Publikálás:
2025-03-10 18:00:00
Legutóbb módosította:
admin [2025-03-10 15:53:14]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 5010
Március 5-én tartott webinárunk a Lightyear kutatási vezetőjével az állampapírok és más aktuális befektetési lehetőségek témáját járta körül. A cég hivatalos blogján elolvasható a webinár rövid összefoglalója, az eseményről készült teljes felvétel pedig itt nézhető vissza. A rengeteg kérdésre sajnos élőben nem tudtunk mind válaszolni, ezért ebben a cikkben pótlom a válaszokat a legfontosabb felmerült témákra, mint például a Lightyear biztonsága, a tört ETF-ek, a TBSZ számla diverzifikációja globális piacokon, az ingyenes szolgáltatások jövője, adózási kérdések és még sok más.
Először is nagyon röviden írnék a Lightyear befektetési platformról, hogy aki még nem találkozott vele, annak is hasznos legyen a cikk.
A Lightyear az egyik leggyorsabban terjeszkedő befektetési szolgáltató Magyarországon. Jelenleg 22 országban van jelen, Magyarország pedig kifejezetten nagy fókuszt kap, a cég alapítóinak és munkatársainak több kötődése is van az országhoz. Rendelkezik teljesen magyar nyelvű felülettel és magyar ügyfélszolgálattal, valamint Tartós Befektetési Számla is nyitható náluk, ami a magyar adórendszer egy speciális kedvezménye, bizonyos feltételek mellett csökkenthető vagy elkerülhető vele az adózás.
Én magam több alkalommal is írtam már a cégről, mivel nagyon jól illeszkedik abba, amit a cikkeimmel képviselek: a pénzügyi tudatosság fejlesztése, a hozzáférhető befektetések és az egyéni pénzügyi szabadság elősegítése. A Lightyear platformja éppen ezeket az értékeket testesíti meg: egy átlátható, költséghatékony és globális befektetési lehetőséget kínál a (magyar) befektetők számára, segítve őket abban, hogy kézbe vegyék pénzügyeiket és tudatosabb pénzügyi döntéseket hozzanak.
A Lightyear továbbra is kínál egyedi promóciókat a Magyar Állampapír Kalkulátor felhasználóinak. Ha még nem használtad ki őket, érdemes megtenned! A "Beállítások -> Promóciók" menüpontban adhatod meg az alábbi kódok egyikét a bónusz aktiválásához:
MAGYALL kód:
MAGYALLFX kód:
A Lightyear biztonsága elsősorban abból fakad, hogy az ügyfelek befektetései elkülönülnek a cég vagyonától.
Tervezi, de nem a közeljövőben, mert ez egy hosszadalmas folyamat.
A Lightyear nem nyújt befektetési tanácsot. A Magyar Állampapír Kalkulátoron viszont rendszeresen írok olyan tartalmakat, amelyek segíthetnek a döntéshozatalban. Ajánlom pl. ezt a cikkemet az új ETF-ekről, ezt a cikkemet a TBSZ számláról, ezt a cikkemet az ETF-ek kiválasztási szempontjairól, valamint ezt a cikkmet a Széf lehetőségről.
A Lightyear tervei között nem szerepel ezek ingyenességének eltörlése.
Egyébként március 20-ig még használható az új számlanyitóknak a MAGYALL25 promóciós kód, amellyel a TBSZ számlán belül 2 millió Ft-ig díjmenetesen lehet devizát váltani. A kódot a Beállítások -> Promóciók menüpontban kell megadni. A kód begyűjtéséhez legalább 40 ezer Ft-ot el kell helyezni a TBSZ számlán, és csak az tudja aktiválni a kódot, aki más kódot még nem használt fel, tehát új regisztráló.
Igen, ehhez közelebb van a Lightyear, mint bármikor.
Igen, a webinárról készült teljes felvétel itt nézhető vissza.
Egyelőre csak egy ilyen kötvény érhető el, amelyet TBSZ-re is meg lehet vásárolni: az észt államkötvény (€ETGB033026A). Ezen felül vannak olyan ETF-ek, amelyen keresztül tudsz befektetni más külföldi államkötvényekbe is, akár európaiba, akár amerikaiba. A keresőbe a bond szót írd be, számos találat lesz (pl. Vanguard USD Treasury Bond, Vanguard EUR Eurozone Government Bond).
Adótanácsot nem adhatok, de ajánlom ezt a cikket a Lightyear blogján: A befektetések adózásáról röviden.
A Lightyearen mindegyik ETF UCITS szabályozás alá esik. Ez azt jelenti, hogy ezek az ETF-ek az Európai Unióban elfogadott, szigorú szabályozási keretrendszernek megfelelően működnek, így nincs különbség a vásárlás költségének tekintetében EU vagy USA ETF között. Mindegyik ETF európai tőzsdén keresztül jön.
Minden évben, minden szolgáltatónál egy nyitható (tehát egy évben több is nyitható, ha valaki több szolgáltatónál is ügyfél). Erre szükség is van, hiszen adott évben nyitott TBSZ-re csak adott évben lehet pénz befizetni, és onnantól kezdve csak azzal a pénzzel lehet gazdálkodni.
Ha kivonsz pénzt idő előtt a TBSZ-ről a TBSZ számla megszűnik, és a normál rend szerint adófizetési kötelezettséged keletkezik minden hozamra.
Kötvény ETF révén sokkal több kötvényhez hozzáférsz magyar befektetőként is. Ezen felül nagyobb a likviditásuk, hiszen bármikor eladhatók. Sokszor a költségük is alacsonyabb, mintha közvetlenül a kötvényt vennéd meg (de ez nyilván attól is függ, melyik kötvényről beszélünk).
A Lightyear nem ad befektetési tanácsot. Modellportfóliókat terveznek majd a jövőben, de ezek sem befektetési ajánlások.
Igen, ez tervben van.
Ha nem fialt egy forintot sem, nem kell adót fizetned. Adót csak a hozam után kell fizetned, ha nincs hozamod, nincs mi után adóznod.
Nem ismerem ilyen szinten az IBKR-t, de érdemes megírni az ilyen jellegű kérdéseket a support@lightyear.com-ra.
A Lightyear középárfolyam+0,35% áron vált, ez sok bankhoz, és főleg az utcai pénzváltókhoz képest nagyon jó. Ha van euród, nyilván azt érdemes beutalni.
Csak a TBSZ számla megnyitásakor kell írnod egy elektronikus üzenetet (e-Papír) a NAV-nak. Ehhez a Lightyear küld a regisztrációkor egy képernyőképekkel illusztrált PDF segédletet.
Akkor van értelme TBSZ számlát nyitni, ha Magyarországon adózol, tehát magyar adóilletőséggel rendelkezel. Annak eldöntéséhez, hogy neked hol kell adóznod, ezt a cikket ajánlom.
Nincs CFD a Lightyear kínálatában.
Igen, léteznek mind pénzpiaci, mind kötvény alapú ETF-ek, amelyek jó befektetések lehetnek 0-3 éves időtávra. Fontos azonban megérteni, hogy rövid távú befektetéseknél a fő cél a tőke megőrzése, és nem a magas hozam elérése. Ezért az ilyen időtávra ajánlott ETF-ek jellemzően alacsonyabb kockázatúak és mérsékeltebb hozamot biztosítanak.
Tudsz, az alábbiak szerint:
Ha valami nem menne, írj a support@lightyear.com-ra, és segítenek.
Nincs jelen Art. szerinti kifizetőként. A TBSZ számla megnyitását egy NAV-nak írt elektornikus levélben (e-Papír) kell igazolni a megnyitást követő 30 napon belül. Ennek a menetéről a Lightyear a TBSZ megnyitását követően küld egy képernyőképekkel illusztrált segédletet. Ezen felül havi és éves kimutatásokat is kiállít a cég.
A globális befektetések kockázatai a piaci, árfolyam és politikai tényezők. Ezeket széleskörű diverzifikációval és hosszú távú stratégiával lehet kezelni. A diverzifikáció során a tőkét földrajzilag (régiók, országok), eszközosztályok (részvény, kötvény stb.) és szektorok (iparágak) között kell megosztani. Ez a széleskörű szórás csökkenti a függőséget egyetlen befektetéstől, stabilizálja a portfóliót, és kiegyenlíti az esetleges veszteségeket más, jól teljesítő befektetésekkel. A diverzifikáció megvalósításához a pénzpiaci alapok (Széf) az ETF-ek hatékony eszközök TBSZ számlán belül.
Pont a minap váltak elérhetővé új ETF-ek, pont a minap írtam róla cikket.
Elvileg nincs akadálya, megkapta a kérést a fejlesztői csapat.
A március 5-i webinár rávilágított, hogy a Lightyear befektetési platform számos lehetőséget kínál a tudatos magyar befektetők számára, és a felmerülő kérdések alapján ezekre a lehetőségekre nagy igény is van. Legyen szó Tartós Befektetési Számláról (TBSZ) vagy globális piacokról, a platform költséghatékony és átlátható hozzáférést biztosít ezekhez. A webináron felmerült kérdések is megerősítették, hogy a befektetők számára kiemelten fontos a biztonság, az adóoptimalizálás (TBSZ révén), és a diverzifikáció lehetősége a globális piacok turbulenciái közepette. A Lightyear elkülönített ügyfélvagyonnal, erős szabályozói háttérrel és folyamatosan bővülő szolgáltatásokkal (például tört ETF-ek, új ETF kínálat) igyekszik megfelelni ezeknek az igényeknek. A TBSZ számla pedig továbbra is egyedülálló adóelőnyt biztosít a hosszú távra befektetőknek Magyarországon. A cikkben részletezett válaszok remélem, segítik a befektetési döntések meghozatalát, és eloszlatják az esetlegesen felmerülő kérdéseket. A webináriumról készült felvétel itt visszanézhető.
Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.
Felelősség kizárása: A befektetett tőke kockázatnak van kitéve. Az EU-ban a befektetési szolgáltatásokat a Lightyear Europe AS nyújtja. Feltételek érvényesek: https://lightyear.com/terms. Szükség esetén kérjen szakképzett tanácsadást. A Lightyear nem nyújt adótanácsadást. A befektetés értéke növekedhet vagy csökkenhet.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.