Publikálás:
2023-10-24 15:59:44
Legutóbb módosította:
admin [2024-02-05 21:09:34]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 9591
A brit-észt Lightyear tőzsdei szolgáltató idén április óta van jelen a magyar piacon, és a Forbes éves pénzügyi konferenciáján, a Money Summiton (amelynek a Magyar Állampapír Kalkulátor is a meghívottja volt) bejelentette az alacsony kockázati szintű, rövid távú befektetésre kifejezetten alkalmas pénzpiaci alapok (MMF-ek) magyarországi elindulását, valamint azt, hogy a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) tervezett indulása is közel van (akár már decemberben is sor kerülhet rá, de még nincs fix időpontja). A konferenciát követően lehetőségem volt interjút készíteni Somogyi Flórával, a cég kutatási igazgatójával, amelynek során sok érdekes dolog kiderült, pl. az is, hogy a közeljövőben magyar részvények megvásárlását is szeretnék lehetővé tenni, de nemcsak magyarok, hanem külföldiek számára is.
Ritkán látni pénzügyi cégtől olyan gyors terjeszkedést Magyarországon, mint amit a Lightyear folytat. Ennek Somogyi Flóra, a cég kutatási igazgatójának elmondása alapján nincs köze az ő magyar származásához, hanem arról van szó, hogy az eurózónán kívüli országok közül Magyarországon volt a legnagyobb igény egy rendkívül olcsó, könnyen kezelhető platformra, amelyen ETF-eket és részvényeket lehet vásárolni, és a megjelenést követően is meredeken emelkedik a magyar ügyfelek száma.
Forbes Money Summit 2023 - Lightyear, Somogyi Flóra
A következőkben ismertetem a Lightyear friss lehetőségeit és bejelentéseit, valamint pár érdekességet, amelyre a Somogyi Flórával készített interjúm során derült fény.
A Magyar Állampapír Kalkulátor kapott a Lightyeartől egy saját linket, aki ezen keresztül regisztrál és elhelyez a számláján legalább 19 ezer Ft-ot (vagy 50 eurót/dollárt), az kap 10 dollár (kb. 3500 Ft) értékű szabadon választott részvényt: https://lightyear.app.link/allampapirkalkulator.
A Lightyear 2023. október 19-től hivatalosan is elérhetővé tette három pénzpiaci alap (MMF) vásárlásának lehetőségét, amelyben a világ legnagyobb alapkezelője, a BlackRock a partnerük, és a vásárlások is közvetlenül rajta keresztül bonyolódnak le, közvetítő nélkül.
Az MMF az 1-7-es skálán, amelyen a befektetések kockázatát értékelik, az 1-es, vagyis legalacsonyabb kockázati osztályban van, tehát ott, ahol pl. az állampapírok is. (A Lightyear dedikált aloldalán további információk érhetők el.)
A három MMF, amely elérhetővé vált a Lightyearön, három különböző pénznemben vásárolható meg: euróban, dollárban és angol fontban (forintban fizetve automatikusan átváltja ezekre 0,35% felár ellenében).
Az MMF-ek kifejezetten rövid távú befektetések, maga az MMF is jellemzően rövid lejáratú kötvényeket és bankbetéteket tartalmaz, ezeket a világ legnagyobb alapkezelője, a BlackRock válogatja össze.
A cikk írásának pillanatában, 2023. október 24-én az euró alapú MMF jelenlegi bruttó kamatlába 4%, a dollár alapúé 5,58%, az angol font alapúé 5,4%. Ezek kifejezetten magas hozamszintek ebben a kategóriában, tehát aki fontolgatja, hogy csökkentené a forintkitettségét és más valutába is befektetne (akár az árfolyamnyereség reményében), annak érdemes lehet megfontolnia ezt a lehetőséget. Ezek a hozamszintek az eurózónában, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban elérhető állampapírokhoz mérhetők, de azok közül is a jobbak közé tartoznak. Pl. a 2023. október 24-i állapot szerint Ausztriában az 1 éves eurós állampapír kamata 3,876%, az USA-ban a dolláros állampapíré 5,426%, a briteknél a font alapúé 5,05%. A kamatok a központi bankok árfolyamaihoz igazodnak, így naponta módosulhatnak.
Az MMF-ek az ETF-ekhez és részvényekhez hasonlóan nagyon egyszerűen, néhány kattintással megvásárolhatók, és a minimum vásárolható mennyiség 1 EUR/USD/GBP.
A Lightyear minden hónap elsején fizeti ki az addig összegyűlt kamatot, amelyből automatikusan levonja a BlackRock és a Lightyear által felszámított költségeket. Ezek nem jelentősek, a BlackRock díja 0,1%, a Lightyearé 0,09-0,3%.
Ritkán látni olyat, hogy egy külföldi cég ilyen röviddel a magyarországi megjelenését követően már elérhető távolságba hozza a tartós befektetési számlákat, hiszen a TBSZ egy Magyarország-specifikus lehetőség. Volt cég, amely csak hosszú évekkel a magyar piacra lépését követően tette elérhetővé a TBSZ-t, a Lightyear viszont szeretné már idén decemberben elindítani. A dátum még nincs kőbe vésve, de mindenképpen a közeljövőről beszélhetünk.
A tartós befektetési számla lényege, hogyha ilyenen helyezi el valaki a befektetéseit (pl. állampapír, részvény vagy ETF) és vállalja, hogy 5 évig nem nyúl hozzá, akkor adómentessé válik, tehát pl. az ETF-ek esetében sem kell befizetni a 15% szja-t. Van már némi kedvezmény akkor is, ha csak 3 évig tartja meg valaki, úgy a 15% szja helyett csak 10%-ot kell befizetnie. Tehát ez annak lesz nagyon jó lehetőség, aki több évre tervez befektetni.
Már a fentiek is megmutatják, hogy a Lightyear mennyire komolyan gondolja a magyarországi terjeszkedést, de Flóra azt is elárulta, hogy dolgoznak a magyar részvények bevezetésén is, ezek megjelenésére valószínűleg a jövő év folyamán kerülhet sor. A magyar részvények nem csupán Magyarországon lesznek elérhetőek, hanem a Lightyear folyamatosan bővülő teljes szolgáltatási területén is (jelenleg 22 országban vannak jelen).
Arról már írtam korábban, hogy a Lightyear a számlán tartott, de nem lekötött pénzre is fizet kamatot, ráadásul nem is keveset (a 2023. október 24-i állapot szerint a forintra 8,25%-ot, a dollárra és fontra 4,5%-ot, az euróra 3,25%-ot).
Ezen felül végrehajtási díj nélkül vásárolható náluk ETF, valamint több ezer részvény közül is lehet válogatni. Ezek megvásárlásának pontos menetéről képekkel illusztrálva ebben a cikkben írtam.
A Lightyearről és a cég által, a Magyar Állampapír Kalkulátor felhasználói számára felajánlott ajándék részvények megszerzésének lehetőségéről már írtam ebben és ebben a cikkben.
A bónusz a regisztrációt követően is aktiválható a Promotions menüpontban, a MAGYALL kódot beírva.
A számlán parkoltatott nem befektetett pénzre megszerezhető kamat, valamint az ETF-ek és részvények vásárlásának lehetősége mellé most csatlakoztak a legalacsonyabb kockázati osztályhoz tartozó pénzpiaci alapok (MMF-ek), így a Lightyear már egy igazán komplex befektetési palettát kínál. A felsorolt eszközök kiválóan alkalmasak egy megtakarítási portfólió diverzifikálására, ha valaki az állampapírok mellett másba is szeretne fektetni, a most bejelentett MMF pedig kifejezetten jó lehetőség, ha valaki csak rövid távon kamatoztatná a pénzét.
Vedd figyelembe, hogy befektetéseid értéke növekedhet és csökkenhet, és az adózásról se feledkezz meg. A Lightyear szolgáltatásai csak angolul érhetők el, felhasználói feltételek érvényesek. A cikk nem minősül befektetési tanácsadásnak.
Csatlakozz a több, mint 9 ezer követő táborához Facebookon! Mára egy remek közösség alakult itt ki, és ha pénzügyekről, befektetésekről kérdeznél vagy csak a friss híreket követnéd (elsősorban az állampapírok kapcsán), akkor várunk az oldalon. A Magyar Állampapír Kalkulátor már Twitteren (az új neve X) is elérhető, de akár e-mailt is írhatsz.
Ha úgy érzed, hogy támogatnád a munkámat anyagilag is, azt megteheted bankkártyával vagy PayPallal ezen az oldalon, vagy átutalással (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Köszönöm.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.