Publikálás:
2024-07-11 09:47:31
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 5471
Az ÁKK legfrissebb, júniusi adatai alapján a teljes lakossági állampapír-állomány meghaladta a 13 ezer milliárd Ft-ot. Ez 2022 júniusa óta több, mint 3 ezer milliárd Ft-os bővülést jelent, 2023. októbere óta pedig több, mint ezer milliárd Ft-os bővülést. Itt nem áll meg a folyamat, a friss heti értékesítési adatokból látszik, hogy az állampapír töretlenül népszerű a lakosság körében, és ennek oka van. A cikkben áttekintem, hogy melyek ezek az okok, illetve mely állampapírok jelenleg a legnépszerűbbek.
A legfrissebb adatok szerint a 2024. júniusi, 13 ezer milliárd Ft is meghaladó lakossági állampapír-állomány abszolút rekordot jelent a magyar állampapírok történetében. Összehasonlításként: 2004-ben 500 milliárd Ft-ot tett ki az állomány, 2019 végén pedig már 9500 milliárd Ft-ot.
A nominális állomány folyamatos emelkedésének egyik oka a jövedelmek emelkedése. Elég csak a bérminimumot megnézni: 2004-ben a bruttó 53 ezer Ft volt, 2024-ben 326 000 Ft, tehát több, mint hatszorosára nőtt a bérminimum. És persze a nem bérminimumot keresők bére is hasonló tempóban emelkedett. Ez nyilvánvalóan nem azt jelenti, hogy hatszor gazdagabb lett mindenki.
A másik oka a lakossági állampapír-állomány folyamatos emelkedésének, hogy egyre többen ismerik meg a konstrukciót, és egyre többen kezelik tudatosan a pénzügyeiket. Nem a lakossági állampapírokkal lehet elérni a legmagasabb hozamot (a következő lépcsőfok lehet pl. az ETF, amelyről itt írtam), viszont a lakossági állampapírok a legkönnyebben elérhető, legkevésbé kockázatos megtakarítási/befektetési lehetőségek. Így valószínűleg az elmúlt néhány évben olyanok is elkezdtek állampapírokban megtakarítani, akiknek korábban a 0,1% kamatot fizető bankbetét vagy a párnaciha jelentette a megtakarítást. Ezt alátámasztja, hogy csak a Magyar Államkincstárnál csak a 2022. évben 140 ezer új értékpapír-számlát nyitottak.
A folyamatot segítette az online Ügyfélkapus számlanyitás lehetőségének 2023. december 11-i bevezetése is, csak az első három hónapban 80 ezren nyitottak online számlát. Június 1-től már Ügyfélkapuval sem kell rendelkezni az online számlanyitáshoz: Már Ügyfélkapu sem kell az online kincstári számlanyitáshoz, elég az eSzemélyi
A harmadik ok az állampapírok széleskörű elérhetősége. Lehet vásárolni a Magyar Államkincstárnál, a bankoknál és a postán is. Az, hogy hol éri meg a legjobban, már egy másik kérdés, ebben a cikkben írtam róla. A vásárláshoz lehet használni készpénzt, bankkártyát vagy banki átutalást. A Magyar Állampapír Pluszt papír alapon is meg lehet vásárolni a postákon, értékpapír-nyilvántartási számla sem kell hozzá. Ráadásul nem sok olyan befektetési lehetőség van Magyarországon, amely a lakosság számára teljesen adómentes, az állampapír viszont az (legalábbis a 2019. június 1. után kibocsátott papírok).
Szeretném hinni, hogy ehhez a folyamathoz a Magyar Állampapír Kalkulátornak is köze van, hiszen az oldal éves megtekintéseinek száma már második éve van 2,5 millió körül, és a cikkeimet is többszázezren olvassátok. Köszönöm a bizalmat, és remélem, még sokáig fogok tudni segíteni eligazodni az állampapírokban és pénzügyekben.
Jelenleg közel 1 millió értékpapír-nyilvántartási számlát vezetnek a Magyar Államkincstárnál, és ehhez jönnek még hozzá a bankoknál vezetett számlák. Így már érthető az új adat, a 13 ezer milliárd Ft-ot meghaladó lakossági állampapír-állomány, hiszen több millióan tartják jelenleg Magyarországon a megtakarításukat részben vagy egészben állampapírban.
Ennek az is az eredménye, hogy míg 2010-ben a teljes magyar államadósság 3%-át finanszírozta a lakosság állampapírok formájában, addig ma már ez az arány több, mint 20%, ha csak a lakossági állampapírok arányát nézzük. Viszont ez az érték ennél magasabb, hiszen a lakosságnak is lehetősége van megvásárolni a nem lakossági állampapírnak minősülő Diszkont Kincstárjegyet és Magyar Államkötvényt, és ezek nincsenek benne a 13 ezer milliárd Ft-ban.
Egyébként egy ezzel párhuzamos, pozitív jelenség, hogy míg a devizaadósság aránya 2010-ben 50% fölött volt, addig ma már 30% alatt van (forrás: AKK.hu). Az adatok ismeretében az sem meglepő, hogy a 2024-es finanszírozási terv teljesülése nagyon jól halad, az ÁKK nem is tervez újabb devizakibocsátással. (forrás: AKK.hu).
A tejes állampapír-állomány (amelyben az intézményi befektetők is benne vannak) közel 60 ezer milliárd Ft.
Július 2-án tettem közzé egy diagramot, amelyen látszik, hogy az elmúlt hetekben az egyes állampapírokból mennyi fogyott. Azóta se történt jelentős változás, a 27. héten is a Fix Magyar Állampapírból vásárolt a legtöbbet a lakosság, 26 milliár Ft értékben. Én továbbra is úgy gondolom, hogy nem mindenki azt az állampapírt vásárolja, ami számára a legjobb lenne, szintén a linkelt cikkben írtam erről.
Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.