Publikálás:
2025-03-31 18:24:27
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 22370
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a legfrissebb makrogazdasági előrejelzést ismertetve bejelentette, hogy hamarosan csökkenhet az állampapírok kamata mind a lakossági, mind az intézményi befektetők számára. Ez azt jelenti, hogy aki még a jelenlegi, kedvező kamatozású sorozatokba szeretne befektetni, annak érdemes lehet sietnie. A miniszter elmondása szerint az állampapírok a vártnál jobban teljesítenek, ami lehetővé teszi a kamatok mérséklését. Megnézve a heti értékesítési adatokat, ez igaz is lehet: a lakossági állampapír-állomány hétről hétre növekszik. A cikkben részletesen bemutatom, miért várható a kamatcsökkenés, melyik állampapírokat érintheti leginkább, és hogy a jelenlegi helyzetben állampapír lehet célravezető választás.
Alapvető közgazdasági elv, hogyha nagy a kereslet a kötvények iránt, akkor csökken azok kamata. Nagy Márton elmondása alapján ez fog most is történni: a cél az, hogy az állam "mindig a lehető legolcsóbban és legstabilabban tudja magát a piacról finanszírozni". Tehát az államnak nem célja az, hogy több kamatot kínáljon annál, mint amennyi feltétlen szükséges az állam finanszírozásához. Ez egyéni szinten nyilván nem jó hír, de összességében mindenkinek jobb, ha kevesebb pénz megy el kamatfizetésre.
A stabil, kiszámítható keresletet a befektetési alapokat érintő új szabályokkal kívánják erősíteni: 2026 áprilistól a befektetési alapok eszközeik legalább 10%-át kell állampapírban tartaniuk (jelenleg ez az arány 8%), a kötvényalapoknál ez az arány 15%-ra emelkedik.
Nagy Márton úgy fogalmazott, hogy a kormány a jövőben a lakossági állampapírok arányát csökkenteni kívánja, az intézményi állampapírok arányát pedig növelni, "ennek nyomán további lakossági állampapírkamatok csökkentése jöhet el". Arra is kitért, hogy ezt elsősorban a kamatprémiumok lefaragásával kívánják elérni.
Nagy Márton a kamatprémiumok csökkentéséről beszélt, így feltételezhető, hogy elsősorban ezeket tervezik lefaragni. Kamatprémium jelenleg csak a Prémium Magyar Állampapíron (0,5% az első négy évben, az utolsó három évben már 1%), valamint a Bónusz Magyar Állampapíron (1,25% az első három évben, az utolsó kettőben 2,25%) van. Mivel a Prémium Magyar Állampapíron (PMÁP) már most sem jelentős a kamatprémium, így a várható kamatcsökkenés valószínűleg elsősorban a Bónusz Magyar Állampapírt (BMÁP) fogja érinteni, amely jelenleg a második legnépszerűbb lakossági állampapír a Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) után (múlt héten 75,1 milliárd Ft-ért vásárolt BMÁP-ot, 106 milliárd Ft-ért FixMÁP-ot a lakosság).
Nagy Márton szavai alapján tehát valószínűleg a Bónusz Magyar Állampapír népszerűségét szeretnék megtörni. Ehhez az kell, hogy a legnépszerűbb állampapírnak, a FixMÁP-nak a szintjére vagy az alá hozzák a kamatát. a FixMÁP-nak a kamata jelenleg 6,5%, ez pontosan az alapkamat szintjével egyezik meg, ha megnézzük a múltat, ez mindig így volt: amikor a jegybank módosított az alapkamaton, a FixMÁP kamata néhány nap késéssel lekövette azt (ebben a cikkben ezt a folyamatot bővebben is bemutattam).
A BMÁP kamatbázisa jelenleg 6%, az első három évi kamatprémiuma 1,25%. Ha ezt 0,5%-ra csökkentik (annyi a PMÁP kamatprémiuma is), akkor a kamata pontosan a FixMÁP kamatának szintjével fog megegyezni.
Vegyük végig, melyik állampapírnál mi várható, és melyik, milyen esetben lehet megfontolandó választás. Fontos, hogy ez nem befektetési tanácsadás, csupán a saját meglátásaimat tükrözik a leírtak.
Vége a nagyon magas, közel 20% kamatnak, idén a jelenlegi sorozatok kamata 3-5%-ra esik vissza. Az, hogy ez melyik sorozatnál, pontosan mikor történik meg, és milyen szintre fog visszaesni a kamata, azt ebben a naponta automatikusan frissülő táblázatban foglaltam össze.
Nem véletlen tehát, hogy a legfrissebb adatok alapján a lakosság menekül a PMÁP-ból, és sorra cserélik át elsősorban FixMÁP-ra, BMÁP-ra és MÁP+-ra. A jövő évi kamat még kérdéses, minden attól függ, hogy alakul idén az infláció. Az "árrésstop" űgy tűnik, egyelőre működik, a márciusi és áprilisi infláció várhatóan alacsonyabb lesz, mint amit februárban gondoltunk. Talán még az Inflációkalkulátor által kiszámított értéknél is. Ennek ellenére az évi átlagos infláció valószínűleg 4,5-5% lesz (a Nemzetgazdasági Minisztérium friss előrejelzése 4,5%), de amíg nem éri el a 6%-ot (a jelen állás szerint nem fogja elérni), addig rosszabb választás a 6,5%-os FixMÁP-nál.
A jelenleg egy három éves (2028/R) és öt éves (2030/N) sorozat is kapható belőlük, az első három évben 1,25%, a második két évben 2,25% kamatprémiummal. Ez jelenleg 7,25%-os kamatot jelent mindkét sorozatnál. A nagy kérdés, hogy meddig marad ez így. A BMÁP kamatbázisa az intézményi befektetőknek hetente megrendezett Diszkont Kincstárjegy-aukciók átlaghozamától függ. Azt tudni kell, hogy ez az átlaghozam 2020 előtt közel 10 éven keresztül 0,5% körül mozgott. Tehát, ha a jegybank elkezdi csökkenteni az irányadó kamatot vagy nő a kereslet ezek iránt az állampapírok iránt (nőni fog, hiszen a cikk elején leírtam, hogy 2026 áprilistól a befektetési alapoknak több állampapírt kell tartaniuk), akkor a BMÁP kamatbázisa is csökkenni fog. Így eljöhet az a pont, amikor hiába magas a kamatprémium (amit Nagy Márton szavai alapján lehet, hogy hamarosan csökkentenek az új sorozatoknál), akkor is alacsony lesz a kamat.
Három évig fixen évi 6,5% kamat. Amennyiben valóban rontani kívánja az NGM a kamatokat, ez óriási előny, erről többet felesleges is írni.
Bár az első évi kamat csak 5,75%, de ez 5 éven át évi 0,25%-kal emelkedik, ráadásul az idő előtti eladásának költsége a Kincstárnál mindössze 0,5% (a többi papíré 1%), és évente egyszer, a kamatfizetést követő 5 napban díjmentesen eladható. Plusz még tőkésedik is a kamat, így kamatos kamat érhető el (de ki is vehető az említett 5 napban díjmentesen az éves kamat). Aki több, mint 3 évben gondolkodik, egy csökkenő kamatkörnyezetben ez a konstrukció kifejezetten jó választás lehet. További részletek erről a konstrukcióról ebben a cikkben.
A három havonta változó kamata a mindenkori háromhavi EURIBOR szintjével egyenlő. Az EURIBOR-ról a fontosabb tudnivalók ebben a cikkben olvashatók. A kamata jelenleg 2,704%, de jelen pillanatban a háromhavi EURIBOR szintje mindössze 2,328% és napról-napra csökken, 2020 előtt 0% körül mozgott. Természetsen nem tudjuk, mit tartogat a jövő, de jelenleg nem néz ki jól.
A Diszkont Kincstárjegyen nem kamat, hanem árfolyamnyereség van. Ez azt jelenti, hogy egy 100% alatti árfolyamon vásárolhatók meg az egyes sorozatok, de a lejáratkor 100%-os árfolyamon veszi tőlünk vissza az állam. A két árfolyam közti különbség a hozam. A jelenlegi Diszkont Kincstárjegyek évesített hozama 5,74% és 5,98% között mozog. Ez nem rossz, ha valaki kifejezetten rövid, néhány hónapos időtávra keres befektetést, de ha a jegybank újra csökkenti az alapkamatot, a DKJ hozamok is csökkenhetnek (ez persze a már megvásárolt papírokat nem érinti). Nemrég írtam arról cikket, hogy kinek éri meg a DKJ, és pontosan hogy működik ez a papír: Megéri most Diszkont Kincstárjegybe fektetni? Elemzés a legfrissebb hozamadatok alapján.
Ez egy speciális állampapír, a szülő vásárolhatja meg a gyerekének, amíg a gyermek be nem tölti a 18. életévét. Minden évben az előző évi átlagos infláció + 3%-kal kamatozik, ez a legjobban fizető állampapírrá teszi, ráadásul az éves kamat tőkésedik, és mindig a teljes bent lévő összegre jár a kamat. Ezen felül 10% (de max. 12 ezer Ft) állami támogatás is jár minden évben, az előző évi befizetések után. Jelenleg 6,7% az éves kamata, ez jövőre várhatóan több lesz: a jelenlegi előrejelzések alapján 7,5-8% lehet. A Babakötvény működéséről minden részletet megtaláltok ebben a cikkben, a Magyar Állampapír Kalkulátorral pedig az is kiszámítható, hogy milyen havi befizetéssel, mennyi pénz gyűjthető össze a gyereknek.
Nagy Márton miniszter bejelentése alapján valószínűsíthető, hogy a közeljövőben csökkenhet az állampapírok kamata, különösen a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) kamata. A Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) egyelőre stabilnak tűnik, míg a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) kamata már korábban jelentősen csökkent. A jelenlegi helyzetben érdemes lehet átgondolni befektetési stratégiánkat. Aki még a magasabb kamatokat szeretné kihasználni, annak érdemes lehet mielőbb lépnie. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a cikkben leírtak nem minősülnek befektetési tanácsadásnak, mindenki saját felelősségére hozza meg a döntéseit a pénzügyi helyzetét és kockázatvállalási hajlandóságát figyelembe véve.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.