Publikálás:
2025-02-20 08:00:00
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 9931
A gazdasági bizonytalanságok, az emelkedő árak és a változó piaci kamatkörnyezet kihívást jelent a megtakarítások értékének megőrzése szempontjából. Az elmúlt néhány évben messze az állampapírok voltak a legnépszerűbb befektetések Magyarországon, hiszen 15-20% körüli éves hozamot lehetett velük elérni, a nagy kamatfizetések éppen most kezdődtek el. Ma már viszont egyre többen kezdenek alternatív, magasabb hozamot ígérő befektetésekben gondolkodni, amelyek hosszú távú megtakarításra is alkalmasak. Ezek viszont nem adómentesek, mint az állampapír. Van viszont megoldás az adómentesség elérésére: a megoldás neve Tartós Befektetési Számla (TBSZ), amelynek legfőbb célja a kamat- és árfolyamnyereség-adó (SZJA) valamint a szociális hozzájárulási adó (szocho) csökkentése vagy akár teljes elkerülése.
Az adóteher csökkentésére vagy elkerülésére szolgáló Tartós Befektetési Számlát mindenki évente egyszer nyithat, és már meg lehet nyitni a 2025-ös TBSZ-t is. Ebben a cikkben a TBSZ aktuális szabályai mellett a legnépszerűbb befektetési lehetőségeket mutatom be.
A TBSZ-nél először a két legfontosabb fogalmat kell tisztázni: gyűjtőév és lekötési időszak.
Gyűjtőév: a gyűjtőév a TBSZ számla megnyitásának éve, amely során december 31-ig lehet befizetni a számlára. Tehát befizetni mindig csak a gyűjtőévben lehet a TBSZ számlára, ha elindul a következő naptári év, akkor egy új TBSZ-t kell nyitni. Persze nemcsak befizetni lehet a gyűjtőévben, hanem már a befektetést is meg lehet kezdeni.
Lekötési időszak: a gyűjtőév lezárta után indul a lekötési időszak, amelynek maximális hossza 5 év. A számlára befizetett pénzből különféle befektetési eszközökbe lehet befektetni (pl. pénzpiaci alap (MMF), tőzsdén kereskedett befektetési alap (ETF) vagy éppen részvény), és ezeket a teljes futamidő alatt szabadon lehet adni-venni. Ha legalább 3 évig megtartjuk a TBSZ-t, akkor csökken az adó mértéke, ha pedig 5 évig megtartjuk, nem kell se szja-t, se szochót fizetni.
Mivel már elkezdődött a 2025-ös gyűjtőév, ismét aktuálissá vált az idei TBSZ számlák megnyitása. Erre a Lightyear befektetési szolgáltató (amely Magyarországon az egyik leggyorsabban terjeszkedő platform) promócióval is készült: aki 2025. február 20. és március 20. között létrehoz náluk egy TBSZ számlát, majd használja a Beállítások --> Promóciók menüpontban használja a MAGYALL25 kódot, 2 millió Ft-ig díjmentesen, középárfolyamon tud devizát váltani a TBSZ számlán belül. A kód begyűjtéséhez legalább 40 ezer Ft-ot el kell helyezni a TBSZ számlán, és csak az tudja aktiválni a kódot, aki más kódot még nem használt fel, tehát új regisztráló.
A TBSZ legnagyobb előnye az adóterhek mérséklése, amely a megtartási időszak hosszától függ:
Ha a gyűjtőév lezárta után kevesebb mint 3 évig tartjuk meg a TBSZ számlát, a megszerzett hozam után 15%-os SZJA-t (kamatadó) kell fizetni, valamint 13%-os szochót, így a hozam teljes adóterhelése 28%.
Három év elteltével a kamatadó (szja) mértéke lecsökken 10%-ra, míg a szochó 8%-ra, azaz a teljes terhelés 18%-ra mérséklődik.
Az 5. év elteltével a TBSZ számlán felhalmozott hozam teljes egészében adómentessé válik.
Tegyük fel, hogy valaki 1 millió forint hozamot ér el TBSZ-en:
Ezek a számok jól szemléltetik, miért rendkívül előnyös lehetőség a TBSZ.
A TBSZ-nek egyaránt vannak előnyei és hátrányai, a következőkben ezeket gyűjtöm össze.
A TBSZ számlát bankoknál és más befektetési szolgáltatóknál is meg lehet nyitni.
Fontos szempontok a szolgáltatóválasztáshoz:
(Én már többször foglalkoztam a Lightyear platformmal, amely kifejezetten a magyar befektetők igényeire szabott szolgáltatásokat is kínál. Előnyei közé tartozik a rendkívül kedvező díjszabás, például a TBSZ számla vezetéséért egyáltalán nem számítanak fel díjat. Ezen felül magyar nyelven is elérhető az ügyfélszolgálat és a platform felülete, ami nagy előny. Nagyon jó lehetőség a Széf funkciója is, amely a TBSZ számlán belül is lehetővé teszi a rövid távú, devizában történő megtakarításokat, napi kamatozással. Megjegyzés: a Széfbe fektetett pénz úgynevezett pénzpiaci alapban kamatozik, tehát ez egy befektetés. Előnye, hogy likvid és alacsony kockázatú (a kockázati mutató skálán 5-ből 1).)
Ha a Lightyear befektetési platformot választod a TBSZ számla megnyitásához, érdemes kihasználni a 2025. február 20. és március 20. között érvényes promóciót (MAGYALL25), amelyről fentebb már írtam.
A 2025-től megnyitott TBSZ számlákra új szabályok vonatkoznak:
Szociális hozzájárulási adó (szocho) mindenre: az új szabályozás értelmében 2025-től, ha a befektető a gyűjtőévet követő 3 éven belül veszi ki a pénzét, akkor 15%-os szja mellett 13%-os szochót is kell fizetnie, még akkor is, ha egyébként adómentes lenne a befektetés. Pl. ezért is nem éri meg TBSZ számlára állampapírt vásárolni: az állampapír teljesen adómentes, de TBSZ-en elhelyezve már nem lenne az.
Újabb pontosítás, hogyha 3–5 év között történik a kivétel, akkor az szja 10%-ra csökken, a szocho pedig 8%-ra. A lekötési időszak, tehát 5 év után továbbra is teljes adómentesség érvényesül.
Az új szabályozás célja, hogy hátráltassa a rövid távú, spekulatív pénzkivételt, és a hosszú távú befektetésre ösztönözzön. Fontos, hogy a változás csak a 2025-től nyitott számlákra vonatkozik.
A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) a hosszútávú pénzügyi tervezést és az adóoptimalizációt támogatja. Az előírt lekötési időszak (3-5 év) betartása jelentős adóelőnyöket eredményez: a rövid távú pénzkivétel esetén magasabb adóterhelés, míg az 5 év megtartása esetén a hozam teljes egészében adómentessé válik. Egyúttal rugalmas is, hiszen a TBSZ számlán belül szabadon adhatók-vehetők a befektetések. Ráadásul nemcsak egyféle befektetési eszköz érhető el rajta keresztül, hanem rövidebb és hosszabb távú, alacsonyabb kockázatú és magasabb kockázatú eszközök egyaránt, tehát mindenki megválaszthatja a számlán belül a számára legideálisabb lehetőségeket.
Felelősség kizárása: A befektetett tőke kockázatnak van kitéve. Az EU-ban a befektetési szolgáltatásokat a Lightyear Europe AS nyújtja. Feltételek érvényesek: https://lightyear.com/terms. Szükség esetén kérjen szakképzett tanácsadást. A Lightyear nem nyújt adótanácsadást. A Széf használatával a pénzed pénzpiaci alapokba kerül befektetésre, ahol a befektetés értéke növekedhet vagy csökkenhet.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.