EUR: 398.44 | USD: 367.6 | CHF: 416.87 | GBP: 476.45 | RUB: 4.4 | UAH: 8.82

FRISS HÍR: Megérkezett az állami támogatás a Babakötvényhez!

Ajánló: Tanulj meg infláció feletti hozamokon befektetni (online tréning)

Lassult az infláció! Hogyan reagál erre az állampapírpiac?

Infláció Friss fejlemények

Publikálás: 2025-03-11 08:48:04

Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin

Megtekintések: 6044


Lassult az infláció! Hogyan reagál erre az állampapírpiac?

Ma reggel tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a legfrissebb inflációs adatokat, amelyek szerint január és február között 0,8%-kal emelkedtek az árak. Ez éves szinten 5,6%-os inflációt jelent, ami jó hír, hiszen a korábbi időszakhoz képest lassult az árak emelkedésének üteme: december és január között még 1,5%-os volt a drágulás mértéke. De mit jelent ez a hétköznapi emberek számára, és hogyan reagál erre az állampapírok piaca? Érdemes áttekinteni a különböző állampapírtípusokat, hogy megértsük, hogyan befolyásolja azokat az inflációs környezet változása, és milyen befektetési lehetőségek rejlenek ebben a helyzetben. (Csütörtökön lesz egy ingyenes webinár az állampapírokról, érdemes regisztrálni.)

Infláció februárban: mi drágult, mi lett olcsóbb?

Az infláció mértéke átlagosan lassult, de fontos tudni, hogy ez nem minden termékre és szolgáltatásra igaz egyformán. Vannak olyan területek, ahol továbbra is jelentős áremelkedést tapasztalhatunk, míg máshol árcsökkenés figyelhető meg. Nézzük meg részletesebben, hogy mely termékcsoportok árai hogyan változtak:

  • Áremelkedés:
    • Élelmiszerek: az élelmiszerek ára 1,2%-kal emelkedett, bizonyos alapvető élelmiszerek, mint például a kenyér, húsfélék, tejtermékek ára tartósan magas maradhat, nem látszik dezinflációs folyamat.
    • Szolgáltatások: a szolgáltatások ára, különösen a munkaerőintenzív szolgáltatások, mint például a vendéglátás, fodrászat, kozmetika, szintén emelkedtek (1,2%-kal), ennek egyik oka a bérek év eleji növekedése.
    • Lakhatással kapcsolatos költségek: bár az energiaárak stabilizálódnak, a lakásfenntartási költségek, a felújítások, karbantartások ára tovább emelkedett (1,4%-kal)
  • Árcsökkenés vagy stagnálás:
    • Energiahordozók: a nemzetközi piacokon az energiaárak csökkenése érzékelhető, ami hozzánk is átgyűrőzött, mindössze 0,2% volt az emelkedés.
    • Tartós fogyasztási cikkek: egyes tartós fogyasztási cikkek, például elektronikai eszközök, bútorok ára stagnál, egyes esetekben csökkent.
    • Ruházat és lábbeli: a ruhák és lábbelik ára kismértékbn csökkent, ennek oka kereshető pl. az akciókban és szezonális kiárusításokban.

Prémium Magyar Állampapír (PMÁP)

A Prémium Magyar Állampapír kamatbázisa az előző évi átlagos inflációhoz igazodik. Ez azt jelenti, hogy a 2026-ban érvényes kamata az idei év átlagos inflációjától függ majd. A legfrissebb inflációs adatokat figyelembe véve frissítettem az Inflációkalkulátort, melynek eredménye alapján 4% fölötti éves átlagos infláció várható. Így a PMÁP kamatbázisa jövőre várhatóan ennyi lesz. Ehhez hozzáadódik a jelenlegi sorozat esetében 0,5% kamatprémium, tehát összességében 4,5-5% közötti kamattal számolhatunk 2026-ban.

Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP)

A Bónusz Magyar Állampapír kamatbázisa három havonta változik, és a Diszkont Kincstárjegy aukciókon kialakult átlaghozamhoz igazodik. Ez az átlaghozam szoros kapcsolatban áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által meghatározott alapkamat szintjével. Jelenleg 6,5%-on áll az alapkamat. Ha a havi infláció csökkenése a következő hónapokban is folytatódik, akkor az MNB előzetes jelzései alapján az év második felében megkezdődhet a kamatcsökkentés. Ez azt jelenti, hogy a BMÁP kamata idén várhatóan még vonzó marad, de a későbbiekben érdemes figyelemmel kísérni az alapkamat alakulását.

Fix Magyar Állampapír (FixMÁP)

A FixMÁP, ahogy a neve is mutatja, fix kamatozású, jelenleg 3 éven át évi 6,5%-os kamatot biztosít. Az Államadósság Kezelő Központ várhatóan akkor bocsát ki alacsonyabb kamatozású FixMÁP sorozatot, ha az MNB elkezdi csökkenteni az alapkamatot, mivel a FixMÁP kamata jellemzően az alapkamat szintjéhez igazodik. Mint fentebb említettem, ez legkorábban az év második felében várható.

Magyar Állampapír Plusz (MÁP+)

A MÁP+ esetében hasonló elvek érvényesek, mint a FixMÁP-nál. Ennek az állampapírnak az első éves induló kamata 5,75%, ami 5 éven át évi 0,25%-kal emelkedik. Bár az induló kamat alacsonyabb, mint a FixMÁP-é, a fokozatosan emelkedő kamat hosszú távon vonzóvá teheti ezt az állampapírtípust.

Euró Magyar Állampapír (EMÁP)

Az EMÁP jelenlegi sorozatának kamata 2,704%. A három havonta változó kamatbázisa a háromhavi EURIBOR szintjével egyenlő, ami az utóbbi időben tovább csökkent. Ha ehhz hozzávesszük, hogy az EURHUF árfolyam a 400-as szint közelében mozog, és egyelőre nem látni, hogy újra elérné a 2022-es szintet (akkor 423,9 Ft volt a csúcs), akkor jelentősebb árfolyamnyereségre sem lehet számítani. Elsősorban annak érheti meg, aki euróban kapja a jövedelmét és azt euróban is költi el.

Összegzés és befektetési szempontok

A legfrissebb inflációs adatok alapján úgy tűnik, hogy lassul az árak emelkedése Magyarországon. Ez a folyamat a különböző állampapírokat eltérően érinti. A Prémium Magyar Állampapír kamata a várhatóan mérséklődő inflációhoz igazodik, míg a Bónusz Magyar Állampapír kamata az alapkamat alakulásától függően változhat. A FixMÁP és a MÁP+ továbbra is fix kamatozású befektetési lehetőséget kínálnak.

Befektetési szempontok:

  • Rövid távú befektetőknek: a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) vonzó lehet idén, amíg a kamatok magasak maradnak. Érdemes figyelni az MNB kommunikációját a kamatcsökkentések időpontjáról.

  • Középtávú befektetőknek: a FixMÁP stabil, fix kamatot biztosít 3 évre, ami biztonságos választás lehet, ha valaki előre kiszámítható hozamra vágyik.

  • Hosszú távú befektetőknek: a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) fokozatosan emelkedő kamata hosszú távon lehet kedvező, különösen, ha az infláció tartósan a jegybanki cél közelében stabilizálódik. A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) inflációkövető jellege hosszú távon is védelmet nyújthat az infláció ellen, de nem biztos, hogy annak lesz a legkedvezőbb a hozama.

  • Állampapírokon kívül: az állampapír portfóliót ki lehet egészíteni más befektetési eszközökkel is, pl. a sokat emlegetett ETF-fel vagy éppen pénzpiaci alappal

A Magyar Állampapír Kalkulátort rendszeresen frissítem a legfrissebb gazdasági előrejelzések és rendelkezésre álló egyéb adatok alapján, így jól használható az állampapírok várható hozamának előrejelzésére, az egyes konstrukciók összehasonlítására.

Támogatnál?

Ha támogatnád a munkámat, azt ezen az oldalon megteheted bankkártyával/PayPallal, vagy átutalással az alábbi számlaszámra (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor – 12600016-19868930-99723457. Köszönöm.

Kérdésed van?

Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.

Fontos megjegyzés: a befektetési döntések mindig egyéni mérlegelést igényelnek. Jelen cikk csak tájékoztató jellegű, és nem minősül pénzügyi tanácsadásnak. Befektetési döntés előtt mindig tájékozód részletesen az adott állampapír feltételeiről, és mérlegeld a saját pénzügyi helyzetedet!

Keresés

Támogatnád a munkámat?

Célom, hogy segítsek eligazodni az állampapírok között, hogy mindenki felkészülten, a legjobb döntést tudja meghozni. Az oldalt magánszemélyként készítem, és legjobb tudásom szerint igyekszem segíteni mindenkinek. Ezért nem várok fizetést, de ha valakinek van rá lehetősége, és úgy érzi, anyagilag is támogatná a munkámat, attól ezt elfogadom. Az alábbi gombra kattintva tudsz támogatni PayPal-on vagy bankkártyával (PayPal fiók nem szükséges):

Támogatási lehetőség

Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.

Kategóriák

Online befektetési tréning