EUR: 413.3 | USD: 401.26 | CHF: 439.3 | GBP: 493.67 | RUB: 3.96 | UAH: 9.49

FRISS HÍR: Melyik Prémium Magyar Állampapír sorozatot, mikor érdemes lecserélni?

Ajánló: A Tudástár Klub még 8 nap 19 óra 49 percig van nyitva!

FRISS! Most érdemes TBSZ-t nyitni, kiderültek a szochó részletei

Gazdaság Friss fejlemények

Publikálás: 2024-12-09 11:36:29
Legutóbb módosította: admin [2024-12-09 12:16:17]

Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin

Megtekintések: 11584


FRISS! Most érdemes TBSZ-t nyitni, kiderültek a szochó részletei

A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) arra szolgál, hogy a befektetéseink után ne kelljen adóznunk vagy csak kevesebbet. Az állampapírokon kívül szinte minden egyéb befektetés adóköteles (15% személyi jövedelemadó és egyes esetekben 13% szochó is). Márpedig aki szeretne több lábon állni, és az állampapírok mellett szeretne befektetni pl. ETF-be, pénzpiaci alapba, részvénybe, vállalati kötvényekbe, vagy csak kamatoztatná a számlán tartott, nem befektetett pénzét, annak adót kell fizetni a hozama után. A TBSZ számlával az adó csökkenthető vagy elkerülhető, ám néhány hónappal ezelőtt bejelentették egy kiskapu eltörlését, amellyel eddig elkerülhető volt a szochófizetési kötelezettség anélkül, hogy ténylegesen kellett volna használni a TBSZ-t.

Most kiderültek a részletek: az idén nyitott TBSZ számlákon meghagyják a kiskaput, így érdemes még idén lépni. Az is kiderül, hogy a 2025. január 1-től nyitott TBSZ számlákon milyen lépésekben, milyen szintre csökkenthető az szochó és az szja.

Mi az a Tartós Befektetési Számla?

Sok pénzintézet nyújt befektetési szolgáltatásokat, pl. a bankok vagy a kifejezetten befektetésekre specializálódott szolgáltatók, mint amilyen a sokat emlegetett Lightyear.

Ezeken a szolgáltatásokon keresztül elérhetők pl. tőzsdei termékek, mint amilyen a tőzsdén kereskedett befektetési alap (ETF), a pénzpiaci alap (MMF) és a részvény, illetve több szolgáltató (a Lightyear is) kamatot fizet a számlán tárolt, nem befektetett pénz után is.

Tehát vannak lehetőségek az állampapírokon felül is, de ezeknek a hozama után alapesetben adózni kell: az ETF-ek és részvények után 15% szja-t kell fizetni, a pénzpiaci alapok és a számlán kamatoztatott pénz után a 15% szja mellett 13% szochót is.

Itt jön képbe Tartós Befektetési Számla, vagyis a TBSZ!

TBSZ-t sok pénzügyi szolgáltatón keresztül lehet nyitni, azt, hogy a Lightyearen keresztül hogyan lehet TBSZ-t nyitni, azt ebben a cikkben nemrég pontról pontra leírtam. Érdemes körültekintően megválasztani, hogy melyik szolgáltatónál nyitjuk meg a TBSZ-t, mert igaz ugyan, hogy a Lightyearnél ingyen van, de ez ritkaságszámba megy, a legtöbb szolgáltatónál vagy nyitási vagy számlavezetési díj van, és a kereskedésért is díjat számítanak fel (a Lightyearnél ellenben nincs se jutalék, se kereskedési díj az ETF-eken, ezért is írok róla ennyit). Ez ugyanaz a helyzet, hogy állampapírokat a Kincstárnál teljesen díjmenetesen lehet vásárolni és tartani, ellenben a legtöbb banknál jól megkérik az árát, pont a minap volt erről egy cikkem.

TBSZ számlát minden évben minden szolgáltatónál egy alkalommal lehet nyitni. Pénz befizetni csak a nyitás évében lehet rá, a következő évben már új TBSZ számlát kell nyitni. Viszont a befizetett pénzzel szabadon lehet gazdálkodni az évek alatt, bármilyen befektetési terméket lehet adni-venni.

Ha legalább három évig megtartjuk rajta a befektetéseket, akkor lecsökken a fizetendő adó mértéke, ha öt évig megtatjuk, akkor nem kell se szja-t, se szochót fizetni.

A Lightyearnél még december 31-ig tart a promóció is: az új regisztrálóknak, ha már a TBSZ-t is megnyitották és aktiválták, a TBSZ számlán belül 2 millió Ft-ig díjmentes a devizaváltás, ha még nem használtak fel promóciós kódot, és a Beállítások → Promóciók menüpontban beírják a MAGYALLTBSZ kódot, valamint elhelyeznek a Lightyear főszámlájukon legalább 40 ezer Ft-ot.

Akinek nincs szüksége díjmentes devizaváltásra, helyette a MAGYALL kódot is használhatod, az 10 dollár értékben ad bármely választott USA részvényből.

Kiderültek a részletek: így változik a szochó

Szociális hozzájárulási adót szinte minden után fizetni kell, ami nem állampapír, ETF vagy részvény (az állampapírnál nincs semmi, az ETF-nél és részvénynél csak 15% szja van). Tehát pl. a Lightyear esetében is a számlán tartott, nem befektetett pénz után fizetett kamat is szja -és szochó köteles.

Eddig úgy volt, hogyha valaki legalább 3 évig megtartotta a TBSZ számláját, akkor a 15% szja lecsökkent 10%-ra, 5 év után pedig 0%-ra. Azt viszont nem lehetett tudni, hogy az idén újra bevezetett szochó (korábban is volt már, csak ekhó néven) hogyan fog alakulni 3, illetve 5 év után.

Most kiderült: 3 év után 13%-ról 8%-ra csökken a szochó, 5 év után 0%-ra.

Fontos viszont, hogy jövőre azok a befektetési termékek is szochókötelessé válnak a TBSZ-en, amelyek TBSZ kívül nem lennének szochókötelesek. Tehát pl. az ETF és részvény hiába nem szochóköteles alapesetben, ha a TBSZ-en belül vásárolod, akkor automatikusan szochókötelessé válik. Ez a logika eddig is így működött, ha pl. az adómentes állampapírt tartottad TBSZ-en, az a TBSZ-en belül adókötelessé vált. Ha kivártad a 3, illetve 5 évet, akkor nyilván csökkent, illetve eltűnt az adókötelezettség.

Így változik az adózás 2025. január 1-től:

TBSZ szochó friss szabályok 2025. január 1-től összehasonlító táblázat

Tehát, ha valaki a TBSZ számláján befektet különböző eszközökbe, akkor a fizetendő adó:

  • az ETF-ek és részvények esetén 3 év után összesen 10% a fizetendő adó, 5 év után 0%;
  • az összes többi befektetési eszköz után (pl. számlán kamatoztatott pénz) 3 év után 10+8%, 5 év után 0%.

Miért érdemes még idén megnyitni a TBSZ számlát?

Mint említettem, a mai napig van egy kiskapu a TBSZ számlákban: amint egy TBSZ számlán szochóköteles termékbe fektet valaki (vagy csak kamatoztatja a pénzét a számlán), azonnal megszűnik a szochófizetési kötelezettsége, tehát sem a 3 évet, sem az 5 évet nem kell kivárni.

Ezt a kiskaput meghagyják az idén megnyitott TBSZ számlákon, így akinek van befektethető pénze, de nem szeretné 5 évre befektetni, annak érdemes lépnie, és még idén gyorsan megnyitnia egy TBSZ számlát, mert minden, arra a számlára beutalt pénz szochómentes lesz már egy nap után is.

Ha a Lightyearen keresztül nyitnád meg a TBSZ számlát, ne felejtsd el használni a Beállítások → Promóciók menüponton belül a december 31-ig felhasználható MAGYALLTBSZ promóciós kódot, ami legalább 40 ezer Ft befizetése esetén 2 millió Ft-ig díjmentes devizaváltást tesz lehetővé.

Kérdésed van?

Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.

Támogatnál?

Ha támogatnád a munkámat, azt ezen az oldalon megteheted bankkártyával/PayPallal, vagy átutalással az alábbi számlaszámra (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor – 12600016-19868930-99723457. Köszönöm.

Disclaimer: A befektetés kockázattal jár. Felhasználási feltételek érvényesek: https://lightyear.com/eu/terms. Kérjen szakértői tanácsot, ha szükségesnek gondolja. A cikkben leírtak nem minősülnek befektetés -vagy adótanácsnak.

Keresés

Támogatnád a munkámat?

Célom, hogy segítsek eligazodni az állampapírok között, hogy mindenki felkészülten, a legjobb döntést tudja meghozni. Az oldalt magánszemélyként készítem, és legjobb tudásom szerint igyekszem segíteni mindenkinek. Ezért nem várok fizetést, de ha valakinek van rá lehetősége, és úgy érzi, anyagilag is támogatná a munkámat, attól ezt elfogadom. Az alábbi gombra kattintva tudsz támogatni PayPal-on vagy bankkártyával (PayPal fiók nem szükséges):

Támogatási lehetőség

Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.

Kategóriák

Online befektetési tréning