Publikálás:
2024-07-05 13:29:03
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 2485
A Magyar Államkincstár új funkciókat vezetett be a WebKincstárban és a MobilKincstárban, ezek közül az egyik legérdekesebb a rendszeres befektetési megbízások rögzítésének lehetősége, amely sokkal egyszerűbbé teszi a rendszer megtakarítást, de érkeztek más új funkciók és változtatások is, amelyek révén egyes műveletek egyszerűsödtek vagy biztonságosabbá váltak. Az új funkciók a WebKincstárban automatikusan elérhetőek, a MobilKincstárat viszont frissíteni kell.
Az alábbiakban felsorolom, hogy milyen új funkciók és változások élesedtek a WebKincstár és a MobilKincstár felületeken.
A MobilKincstár főoldalán is megjelent az "Állampapír árfolyamok" gomb, amely a WebKincstárban már elérhető egy ideje. Itt az egyes állampapírok árfolyama követhető nyomon. Az árfolyamok közül talán a Diszkont Kincstárjegy árfolyama érdekli a legtöbbeket, a felületen meg lehet nézni, hogy az elkövetkező napokban várhatóan milyen árfolyamon lehet majd Diszkont Kincstárjegyet vásárolni.
Megjelent a rendszeres megtakarítás lehetősége. Ez MobilKincstáron az alsó menüsorban a "Továbbiak" menüpontból érhető el, a WebKincstárban a "Rendelkezések menüpontból".
Tehát pl. rögzítesz egy megbízást a Magyar Állampapír Pluszra, és minden hónap elsején ráutalsz a kincstári számládra X összeget. Az X összegből automatikusan Magyar Állampapír Plusz lesz, nem kell külön belépni a felületre.
Egyszerre csak egy aktív megbízásod lehet, tehát mindig el kell döntenéd, hogy a rendszeresen beutalt pénzből milyen állampapírt vegyen a rendszer.
(Egyébként a Start-számla, amelyre Babakötvényt lehet vásárolni, eddig is így működött.)
Sokkal egyszerűbbé, átláthatóbbá vált az állampapírok vásárlási folyamata. A Vétel menüpotban gyakorlatilag egy "varázsló" vezet végig a folyamaton:
A MobilKincstár és a WebKincstár új verziója (demó felület)
Több kisebb-nagyobb biztonsági változtatást hajtott végre a Kincstár a Web- és MobilKincstáron.
Aki rendelkezik okostelefonnnal, annak a PUSH-értesítés beállítását ajánlom, találkoztam több esettel, amikor változott valakinek a mobilszáma, és azért nem tudott bejelentkezni, mert nem kapta meg a megerősítő SMS-t.
A főoldalon megjelent egy "Állampapír választó" gomb. Arra rákattintva néhány alapadatot megadva (mekkora összeget fektetnél be, milyen időre, milyen kamatozási típust preferálsz) ki fogja írni, hogy szerinte mely állampapírok számodra a legjobbak.
Én kipróbáltam néhány különböző beállítással, de nem ajánlom senkinek, hogy a kiírt eredmények alapján válasszon állampapírt.
Nagyon sok tényezőt nem vesz figyelembe a rendszer, pl. a Magyar Államkötvényt ajánlja mindenkinek a fix kamatozásra, ami jó, de nagyon kell érteni a működését, mert egy Magyar Államkötvény inkább hasonlít egy változó árfolymú részvényre, mint egy lakossági állampapírra, és soknak a kamatbázisa a BUBOR-ra épül, ami folyamatosan csökken, és három éve még 0% volt. Az se mindegy, hogy valaki 1-2-3-4-5 évre fektetne be, mert pl. 3 évre jóeséllyel a Fix Magyar Állampapír lesz a befutó, 4 évre viszont már a Magyar Állampapír Plusz, de a Kincstár felületén csak "3-5 év" intervallumot lehet megadni. Kevesebb, mint 1 éves távra pedig csak Magyar Államkötvényt és Diszkont Kincstárjegyet adott ki, miközben a Magyar Állampapír Plusz lenne a befutó.
Egy nagyon alapszintű tájékozódáshoz jó ez a funkció, de ha valaki a konkrét százalékokra és összegekre kíváncsi, annak továbbra is a Magyar Állampapír Kalkulátort ajánlom. Elég kitölteni az "Összeg" és "Hónapok száma" mezőt, és egymás alatt ki fogja írni, hogy az egyes állampapírokkal számszerűleg mennyi lenne a várható hozam a beállított időtávra. Egy előzetes tájékozódásra pedig ajánlom az Állampapírok menüpontot.
Forrás: Magyar Államkincstár és saját kutatómunka
Ti mit szóltok az új változásokhoz?
Ajánlom figyelmetekbe a Tudástár Klubot, amelyhez még 5 napig lehet csatlakozni. A Tudástár Klub egy személyre szabott online pénzügyi képzés, rengeteg segédlettel a kezdő szinttől a haladóig. Havidíjas konstrukció, de csak egy hónapra is ki lehet próbálni. Regisztráció itt.
Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.