Sokan fektetnek állampapírokba, mert ez az egyik legalacsonyabb kockázatú befektetési lehetőség, emellett pedig nagyon jó a hozama. Érthető, hogy mindenki szeretné biztonságban tudni a pénzét. Azonban időnként még a tapasztalt befektetők is megijedhetnek, ha a Web- vagy MobilKincstárban azt látják, hogy az állampapírjaik értéke csökken vagy nem érkezik meg a kamat.
Érdekesség, hogy leginkább a tájékozott befektetőket riaszthatják meg ezek a jelenségek, hiszen aki csak megveszi az állampapírjait, de nem követi nyomon a hozamukat, valószínűleg nem is veszi észre ezeket a szokatlan eseményeket. Pedig ezek mind valós és rendszeresen előforduló dolgok.
A jó hír viszont az, hogy ezek a jelenségek a normál működés részei, és mindegyikre van logikus magyarázat. Akkor lenne ok az aggodalomra, ha valaki nem tapasztalná ezeket, mert az arra utalna, hogy valami hiba történt a rendszerben.
Nem kaptam meg a kamatot
Kamatfizetési napokon gyakran érkeznek kérdések azzal kapcsolatban, hogy a várt kamat nem érkezett meg. Ez teljesen jogos aggodalom, hiszen a kamatfizetés időpontja előre meg van határozva.
- Mikor érkezik meg a kamat? Ha egy állampapír hirdetményében például március 21. szerepel kamatfordulóként, akkor a kamatot már március 20. 16:00-ra várhatjuk. Ennek oka a Magyar Államkincstárnál lévő értéknap-váltási rend: hétfőtől csütörtökig 16:00-kor, pénteken 14:00-kor, áthelyezett munkanapon pedig 12:00-kor van ez az időpont.
- Mi a helyzet, ha a kamatforduló hétfőre esik? Ebben az esetben a kamat már pénteken 14:00-kor megérkezik.
- Miért nem kapom meg a kamatot a várt időpontban? A válasz egyszerű: van egy kis átfutási idő, a kamat meg fog jelenni a számlán néhány órán belül. A kamat nem vész el, ez nem történhet meg.
- Mikorra várható a kamat a számlámon? Aki a kincstári pénzszámlájára kérte a kamatot, az várhatóan még aznap megkapja, ahogy fentebb kifejtettem. Viszont aki banki átutalással, az másnap, mivel a Kincstár nem tagja az Azonnali Fizetési Rendszernek (AFR). Előfordulhat, hogy a pénz ennek ellenére megérkezik még aznap, de az sms-értesítés csak másnap érkezik meg.
Alacsonyabb a piaci érték, mint kellene
Aki állampapírt vásárol és megnézi a Web- vagy MobilKincstárban a piaci értéket, az megfigyelheti, hogy az érték rögtön alacsonyabb, mint amire számított. Azt is észreveheti, hogy ez az érték pont 1%-kal alacsonyabb (MÁP+ esetében 0,5%-kal), ami megegyezik az idő előtti eladás költségével.
- Mit jelent a feltüntetett piaci érték? Ennek megértéséhez fontos tudni, hogy ez az érték semmiképpen sem azt mutatja, hogy mennyi állampapírunk van. Ez egy virtuális érték, ami azt mutatja meg, hogy jelen pillanatban mennyiért tudnánk eladni az állampapírunkat a névértékén és a felhalmozott kamattal együtt.
- Miért mutat kevesebbet a rendszer? Mivel tudjuk, hogy az idő előtti eladásnak van 0,5-1% költsége, így már érthető, hogy miért mutat a rendszer annyival kevesebbet. Tehát ez nem azt jelenti, hogy a Kincstár (vagy a bank) levont valamit, ez csak egy virtuális érték.
- Akkor a teljes névérték kamatozik? Igen, a névérték 100%-a kamatozik.
Fontos kiegészítés: Ha valakinek eurós állampapírja van, akkor a "piaci érték összesen" sor, amely forintban van megadva, az EUR/HUF árfolyamváltozása miatt is ingadozik. A felület természetesen mutatja külön a forintos és külön az eurós papírok piaci értékét is.
Ha kérdésed van a témával kapcsolatban, ne habozz feltenni Facebookon, a cikkhez tartozó bejegyzésnél!