Publikálás:
2023-07-07 09:39:38
Legutóbb módosította:
admin [2023-07-20 12:53:29]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 2105
Júniusban a fogyasztói árak átlagosan 20,1%-kal haladták meg a tavaly júniusi szintet - derül ki a KSH péntek reggel megjelent adataiból. Ennél is fontosabb adat, hogy a havi szintű áremelkedés ugyan kismértékű volt, mindössze 0,3%, de ez az előző hónap mínusz 0,4%-ához képest emelkedést jelent. Jó hír viszont, hogy az élelmiszerek ára 0,4%-kal csökkent, amire két éve nem volt példa!
Az új adatokkal frissítve lett az Inflációkalkulátor, így most már még pontosabb becslést tud adni az év hátralévő részére.
Szinte borítékolható, hogy az év hátralévő részében is csökkenni fog az előző évhez viszonyított infláció, ez elsősorban a bázishatásnak köszönhető, de havi szinten is megállt az árak emelkedése.
A KSH által közölt 20,1%-os, előző évhez viszonyított érték és a havi szintű áremelkedés stagnálása mindenképp pozitív fejlemény.
A maginfláció is csökkent, a májusi 22,8 százalékról 20,8 százalékra, míg a nyugdíjas infláció 21,1 százalékra csökkent júniusra.
A maginflációt úgy számolják, hogy az inflációs mutatóból kiveszik a gyorsan, rövid távon változó elemeket, pl. az üzemanyagot és a hatósági áras szolgáltatásokat.
A nyugdíjas inflációt a KSH hasonlóan számolja a mindenkire vonatkozó inflációhoz, de más termékek, más súllyal jelennek meg a fogyasztói kosárban, pl. a gyógyszerek, az élelmiszerek és a háztartási energia nagyobb súllyal, de a gyerekneveléshez kapcsolódók (pl. írószer) nem részei a kosárnak.
A júniusi inflációs adat összetételét vizsgálva megállapítható, hogy a ruházkodás, az üzemanyag, és a szolgáltatások azok a tényezők, amelyek havi szinten a legnagyobb mértékben járultak hozzá az inflációhoz, pl. az üdülési szolgáltatások ára átlagosan 6,6%-kal emelkedett. Bizakodásra ad okot viszont az, hogy az élelmiszerek áremelkedése júniusban 0,4%-kal csökkent, amire utoljára 2021. júniusában volt példa.
A KSH összesítése szerint a legnagyobb áremelkedést elszenvedő élelmiszereken belül egy év alatt leginkább az édesipari lisztesáru (53,0%), a kenyér (48,6%), a tejtermékek (41,4%), a tojás (40,1%), a vaj és vajkrém (35,6%), a péksütemények (33,3%), a száraztészta (30,4%), a tej (26,7%) és a sajt (23,3%) ára nőtt. A háztartási energia 34,3%-kal drágult, ezen belül a vezetékes gáz 43,0, a palackos gáz 44,6, az elektromos energia 26,6%-kal. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 18,7, ezen belül a szeszes italoké 24,4%-kal nőtt.
A mostani adat után szinte borítékolható, hogy év végére egy számjegyű lesz az infláció. Ezt az Inflációkalkulátor által számított adat is megerősíti, még akkor is 10% alatt lesz decemberben az infláció előző év decemberéhez képest, ha az év hátralévő részében több, mint ötszörösére gyorsul a havi szintű áremelkedés üteme, amire kevés esély van.
Ha nem változik a havi szintű áremelkedés mértéke, akkor decemberben mindössze 6% körül lesz az infláció.
A kedvező inflációs adatokat látva az MNB előtt megnyílt a lehetőség, hogy folytassa az irányadó kamat csökkentését a Monetáris Tanács július 25-i ülésén. Ez már sorban a harmadik alkalom lenne, májusban 18%-ról 17%-ra, júniusban pedig 16%-ra csökkentette. Minden esély megvan rá, hogy július 25-én 15%-ra csökkenti, ezzel már egészen közel kerül a 13%-os alapkamathoz, így ismét az alapkamat lehet az irányadó kamat. Ez a lépés nagy hatással van az állampapírok várható hozamára, erről több friss cikk is olvasható a Hírek menüpontban.
A cikkhez hozzászólni itt lehet: Facebook.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.