Publikálás:
2024-11-18 06:57:36
Legutóbb módosította:
admin [2024-11-18 18:35:43]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 3740
A Tartós Befektetési Számlát (TBSZ) azért használják nagyon sokan, mert csökkenthető vagy elkerülhető vele a hozamok adózása. Egy friss tervezet értelmében módosulnak a TBSZ szabályai, lezárnak egy kiskaput. Azért is nagyon fontos most a TBSZ-ről beszélni, mert minden TBSZ számla egy 0. évvel (gyűjtőév) kezdődik, és 2024-ből már csak bő egy hónap van hátra, így érdemes sietni, mert aki december 31-ig megnyitja és elkezdi használni, annak lényegében egy évvel hamarabb válik adómentessé a befektetése.
A cikkben szó lesz arról, hogy:
A TBSZ lényege, hogyha vállalod, hogy 3 évig megtartod rajta a befektetéseidet, akkor csökken a fizetendő adó mértéke, ha pedig 5 évig tartod meg, akkor nem kell se személyi jövedelemadót (szja), se szociális hozzájárulási adót (szochó) fizetned. Cserébe vállalod, hogyha idő előtt kiveszed a befektetésedet, abban az esetben akkor is adóznod kell, ha egyébként adómentes termékeket tartottál rajta. Így pl. az eleve adómentes állampapírokat nincs értelme TBSZ-re tenni, hiszen azok adókötelessé válnának, ha 5 évnél előbb kivennéd. Vannak viszont más befektetési lehetőségek, amelyek után adózni kellene TBSZ nélkül (szinte az összes ilyen, az állampapír egy nagy kivétel).
Tehát, aki több lábon szeretne állni, és másba is szeretne befektetni, nem csak állampapírba, annak mindenképp érdemes TBSZ-t nyitnia. Az egyik ilyen lehetőség a Lightyear, amelyet gyakran ajánlok, és amely teljesen ingyenes TBSZ-számlát kínál: nincs számlanyitási, számlavezetési vagy számlazárási díj, sőt az ETF-ek kereskedése is díjmentes (járulékos díjak, mint pl. a devizaváltás, lehetnek), ami ritkaság a befektetési szolgáltatók körében.
A Lightyear Magyarországon az egyik leggyorsabban terjedő befektetési szolgáltató, ez nem csak annak köszönhető, hogy az egyik legolcsóbb megoldás, hanem annak is, hogy teljesen kezdő befektetők számára is jól használható letisztult, magyar nyelvű felülettel, és magyar ügyfélszolgálattal rendelkezik. A cég nagyon komolyan veszi a magyarországi terjeszkedést, rendszeresen szerveznek szakmai rendezvényeket, múlthét szerdán pont a TBSZ számlákról tartottak egy beszélgetős konferenciát, a cikket is ennek apropóján írom. Nyár óta már üzleti számla is nyitható ezen a felületen: üzleti számlanyitás. Az üzleti számla részleteiről egy korábbi cikkemben is beszámoltam.
Az alábbiakban leírom, miképp lehet létrehozni a Lightyear befektetési szolgáltatónál a díjmentes TBSZ számlát.
A Lightyearnél van most egy december 31-ig tartó promóció: az új regisztrálóknak, ha már a TBSZ-t is megnyitották és aktiválták, a TBSZ számlán belül 2 millió Ft-ig díjmentes a devizaváltás, ha még nem használtak fel promóciós kódot, és a Beállítások -> Promóciók menüpontban beírják a MAGYALLTBSZ kódot, valamint elhelyeznek a Lightyear főszámlájukon legalább 40 ezer Ft-ot.
Mivel a befektetések többsége euró, dollár és angol font alapú, így érdemes használni a kódot, a középárfolyam rendkívül kedvező.
(Ha nincs szükséged a díjmentes devizaváltásra, helyette a MAGYALL kódot is használhatod, az 3500 Ft értékben ad bármely általad választott részvényből.)
A Lightyear novemberben plakátkampányt is indított a TBSZ népszerűsítésére:
Mint fentebb leírtam, a TBSZ-szel adókedvezmény vagy adómentesség érhető el, cserébe viszont vállalni kell, hogyha idő előtt feltöri valaki, abban az esetben akkor is adózni kell, ha egyébként adómentes lenne a termék (pl. állampapír).
A mai napig él egy kiskapu: ha valaki akárcsak egy napra beteszi a befektetését TBSZ-re, és akár rögtön ki is veszi, akkor az azonnal szochó-mentessé válik, és csak személyi jövedelemadót kell rá fizetnie. Ezt sokan ki is használták, de ez nyilvánvalóan szembe megy a TBSZ céljával: a hosszú távú megtakarítást ösztönözni.
Emiatt ezt a kiskaput úgy néz ki, hamarosan bezárják (a Nemzetgazdasági Minisztérium november 8-i közleménye alapján), így majd, ha valaki idő előtt feltöri a TBSZ számláját, akkor mindenképpen fizetnie kell személyi jövedelmadót (15%) és szociális hozzájárulási adót (13%) is. Ha viszont 3 évig megtartja, akkor csökken az adó, 5 év után pedig teljesen adómentessé válik a TBSZ-en tartott befektetés.
Fentebb leírtam, hogy miképp lehet megnyitni a TBSZ számlát. Ha valaki ezt megtette, és birtokba vette a számlá, akkor következik az úgynevezett gyűjtőév. Gyűjtőévnek azt az évet nevezzük, amikor megnyílt a TBSZ számla. Pénzt csak ebben az évben lehet elhelyezni a TBSZ-en, ha a következő évben is szeretnél TBSZ-re pénzt elhelyezni, akkor ismét nyitnod kell egy TBSZ számlát és így tovább. A Lightyearnél ennek nincs semmilyen költsége.
A TBSZ-en elhelyezett pénzzel szabadon gazdálkodhatsz, a számlán belül adhatsz-vehetsz ETF-eket, pénzpiaci alapokat, részvényeket, nem veszik el az adómentességük, csak akkor, ha úgy döntesz, hogy idő előtt kiveszel valamit a TBSZ számláról. Ebben az esetben a teljes adott évi TBSZ számla adómentessége elveszik, tehát olyan, mintha nem használtál volna TBSZ-t a befektetéshez.
Tehát a gyűjtőévben befizeted azt a pénzt, amelyet be szeretnél fektetni, majd háromféle befektetés közül választhatsz:
Az ETF-ről már több cikkem is született (pl. itt). A lényege, hogy egyszerre több vállalat részvényeit vásároljuk meg egyetlen "csomagban". Ez azért nagyon jó, mert nem egy vállalat teljesítményére bízzuk a hozamunkat. Pl. az egyik legnépszerűbb ETF, az S&P 500 az 500 legnagyobb amerikai vállalat részvényeit tartalmazza, és az elmúlt 50 év átlagát tekintve éves átlagban 12% körüli hozamot ért el (ebben a cikkben más ETF teljesítményéről is írtam).
A Lightyearen elérhető Széf befektetési lehetőségről is írtam már (pl. ebben a cikkben). A Széf rövid távú befektetésekre kifejezetten jó választás lehet. A lényege, hogy a virtuális Széfben elhelyezett pénzed naponta kamatozik, és havonta ki is fizeti a hozamot. De akár egy nap után is kiveheted a Széfben elhelyezett pénzt, hiszen nincs meghatározott futamideje, amikor bent van a pénzed a Széfben, akkor kamatozik. Nincs költsége se a pénz betételének, se a kivételének.
A részvényeket talán nem kell bemutatni, a részvénybefektetés már a haladóbb befektetőknek való, hiszen egy adott részvény árfolyama a mögötte lévő egyetlen vállalat teljesítményétől függ.
Összegzésként elmondható, hogy a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) egy hatékony eszköz lehet azok számára, akik az állampapírokon felül más eszközökbe is szeretnének befektetni legalább 3-5 éves időtávon, és szeretnék csökkenteni vagy elkerülni az ezzel járó adózást. Az új szabálymódosítási tervezet ugyan bezárta a korábban kihasznált kiskaput, de a TBSZ alapvető előnyei továbbra is megmaradtak. A Lightyear platformja különösen vonzó lehet a magyar befektetők számára az alacsony díjak, a könnyen használható magyar nyelvű felület és a magyar ügyfélszolgálat okán. Akár ETF-ekbe, pénzpiaci alapokba vagy részvényekbe fektetnél, a TBSZ továbbra is az egyik legjobb választás a hosszú távú, tudatos befektetési stratégiákhoz.
Érdemes még idén megnyitni az első TBSZ számlát, hiszen minden TBSZ egy 0. évvel (gyűjtőév) kezdődik, amikor be lehet rá fizetni, és mivel már csak másfél hónap van hátra az évből, ez a 0. év gyorsan el fog telni.
Az új Lightyear regisztrálóknak érdemes kihasználniuk a december 31-ig érvényes MAGYALLTBSZ promóciós kódot, amellyel 2 millió Ft-ig díjmentes a devizaváltás a TBSZ számlán belül (a Beállítások -> Promóciók menüpontban adható meg, és legalább 40 ezer Ft-ot el kell elhelyezni a főszámlán az aktiválásához.)
Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.
Disclaimer: A befektetés kockázattal jár. Felhasználási feltételek érvényesek: https://lightyear.com/eu/terms. Kérjen szakértői tanácsot, ha szükségesnek gondolja. A cikkben leírtak nem minősülnek befektetési tanácsnak.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.