Publikálás:
2024-12-20 14:33:13
Legutóbb módosította:
admin [2024-12-21 10:37:49]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 33659
Mostanában nagyon sokan kérdezitek, hogy 2025-től mi legyen annak a pénznek a sorsa, ami most Prémium Magyar Állampapírban (PMÁP) áll. A kérdés nagyon időszerű és érthető, hiszen a PMÁP egy inflációkövető állampapír, vagyis a kamatbázisa mindig az előző évi átlagos inflációval egyezik meg. A 2024. évi átlagos infláció várhatóan 3,7% lesz, amire rájön az egyes PMÁP sorozatok kamatprémiuma (0,25-1,5%), így a PMÁP kamata a jövő évi kamatfordulótól kezdve már csak 3,95% és 5,2% közé várható. Tehát jövőre vége a magas kamatnak, a kérdés, hogy mi legyen így a PMÁP sorsa, aki szeretné lecserélni egy jobb alternatívára, vagy csak a PMÁP-ból kapott kamatoknak keresne helyet, az hova tegye a pénzét.
A Prémium Magyar Állampapír olyan időszakban jó választás, amikor magas az infláció, hiszen a kamatbázisa mindig az előző évi átlagos inflációval egyezik meg. Ezért láthattunk még idén is 18% körüli kamatokat. Az infláció idén viszont már lényegesen lelassult, és jövőre várhatóan visszaérünk a gazdaság növekedése szempontjából optimálisnak tartott 3% körüli szintre. Nem látszik az sem, hogy a trend megfordulna, a legtöbb szakértő az infláció további csökkenését várja.
A következőkben azt mutatom be, hogy melyik PMÁP sorozatot mikor, milyen esetben érdemes lecserélni valami másra.
A különböző PMÁP sorozatoknak más-más időpontban van a kamatfordulójuk, addig pedig igen jó kamattal futnak. Pl. a 2033/I sorozat jelenleg 17,85% kamattal fut, de már január 20-án eljön a kamatfordulója, amikor várhatóan 3,9% körüli szintre esik vissza a kamata. Ellenben a 2028/L sorozat egészen július 26-if fut 17,85%-os kamattal.
Ami a nagy kérdés, hogy jó döntés-e megtartani a kamatfordulóig a PMÁP-okat. A dilemmát az jelenti, hogy most még ugyan elég jó alternatívák állnak rendelkezésre, pl. a 6,5%-os Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) vagy az 5,75 - 6,75 % Magyar Állampapír Plusz (MÁP+), de kérdés, hogy amikor elérkeznek a PMÁP kamatfordulók, akkor is ilyen szinten lesz-e a FixMÁP és MÁP+ akkor megvásárolható sorozatának kamata. Valószínűleg nem. Egy csökkenő kamatkörnyezetben vagyunk, és mind a FixMÁP-ból, mind a MÁP+-ból 1-2 havonta érkezik új sorozat. Az új sorozatok kamata a piaci kamatkörnyezethez igazodik, így nehéz megjósolni, hogy mire egy adott PMÁP sorozat kamatfordulója lesz jövőre, akkor mennyi lesz ezeknek a kamata, tehát milyen kamatú állampapírra lehet majd lecserélni a PMÁP-ot.
Ami talán egy jó megoldás lehet, ha aktívan követitek az új sorozatok kibocsátását (én igyekszem a Magyar Állampapír Kalkulátor oldalán mindig egyből hírt adni ezekről, érdemes követni a Facebook oldalt is), és ha az látszik, hogy 1-2 nap múlva már csak alacsonyabb kamattal lesznek megvásárolhatók a PMÁP alternatívái (pl. FixMÁP, MÁP+), akkor érdemes meghozni a döntést. Minél közelebb van a PMÁP kamatfordulója, annál biztosabb, hogy megéri lecserélni, hiszen annál kisebb a kamatelőny. Idő előtti eladásnál az addigi kamatokat időarányosan, napra pontosan jóváírják.
Lehet egy olyan variáció is, hogy valaki kivárja a PMÁP kamatfordulóját, és csak azután cserél. Ez akkor érheti meg, ha még távol van a kamatforduló, pl. a 2028/L sorozat egészen 2025. július 26-ig fog 17,85%-os kamattal futni. Ez 7 hónap alatt 10,4% időarányos kamatot jelent, ellenben a FixMÁP-pal csak 3,7% lenne ugyanerre az időtávra a kamat. Tehát ebben az esetben nem feltétlenül éri meg a csere, mert lehet, hogy jövő július 26-án már csak pl. 5% lesz a FixMÁP akkori sorozatának a kamata, de ez olyan jelentős hozamkülönbség, amit nem lehet behozni.
Fentebb végigvettem, hogy milyen esetben és mikor érdemes lecserélni a Prémium Magyar Állampapírt, most pedig a lehetséges utódjait veszem végig. Nemcsak állampapírokról, hanem más befektetési lehetőségekről is szó lesz. Fontos, hogy ez nem befektetési tanácsadás, a cikk csupán az én személyes preferenciáimat tükrözi.
Időtávtól függően: Fix Magyar Állampapír, Magyar Állampapír Plusz, Bónusz Magyar Állampapír. Minden esetben érdemes használni a Kalkulátort, mert a konkrét hónapszámot beírva (amennyi hónapig tervezzük megtartani), konkrét összehasonlító becsléseket is fog adni.
Néhány hónapos időtávra minden állampapírral nagyon hasonló hozam érhető el. Nézzük:
A Prémium Magyar Állampapír menetelésének vége, jövőre 4% körül lesz a kamata, már nem is érdemes róla szót ejteni.
Pont egy éves időtávra szinte biztos, hogy a Magyar Állampapír Plusz lesz a befutó. Az első éves kamata 5,75%, és ez nettó kamat, ha az ember megvárja a kamatfordulót, mert a kamatfordulót követő 5 napban díjmentesen lehet eladni (100%-os árfolyamon). A FixMÁP 6,5%-os kamatából ugye lejönne 1% idő előtti eladásnál, így csak 5,5% nettó kamat maradna, a BMÁP kamata pedig három havonta csökken már elég régóta, és várhatóan továbbr is csökkenni fog. Így most még jó választásnak tűnhet az is, de egy éves időtávra valószínűleg nem az.
Nincs mese, három éves időtávra jelenleg messze a Fix Magyar Állampapír tűnik a legjobb választásnak, hiszen három éven keresztül fixen évi 6,5% a kamata.
Ahogyan három évre messze a FixMÁP tűnik a legjobb választásnak, 3-5 évre elég egyértelmű a MÁP+ előnye. Az első évi kamata 5,75%, de az évente 0,25%-kal emelkedik, ami egy csökkenő piaci kamatkörnyezetben nagy kincs.
Tehát az időtáv a legfontosabb szempont a választásnál, és a Magyar Állampapír Kalkulátor ebben nyújt segítséget. Elég csak az “Összeg” és a “Hónapok száma” mezőt kitölteni, majd megnyomni a “Számítás!” gombot. Az oldal egymás alatt ki fogja írni, hogy a beállított időtávra melyik állampapírral, mennyi a várható nettó hozam.
A tőzsdén kereskedett befektetési alapokról (ETF) már nagyon sokat írtam (pl. ajánlom ezt a cikket), én úgy gondolom, hogy ezek jelentik az állampapír-befektetések következő lépcsőfokát, mind a könnyű elérhetőség, mind a biztonság, mind a hozam szempontjából. Lényegében arról van szó, hogy egyszerre több cégbe fektetünk be egyetlen ETF-en keresztül, pl. az S&P 500 ETF esetében (amely a legnépszerűbb ETF) az 500 legnagyobb USA vállalatba fektetünk. Mivel a világgazdaság a növekedésre épül, és ezek rendkívül tőkerős vállalatok, hosszútávon igen kicsi a valószínűsége annak, hogy ne lehetne jelentős hozamot elérni pl. az említett S&P 500 ETF-fel. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy időközben ne stagnálna vagy csökkenne időszakosan az árfolyam, de 1996-ban volt 748 dolláron az árfolyam, jelenleg pedig 5872 dolláron áll. Az ETF befektetést hosszabb, legalább 5 éves időtávra szokták javasolni, hogy az esetleges árfolyamcsökkenéseket az árfolyamemelkedéseknek legyen idejük kiegyenlíteni.
Beszédes, hogy Martin Sokk üzletember szerint, ha az idén született gyermekének vásárolna 1000 euróért S&P 500 ETF-et, abból várhatóan 1 millió dollár válna, mire a gyermeke eléri a nyugdíjas kort.
Sokan azért nem fektetnek másba az állampapírokon felül, mert Magyarországon talán az állampapír a legkönnyebben elérhető befektetés: meg lehet nyitni személyesen bármelyik kincstári pontban, de akár postán, bankban is, és online is nyitható értékpapír-nyilvántartási számla, akár Ügyfélkapuval, akár e-Személyivel a MobilKincstár appból (segítség a vásárláshoz itt).
Van viszont élet az állampapíron felül is, a Lightyear azért válhatott az utóbbi időben az egyik legdinamikusabban terjeszkedő befektetési szolgáltatóvá Magyarországon, mert az egyszerűség és érthetőség szempontjából nagyon hasonlít a Web- és MobilKincstárra: nincs tele csak haladók számára értelmezhető funkciókkal és kifejezésekkel, hanem vezeti a felhasználót, magyar nyelvű a felületet, magyar ügyfélszolgálattal rendelkezik, és ugyanúgy lehet akár bankkártyával, akár átutalással fizetni egy ETF-ért vagy más befektetési eszközért, mint egy állampapír esetében a Web- és MobilKincstárban.
Sőt, rajta keresztül nyitható Tartós Befektetési Számla (TBSZ) is, ami kedvezményes, vagy adómentes befektetést tesz lehetővé. A TBSZ-ről bővebben ebben a cikkben írtam.
Aki kedvet kapott a Lightyear használatához és az ETF befektetésekhez, az ezen a felületen tudja elindítani a regisztrációt, és egy promóció keretében még 10 dollár értékű, szabadon választható USA részvényt is ajándékba ad mindenkinek a cég, aki a Beállítások → Promóciók menüpontban használja a MAGYALL promóciós kódot.
Alternatívaként használható a MAGYALLFX kód, azzal 1 millió Ft-ig díjmentesen lehet devizát váltani az értékpapírszámlán.
Mindkét bónuszt akkor lehet aktiválni a menüpontban, ha legalább 19 ezer Ft-ot elhelyezünk a számlán.
A kötvények között nem csak állampapírok vannak, a tőzsdei eszközök között pedig nem csak ETF-ek.
Pénzpiaci alap, részvény vagy kamatoztatás a számlán
Fentebb írtam a Lightyear befektetési szolgáltatóról, amely az egyszerűsége a nagyon kedvező díjszabása (nincs se számlanyitási díj, se számlavezetési díj, de még az ETF-ek kereskedéséért sem számít fel a Lightyear díjat) miatt a személyes kedvencem.
1. Pénzpiaci alap
Nemcsak ETF-ekbe lehet a Lightyearen befektetni, hanem úgynevezett pénzpiaci alapokba is, amely a platformon “Széf” néven érhető el, és ebben a cikkben írtam róla részletesen, a lényege, hogy be lehet tenni a pénzt egy virtuális széfbe, ahol kamatozik, és onnan bármikor ki lehet venni. Euróban, dollárban és angol fontban lehet kamatoztatni a pénzt, a legmagasabb jelenleg az angol font kamata: APY 4,89%.
2. Részvény
Ez már egy haladó befektetési eszköz, konkrét vállalatokba lehet befektetni. Ezekkel ebben a cikkben nem foglalkoznék.
3. Kamatoztatás számlán
Ez nem egy tőzsdei eszköz, de ha már Lightyear, akkor leginkább ebbe a fejezetbe tartozik: ahogy más szolgáltatóknál, úgy a Lightyearen is lehet kamatoztatni a számlán tartott, nem lekötött pénzt. A különbség a bankbetétek és a Lightyear megoldása között, hogy a bankbetétekre a kamat átlagosan 0,1%, a Lightyear pedig APY 5,12%-ot fizet jelenleg a forintra.
4. Vállalati kötvény
Az állampapír egy kötvény. Egy állam által kibocsátott kötvény. Kötvényeket viszont nem csak államok bocsátanak ki, hanem pl. vállalatok is. Lakossági befektetőként nehéz vállalati kötvénybe fektetni, vagy azért, mert nem érhető el a nagyközönség számára, vagy azért, mert nincs lehetőség töredék kötvény vásárlására, hanem meg kell venni egy teljes kötvény, ami akár több, mint 100 ezer euró is lehet. Nemrég írtam egy olyan lehetőségről, amely révén lakossági befektetőként is hozzájuthatunk akár egészen kis összegű töredék vállalati kötvényekhez is a Mintos nevű platformon keresztül. Az erről szóló cikkem itt olvasható.
Természetesen ingatlanbefektetésre is van lehetőség, bár az nem igazán a kötvények alternatívája, hiszen egy teljesen eltérő befektetési kategóriáról van szó. A várható megtérülésnél sok mindennel számolni kell, a teljesség igénye nélkül:
Megvan a helye egy befektetési portfólióban, de összehasonlíthatatlanul rugalmatlanabb, rizikósabb és időigényesebb, mint pl. egy ETF befektetés. Miklós a Kiszamolo.hu-n évi 1,5-2% reálhozammal számol az ingatlankiadásból. Én ennél kicsit optimistább vagyok, de személy szerint nem preferálom a befektetés ezen formáját.
Ha ingatlan, akkor érdemes a REIT-ekben is elgondolkodni, ezek ingatlanbefektetési alapok, itt is ingatlanba fektetsz, de nem közvetlenül neked kell megvásárolnod.
A komoditások közé pl. az arany és egyéb nemesfémek, illetve az olaj, gáz és egyéb nyersanyagok tartoznak. Ezekkel ugyanaz a probléma, mint az egyedi részvényekkel: nagy a rizikójuk, és korántsem biztos, hogy hosszú időtávon magasabb a megtérülésük, mint pl. egy ETF-nek.
A kriptovaluták is rendkívül népszerűek manapság (élükön a BTC-nal), sokat lehet velük nyerni, és sokat lehet velük veszíteni.
És akkor ott vannak még az egyéb befektetési eszközök, mint a hedge fundok, a private equity-k és társaik, de ezek már annyira speciális termékek, hogy kimerítenénk ennek a cikknek a kereteit, és nem is valódi alternatívái az állampapíroknak.
Várom a hozzászólásaitokat, véleményeiteket, ötleteiteket Facebookon, a cikkhez tartozó bejegyzés alatt!
☃️ Ezzel az igen átfogó cikkel kívánok mindenkinek békés, boldog karácsonyt és egyúttal boldog új évet! ????
Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.