Publikálás:
2025-02-11 12:37:53
Legutóbb módosította:
admin [2025-02-11 12:44:24]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 31998
A KSH ma reggel közzétette az idei évre vonatkozó első inflációs adatokat. Az infláció alakulása nemcsak a mindennapi megélhetési költségekre, hanem a megtakarításokra és a befektetésekre is komoly hatással van. Különösen igaz ez az állampapírok esetében, amelyek kamata részben vagy teljesen az inflációhoz kötött. Nézzük meg, mit jelentenek a friss inflációs adatok, és hogyan érdemes értelmezni azokat!
A KSH ma reggel 5,5%-os éves (YoY) inflációról számolt be. Az árak 2024. decembere és 2025. januárja között 1,5%-kal emelkedetek. Legnagyobb mértékben a szolgáltatások drágultak egy hónap alatt (+2,2%), a ruházkodási cikkek ára viszont 2,9%-kal csökkent. A KSH által közzétett 5,5%-os érték az úgynevezett YoY (Year-over-Year, azaz éves) infláció, amely azt mutatja meg, hogy 12 hónap alatt összességében mennyit változtak az árak. Ezt úgy számítják ki, hogy az elmúlt 12 hónap havi inflációs adatait összesítik, így kapják meg az éves változást (gyakorlatilag összeszorozzák egymással a havi inflációs értéket és elosztják 100-zal az eredményt).
Az inflációs előrejelzések nagyon fontosak az állampapírok szempontjából, hiszen a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) kamatára közvetlenül hatnak, a többi állampapír kamatára pedig úgy, hogy befolyásolják a piaci hozamkörnyezetet és a befektetői várakozásokat. A jegybank is az infláció alakulásának függvényében változtatja az alapkamatot, ami szintén meghatározó tényező az állampapírpiacon. Ahogyan azt ebben a cikkemben bemutattam, a Fix Magyar Állampapír (FixMÁP), a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) és a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) kamata közvetlenül a jegybanki alapkamattól függ, így az infláció alakulása közvetve ezekre az eszközökre is jelentős hatást gyakorol.
A jegybank kamatdöntő ülések időpontjai és a kamatvárakozások megtalálhatók az említett cikkben.
Összességében tehát az infláció nemcsak a mindennapi árakra, hanem az állampapírpiacra is közvetlen és közvetett hatással van, így érdemes folyamatosan figyelni a változásokat.
Az inflációs trendeket vizsgálva fontos megérteni, hogy a közzétett 5,5%-os érték, bár első pillantásra magasnak tűnhet, nem azt jelenti, hogy drámai módon megugrott az infláció. Az árak december és január között valójában csak 1,5%-kal emelkedtek, és az év egészére nézve 4% körüli inflációra lehet számítani. Tehát az 5,5%-os érték nagyrészt a tavalyi adatok összetett hatását tükrözi, és nem szabad arra következtetni, hogy hirtelen óriási mértékű áremelkedés történt az idei évben. Tehát nem lett drámaian magasabb az infláció az előzetes várakozásokhoz képest (bármennyire is ezt sugallja némely hírportál), hanem a sokak által várt 1% helyett 1,5%-kal emelkedtek az árak januárban.
Egy példával élve: ha az átlaghőmérséklet 15°C, abból nem következik, hogy ma is pontosan ennyi fok van. Ugyanígy az éves infláció sem az aktuális árváltozást tükrözi, hanem az elmúlt 12 hónap összesített hatását.
Persze a 1,5%-os januári drágulás jóval magasabb, mint a korábbi hónapokban tapasztalható 0-0,7%-os értékek, de januárban szinte törvényszerűen nagyobb mértékű a drágulás, hiszen az év elején nagyon sok vállalkozás hajt végre áremelést.
A friss adatok alapján frissítettem az Inflációkalkulátort is, amely immár az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzéseket mutatja naprakészen (meg kell nyomni az "Infláció kiszámítása" gombot).
Ha kíváncsi vagy, hogyan alakulhat az infláció az év hátralévő részében, és ez hogyan befolyásolhatja az állampapírok kamatát, próbáld ki az Inflációkalkulátort! Pár kattintással beállíthatod a saját várakozásaidat, és megtudhatod, milyen kamatokra lehet számítani jövőre.
Az Inflációkalkulátorban szabadon módosíthatók az egyes hónapokban várható havi inflációs értékek, jelenleg a legvalószínűbb becsléseket tartalmazza. Ahogy megyünk előre az évben, és kiderülnek a tényleges havi adatok, úgy fog pontosodni a végeredmény is. A felület viszonyításként azt is kiírja, hogy mennyi lenne az idei évi átlagos infláció, ha innentől kedve minden hónapban 1%-kal, vagy éppen 0%-kal változnának az árak. Ha pl. minden hónapban 1%-kal emelkednének az árak (ami kevéssé valószínű, tekintve, hogy tavaly nem volt olyan hónap, amikor elértük az 1%-ot), akkor a 2025-ös évi átlagos infláció 8,9% lenne. De mint írtam, ez nem valószínű, jelen tudásunk alapján 4% körüli érték várható az év egészére nézve.
Az Inflációkalkulátor azt is mutatja, hogy az adatok alapján milyen kamata lehet jövőre a Prémium Magyar Állampapírnak. Jelenleg 0,5%-os kamatprémiummal számol, de könnyen lehet, hogy hamarosan ez megváltozik, ha valóban érkezik új sorozat február végén (lásd ezt a cikket).
Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.