi cím a Lightyear appból). Fontos: Belgium legyen, ne Magyarország vagy Észtország!
  9. Ne felejtsd el a fizetési hivatkozást (közleményt) beírni!

Ha valami nem menne, írj a support@lightyear.com-ra, és segítenek.

Hogyan tudom igazolni az adóhatóság felé a TBSZ számlát? Kapok róla igazolást a Lightyeartől? A Lightyear Magyarországon Art. szerinti kifizetőként jelen van-e?

Nincs jelen Art. szerinti kifizetőként. A TBSZ számla megnyitását egy NAV-nak írt elektornikus levélben (e-Papír) kell igazolni a megnyitást követő 30 napon belül. Ennek a menetéről a Lightyear a TBSZ megnyitását követően küld egy képernyőképekkel illusztrált segédletet. Ezen felül havi és éves kimutatásokat is kiállít a cég.

Milyen kockázatokat kell figyelembe venni a TBSZ számlán történő globális befektetések során, és hogyan lehet ezeket hatékonyan kezelni?

A globális befektetések kockázatai a piaci, árfolyam és politikai tényezők. Ezeket széleskörű diverzifikációval és hosszú távú stratégiával lehet kezelni. A diverzifikáció során a tőkét földrajzilag (régiók, országok), eszközosztályok (részvény, kötvény stb.) és szektorok (iparágak) között kell megosztani. Ez a széleskörű szórás csökkenti a függőséget egyetlen befektetéstől, stabilizálja a portfóliót, és kiegyenlíti az esetleges veszteségeket más, jól teljesítő befektetésekkel. A diverzifikáció megvalósításához a pénzpiaci alapok (Széf) az ETF-ek hatékony eszközök TBSZ számlán belül.

Milyen új ETF-ek lesznek elérhetőek?

Pont a minap váltak elérhetővé új ETF-ek, pont a minap írtam róla cikket.

A Lightyear mobilfelületén egy torta formájú grafikonon szépen látható a részvények aránya, lehetne a weben is kifejleszteni ilyen nézetet?

Elvileg nincs akadálya, megkapta a kérést a fejlesztői csapat.

Összefoglalás – Lightyear, TBSZ és a globális befektetések dióhéjban

A március 5-i webinár rávilágított, hogy a Lightyear befektetési platform számos lehetőséget kínál a tudatos magyar befektetők számára, és a felmerülő kérdések alapján ezekre a lehetőségekre nagy igény is van. Legyen szó Tartós Befektetési Számláról (TBSZ) vagy globális piacokról, a platform költséghatékony és átlátható hozzáférést biztosít ezekhez. A webináron felmerült kérdések is megerősítették, hogy a befektetők számára kiemelten fontos a biztonság, az adóoptimalizálás (TBSZ révén), és a diverzifikáció lehetősége a globális piacok turbulenciái közepette. A Lightyear elkülönített ügyfélvagyonnal, erős szabályozói háttérrel és folyamatosan bővülő szolgáltatásokkal (például tört ETF-ek, új ETF kínálat) igyekszik megfelelni ezeknek az igényeknek. A TBSZ számla pedig továbbra is egyedülálló adóelőnyt biztosít a hosszú távra befektetőknek Magyarországon. A cikkben részletezett válaszok remélem, segítik a befektetési döntések meghozatalát, és eloszlatják az esetlegesen felmerülő kérdéseket. A webináriumról készült felvétel itt visszanézhető.

Támogatnál?

Ha támogatnád a munkámat, azt ezen az oldalon megteheted bankkártyával/PayPallal, vagy átutalással az alábbi számlaszámra (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor – 12600016-19868930-99723457. Köszönöm.

Kérdésed van?

Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.

Felelősség kizárása: A befektetett tőke kockázatnak van kitéve. Az EU-ban a befektetési szolgáltatásokat a Lightyear Europe AS nyújtja. Feltételek érvényesek: https://lightyear.com/terms. Szükség esetén kérjen szakképzett tanácsadást. A Lightyear nem nyújt adótanácsadást. A befektetés értéke növekedhet vagy csökkenhet.

Keresés

Támogatnád a munkámat?

Célom, hogy segítsek eligazodni az állampapírok között, hogy mindenki felkészülten, a legjobb döntést tudja meghozni. Az oldalt magánszemélyként készítem, és legjobb tudásom szerint igyekszem segíteni mindenkinek. Ezért nem várok fizetést, de ha valakinek van rá lehetősége, és úgy érzi, anyagilag is támogatná a munkámat, attól ezt elfogadom. Az alábbi gombra kattintva tudsz támogatni PayPal-on vagy bankkártyával (PayPal fiók nem szükséges):

Támogatási lehetőség

Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.

Kategóriák

Online befektetési tréning