Szerző:
admin [2023-09-11 16:15:49]
Legutóbb módosította:
admin [2023-09-11 19:01:20]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 4630
A magas infláció és a lassuló gazdaság arra kényszerítette a jegybankot, hogy folyamatosan növelje az irányadó kamatot, ezzel lassítva a forint árfolyamromlását és az inflációt. Ez nemcsak Magyarországon van így, az Európai Központi Bank 2022 júliusa óta emeli a kamatot és az amerikai Fed is olyan magas szintre emelte, amely utoljára 22 éve volt érvényben. A kamatemelések egyik velejárója, hogy többszörösére nőttek a hitelkamatok, egy másik közvetett hatása pedig a kötvényhozamok, és különösen az állampapírhozamok nagymértékű emelkedése. Mivel van olyan hitel, amelyiknek alacsonyabb a kamata, mint amennyi az állampapírok hozama, ezért egyesek elkezdték kihasználni ezt, és gyakorlatilag a bank pénzét befektetve érnek el hozamot az állampapírokon.
Jelenleg a 2033/I Prémium Magyar Állampapír évesített kamata 14,75%. Jövőre 18% körül várható (Inflációkalkulátor).
Ezzel szemben a szabad felhasználású személyi hitel kamata 15% körül van, tehát azt senkinek nem érné meg állampapírba fektetni.
Van viszont egy másik típusú szabad felhasználású hitel: szabad felhasználású jelzáloghitel. Ennek a THM-je mindössze 9-10%, tehát egyszerű kivonással kiszámítható, hogy idén 4-5%-kal, jövőre 8-9%-kal magasabb a Prémium Magyar Állampapír hozama, mint amennyi a hitel kamata.
(A szabad felhasználású jelzáloghitel kb. ugyanolyan, mint egy lakáshitel, a hitelfelvétel folyamata is hasonló. A különbség, hogy nem csak lakáscélra használható fel, cserébe valamivel magasabb a hitelkamat, mint a lakáscélú jelzáloghitelnél.)
Ez praktikusan azt jelenti, hogyha valaki ma felvesz 10 millió Ft szabad felhasználású jelzáloghitelt és azt Prémium Magyar Állampapírba (PMÁP) fekteti, akkor:
A nettó nyereség így 675 ezer Ft, 16 hónap alatt.
A számítás persze szándékosan leegyszerűsített és kerekítést is alkalmaztam, továbbá nem számoltam bele a szabad felhasználású jelzáloghitel járulékos költségeit úgy, mint a tulajdoni lap kikérését, az értékbecslés díját, a folyósítási jutalékot, a jelzálog bejegyzési díjat és a közjegyzői díjat. Ezeket a legtöbb bank részben vagy egészben elengedi, de valamennyit erre is kell számolni (én egy meg nem nevezett banknál összesen 74 ezer Ft-ot számoltam összesen ezekre).
Megírtam ezt a cikket, mert egy olyan lehetőségről szól, amellyel viszonylag sokan élnek, és ezt eltitkolni felesleges, ráadásul több hírportálon is jelent meg erről cikk a közelmúltban. Az elmúlt 2 év során tőlem is tucatnyian kérdeztétek, hogy megéri-e hitelből állampapírt vásárolni, és én erre rendre azt válaszoltam, hogy igen, a matek kiadja, de az embernek tudnia kell, hogy mit csinál, és melyek a folyamat kockázatai. A jelenleg kapható 2033/I Prémium Magyar Állampapír kamata 2025. január 20-ig lesz biztosan nagyon magas, ezért is csak eddig a dátumig számoltam a példában.
Fontos, hogy én nem biztatok senki arra, hogy hitelből vegyen állampapírt, és ez nem is pénzügyi tanácsadás. Én egy jelenségről írtam, amely most zajlik a piacon.
Ez a cikkem tekinthető az új, pénzügyi kultúráról szóló cikksorozatom egy újabb darabjának. Az eddigiek:
Írd meg Facebookon vagy Twitteren (az új neve X), de akár e-mailen is elérhető vagyok.
Ha úgy érzed, hogy támogatnád a munkámat anyagilag is, azt megteheted bankkártyával vagy PayPallal
ezen az oldalon, vagy átutalással (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.