Publikálás:
2024-05-10 11:15:19
Legutóbb módosította:
admin [2024-05-10 14:07:55]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 2973
Múlt hónapban már jeleztem, hogy ez lesz: szinte az összes nagyobb hírportál megtévesztően tálalja a ma reggeli inflációs adatot. Egy részük a több kattintás reményében teszi ezt, egy másik részük pedig azért, mert a cikk írója nem érti, hogy mi az a YoY infláció. Szándékosan nem idézek konkrét címeket, de nem nehéz megtalálni ezeket a cikkeket, mert ott vannak a főoldalakon, kiemelt hírként. A közös a címadásokban, hogy az infláció gyorsuló emelkedésére vagy a csökkenés megtorpanására utalnak. Csakhogy ez nem igaz, semmi nem változott, pont ugyanolyan ütemben emelkedtek az árak áprilisban, mint azt azt megelőző három hónapban.
Egyetlen pozitív ellenpéldát találtam, ahol a cikk írója érti, hogy mi az a YoY infláció: Bankmonitor. Így néz ki egy korrekt címadás és tartalom.
A január havi áremelkedés mértéke 0,7% volt, a februári szintén 0,7%, a márciusi kicsit magasabb, 0,8%, az áprilisi pedig ismét 0,7% volt. Tehát nincs szó az infláció újbóli emelkedéséről, pont ugyanolyan mértékben emelkedtek az árak, mint eddig is.
Azért, mert a YoY infláció (Year-over-Year), ami az adott hónap előző év azonos hónapjához viszonyított áremelkedés mértékét mondja meg, emelkedett. Pontosan 3,6%-ról 3,7%-ra.
Hogy lehet, hogy annak ellenére emelkedett, hogy a havi áremelkedés mértéke nem változott?
BÁZISHATÁS!
Ez az, amit a legtöbben nem értenek, és ezt a hírportálok szándékosan kihasználják. Ha benne is van a cikk szövegében a bázishatás kifejezés, pontosan tudják, hogy egy "Megugrott az infláció, ismét gyorsul az árak emelkedése" címmel sok kattintást érnek el, és sok hozzászólást generálnak a hír alatt, ami pörgeti az algoritmusukat.
Nem arról van szó, hogy nincs értelme a YoY inflációnak, vagy, hogy az adott hónapot az előző év azonos hónapjához viszonyítva nem emelkedett az infláció, hanem arról, hogy a hírportálok többsége akkor is a "áremelkedés mértékének elképesztő megugrásáról" beszélne, ha egyébként havi és éves szinten is csökkennének az árak. Azért, mert kihasználják a BÁZISHATÁS furcsaságát.
Ti ne legyetek ilyen könnyen megtéveszthetők, ne adjátok alájuk a lovat, legyetek tisztában azzal, hogy mi az a BÁZISHATÁS, és miért fog a jövő hónapra valószínűleg több, mint 1%-kal EMELKEDNI a YoY infláció (Year-over-Year), még akkor is, ha netán CSÖKKENNÉNEK az árak. BÁZISHATÁS, ezt a kifejezést kell megjegyezni és megérteni a jelentését.
Ha leírom, hogyan számítják ki az "éves" (YoY) inflációt, akkor egyből érthetővé válik. Ha a 2024. áprilisi éves (YoY) inflációt szeretnénk kiszámolni, akkor a következő történik:
Havi árváltozások 2023-ban: 2.30%, 0.80%, 0.80%, 0.70%, -0.40%, 0.30%, 0.30%, 0.70%, 0.40%, -0.1%, 0.00%, -0.30%
Havi árváltozások 2024-ben: 0.7%, 0.70%, 0.80%, 0.70%
Áprilisi YoY infláció = ((1-0.004)×(1+0.003)×(1+0.003)×(1+0.007)×(1+0.004)×(1-0.001)×(1+0.000)×(1-0.003)×(1+0.007)×(1+0.007)×(1+0.008)×(1+0.007))−1
A képlet eredménye: 3,7 (közelítőleg, mert a KSH több tizedesjeggyel számol, én csak eggyel)
Tehát látjuk, hogy a YoY inflációnak valójában semmi köze ahhoz, hogy idén hogyan változtak az árak, hiszen a 3,7%-os érték nagyobbik részét még a tavalyi havi szintű inflációs értékek teszik ki. Egészen pontosan tavalyról 8, idénről 4 hónap képviseli benne magát.
Azt is látjuk, hogy emiatt arra sem alkalmas a YoY infláció, hogy megmondjuk, hogy idén nőttek-e vagy csökkentek-e az árak. A fenti képlet alapján működő, általam készített Inflációkalkulátorban nézzétek meg, hogy milyen értéket kalkulál úgy a rendszer, hogy májusra már csak 0,6%-os havi infláció van beírva: 4,9%-ot! Tehát júniusra a "BRUTÁLISAN megugrott az infláció" jellegű címadások várhatók a hírportálokon, még akkor is, ha valójában lassulna addigra az áremelkedés mértéke.
Sokan már sejtitek, hogy miért lesz a következő hónapban 4% feletti YoY infláció még akkor is, ha lassul az áremelkedés mértéke, vagy akár még csökkennek is az árak: BÁZISHATÁS.
Tavaly januártól decemberig hónapról hónapra csökkent a havi infláció (néhány kivételtől eltekintve), így az egyre alacsonyabb BÁZISRÓL kiindulva a relatív növekedés nagyobb.
Tehát különösen azokban a hónapokban lesz magasabb a YoY infláció, amelyekben a tavalyi azonoson hónapban negatív volt a havi inflációs érték.
Tehát még egyszer: a YoY infláció nem mutatja meg sem azt, hogy idén hogyan változtak az árak, sem azt, hogy az infláció csökken-e vagy nő. Erre az IDEI, havi szintű árváltozások alkalmasak.
Idén január és április között ezek voltak a havi szintű árváltozások: 0,7%, 0,7%, 0,8% és 0,7%. Tehát az IDEI infláció 2,93% volt ténylegesen.
Remélem, sikerült érthetően elmagyaráznom, hogy mi az a YoY infláció, mi az a BÁZISHATÁS, és miért állít valótlanságot a hírportálok nagy része. Így, amikor decemberben azt olvassátok a hírportálokon (mert azt fogjátok olvasni), hogy "BRUTÁLISAN emelkedett az infláció, ismét 6% felett van", akkor már tudni fogjátok, hogy ez a BRUTÁLIS érték VALÓJÁBAN mit jelent.
Kapcsolódó: az ide éves átlagos infláció 5% körül lesz várhatóan, tehát a Prémium Magyar Állampapír kamata is 5% körül lesz jövőre. Használjátok az Inflációkalkulátort különböző variációk kiszámolására.
Nagyon aktuális Szendrei Ádám május 30-án megrendezésre kerülő ingyenes online webinárja és a június 8-i pénzügyi alapozó képzése. Ajánlom mindenkinek, aki szeretné fejleszteni pénzügyi ismereteit, és szeretné jó helyre befektetni megtakarítását. Ebben a cikkben írtam mindkét eseményről, és a regisztrációs linkek is ott vannak a cikkben.
A Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalán (ahol már közel 13 ezren vagyunk) a bejegyzés alatti hozzászólás szekcióban bizonyára segítségre lelsz, ha elakadtál vagy tanácsra lenne szükséged. Itt éred el az oldalt: https://www.facebook.com/magyarallampapirkalkulator. Sőt, a Magyar Állampapír Kalkulátor a Twitteren (az új neve X) is elérhető, de akár e-mailt is írhatsz.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.