Publikálás:
2024-02-02 13:42:23
Legutóbb módosította:
admin [2024-02-02 20:59:35]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 7157
A mai napon, február 2-án elindult a Magyar Államkincstárnál a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) megnyitásának lehetősége. Teljesen ingyenes, adó-visszatérítés jár mellé és csak állampapírokat lehet rajta tartani.
Maga a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) nem egy új találmány, régóta az egyik legjobb megoldás a nyugdíjmegtakarításra, érintőlegesen én is írtam már róla más-más cikkekben. Lényegében a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) egy speciális változata. A Tartós Befektetési Számla lényege, hogy a rajta tartott, egyébként adóköteles befektetési eszközök (részvény, ETF, pénzpiaci alap) egy idő után adómentessé válnak. Arról, hogy a Lightyear nevű befektetési platformon hogy lehet ilyet nyitni és pontosan mi ez, ebben a cikkben írtam. A nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) annyiban más, hogy ez kifejezetten nyugdíjmegtakarításra szolgál, így a rajta realizált hozamok csak akkor válnak adómentessé, ha a számlatulajdonos nyugdíjba vonult és a számla megnyitása óta eltelt legalább 10 év. Cserébe az állam az éves befizetések 20%-át (de évente maximum 100 ezer Ft-ot) jóváírja a számlán személyi jövedelemadó-visszatérítés formájában. Tehát, ha pl. valaki havonta 42 ezer Ft-ot szán nyugdíjcélú megtakarításra, akkor a megvásárolt állampapírok hozamán felül az állam még további 100 ezer Ft-ot is hozzátesz évente.
A Magyar Államkincstár által bejelentett nyugdíj-előtakarékossági számla is pont így működik, viszont csak állampapírok vásárolhatók rajta (tehát pl. részvények, ETF-ek nem).
Mindenképpen kell hozzá egy kincstári értékpapírszámla, amin legalább 5 ezer Ft-ot el kell helyezni (ez felhasználható állampapírvásárlásra). Ezután akár Ügyfélkapun keresztül (ide kattintva), akár bármelyik kincstári ügyfélszolgálaton azonnal megnyitható a NYESZ. Miután megnyílt a számla, akár online, Web- vagy MobilKincstáron keresztül is ugyanúgy lehet kezelni a befektetéseket, mint egy normál értékpapírszámlán. Az adóévben teljesített befizetések 20%-ának megfelelő összeget az állam levon a személyi jövedelemadóból és az összeget automatikusan elhelyezi a NYESZ-en.
Amennyiben valaki abszolút kockázatkerülő, és nem akar egyéb eszközbe fektetni (pl. a korábbi cikkemben említett ETF-be), valamint szeretné kihasználni az évi max. 100 ezer Ft adó-visszatérítést, annak érdemes lehet elgondolkodnia rajta. Viszont adómentes csak akkor lesz a rajta tárolt állampapír, ha a számlatulajdonos nyugdíjba vonult és a számlanyitás óta eltelt legalább 10 év. Tehát elsősorban azoknak ajánlott, akiknek még van legalább 10 évük a nyugdíjig.
Itt felmerülhet a kérdés, hogy egyáltalán miért lenne adóköteles az állampapír, hiszen a 2019. június 1. óta kibocsátott állampapírok adómentesek a lakossági vásárlóknak. Nos, ha valaki NYESZ-re vásárol állampapírt, és 10 évnél előbb kiveszi, akkor adókötelessé válnak (15% SZJA + 13% szochó), és bizonyos esetben még az adójóváírások 120%-át is vissza kell fizetni. Tehát nagyon nem éri meg idő előtt feltörni a NYESZ számlát. Cserébe van évi 20% adóvisszatérítés.
Az adómentesség feltételei a NYESZ-en:
Az ÁKK egyébként már tavaly is pedzegette, hogy hamarosan érkezik egy nyugdíjkötvény. Hogy végül ez a terv NYESZ formájában realizálódott-e vagy lesz kifejezetten a NYESZ számlákra szánt nyugdíjkötvény, azt nem tudni.
Csatlakozz a több, mint 11 ezer követő táborához Facebookon! Mára egy remek közösség alakult itt ki, és ha pénzügyekről, befektetésekről kérdeznél vagy csak a friss híreket követnéd (elsősorban az állampapírok kapcsán), akkor várlak az oldalon. A Magyar Állampapír Kalkulátor már Twitteren (az új neve X) is elérhető, de akár e-mailt is írhatsz.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.