Publikálás:
2023-08-29 15:59:36
Legutóbb módosította:
admin [2024-02-05 21:15:01]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 22212
Az elmúlt két év során a kötvényhozamok (pl. állampapír) az egekben voltak. Még jelenleg is magasak, és pl. a Prémium Magyar Állampapír kamata még 2024. január 21. és 2025. január 21. között is kiemelkedően magas szinten, 18-20 százalék körül várható (Inflációkalkulátor). Így érthető, ha valaki túlsúlyosan a legkevésbé kockázatos, és az egyik legjobban kamatozó eszközben tartja megtakarítását. Van viszont más is az állampapírokon kívül, és nagyon aktuálissá vált a portfóliók diverzifikálása, hiszen a kötvényhozamok éppen most léptek túl a csúcspontjukon. A következőkben egy új alternatívát mutatok be: idén áprilisban Magyarországon is megkezdte működését a brit Lightyear, amely véleményem szerint jelenleg az egyik legjobb lehetőség részvények és ETF-ek vásárlására.
Zsenialitása két dologban rejlik:
Felkerestem a Lightyear céget egy ajánlattal, leírtam, hogy szívesen írnék róluk, és meglett az eredménye: kaptunk egy egyedi linket, és aki ezen keresztül regisztrál, ajándékba kap bármelyik választott cég részvényéből 10 dollár (kb. 3500 Ft) értékben, névre szólóan: https://lightyear.app.link/allampapirkalkulator (regisztráció után is aktiválható a bónusz a Promotions menüpontban, a MAGYALL kódot használva). A bónusz akkor íródik jóvá, ha feltöltötted az egyenlegedet 15 ezer Ft-tal.
Bár a kötvények a legtöbb befektetési portfóliónak mindenkor a részét képezik, egy jól diverzifikált portfólióban más is van. A legismertebb a 60-40 portfólió kialakítás, ez azt jelenti, hogy 60%-ban részvényekből, 40%-ban kötvényekből áll. Az elmúlt 1-2 év során ez az arány sokak portfóliójában eltolódott a kötvények felé.
Fontos megemlíteni, hogy a részvény kockázatosabb befektetés, mint a kötvény. A kockázatot lehet csökkenteni, pl. nem egyedi részvény, hanem ETF vásárlásával.
Az ETF egy ún. passzív befektetési eszköz, egy tőzsdén kereskedett befektetési alap. Ha pl. vásárolsz 10 ezer Ft-ért "S&P 500 ETF"-et, az lényegében olyan, mintha több, mint 500 nagy kapitalizációjú amerikai cég papírjait egyszerre megvásároltad volna, az ETF ezek árfolyammozgását követi, így sokkal kiszámíthatóbb, mintha pl. csak egy Tesla részvényt vásároltál volna önmagában.
S&P 500 ETF
Nem akartam kiemelni egyetlen ETF-et, de az S&P 500 ETF a részvények Prémium Magyar Állampapírja, így muszáj róla beszélni. Messze a legismertebb és legtöbbet vásárolt ETF. Története 1860-ban kezdődött Henry Varnum Poorral, aki megalapította a Poors Publishinget, és kiadott egy újdonságnak számító befektetői útmutatót a vasúti iparról. 1923-ban a Standard Statistics Company elkezdte a jelzáloglevelek minősítését, és egy hetente frissített indexre 233 amerikai vállalat értékét vezette fel. 1941-ben a Standard Statistics egyesült a Poors Publishinggel, így jött létre a Standard & Poors, vagyis S&P (mai nevén Stock Composite Index). Immár a több, mint 500 legnagyobb amerikai céggel. Így már érthető, hogy miért az S&P 500 ETF a részvények Prémium Magyar Állampapírja: a legnagyobb figyelem irányul rá, a legrégebb óta kezelt index. Az éves hozam mediánja 1970 és 2021 között 15,43%. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden évben fixen ennyi, hanem valamikor kevesebb, valamikor több. Pl. 2022-ben a legtöbb részvényhez és ETF-hez hasonlóan bezuhant az értéke (-18,01%), de idén már 15% fölött van, és év végére 19% körül várják.
Személyes és szubjektív véleményem, hogy aki nyugdíjra gyűjt, annak elsősorban ETF-ben érdemes gondolkodnia, de mindenkinek célszerű lenne tartania a portfóliójában ETF-et.
Mindenképpen érdemes tehát megfontolni a diverzifikálás nyújtotta biztonságot, mert látható, hogy van az állampapírnak alternatívája. Ez nem egy vagy-vagy döntés, hanem célszerű tartani ezt is, azt is.
A következőkben a brit Lightyear tőzsdei szolgáltatásról (ún. brókercég) szeretnék írni, amely idén áprilisban vált elérhetővé a magyar piacon. Sok brókercég van, pl. szinte az összes kereskedelmi banknál lehet részvényeket vásárolni, de a Lightyear több okból is kitűnik.
A legfőbb előnye, hogy legalább olyan egyszerűen lehet rajta keresztül részvényeket és ETF-eket vásárolni, mint ami egyszerűséget megszokhattunk az állampapírok vásárlásánál. Ráadásul, ahogy egy kincstári értékpapírszámlánál, úgy itt sincs számlavezetési díj, és összehasonlítva más tőzsdei szolgáltatókkal, a Lightyear árazása rendkívül kedvező, pl. részvények vagy ETF-ek vásárlásakor maximum 1 eurót kell fizetni.
Van még egy zseniális húzása a Lightyearnek: nem 0,1% kamatot fizet a rajta parkoltatott pénzre (amiből még nem vásároltunk részvényeket), mint a legtöbb magyar bank, hanem a számlán álló forintra jelenleg 8,25% éves kamatot ad, tehát be sem kell fektetni a pénzt ehhez, a kamat jóváírása automatikus. Az euróra 3%-ot, a fontra és dollárra pedig 4,5%-ot fizet jelenleg (2023. aug. 30-i állapot). Pénzt is lehet váltani rajta, 0,35% díj ellenében.
A Lightyeart elsősorban annak ajánlom, aki még nem próbálkozott részvénybefektetéssel, mivel úgy gondolom, hogy jelenleg ennél jobb platform nincs a kezdésre, de annak is érdemes elgondolkodnia a váltáson, aki már tart részvényt valamely brókercégnél, mert a Lightyear jó. Nagyon jó.
Forrás: Lightyear UK
A regisztrációhoz mindenképp kell egy mobiltelefon, de van webes felülete is a szolgáltatásnak. A regisztrációs folyamatot böngészőből indítsd el a https://lightyear.app.link/allampapirkalkulator linken keresztül. A Get started gombra kell kattintani, majd mobiltelefonnal a megjelenő QR-kód beolvasásával kell letölteni a Lightyear mobilalkalmazást. (Ha ez nem menne, akkor csak simán töltsd le az alkalmazást a mobilodra, és hagyd, hogy a varázsló végigvezessen a regisztráción, majd a Promotions menüpontban aktiváld a bónuszt a MAGYALL kódot beírva.) Ne felejtsd el megerősíteni az e-mailben kapott linkkel a regisztrációdat. Ha megvagy, 15 ezer Ft-ot kell feltöltened a Lightyear számládra. Ezután jóváírják az ajándék 3500 Ft-nyi részvényt. A részvényeket természetesen bármikor eladhatod, a pénzt kiveheted vagy hagyhatod kamatozni is a Lightyear számládon.
Amennyiben van rá igény, a jövőben további, részvényekkel és más befektetési alternatívákkal kapcsolatos cikkekkel is jelentkezem.
Írd meg Facebookon vagy Twitteren (az új neve X), de akár e-mailen is elérhető vagyok.
Ha úgy érzed, hogy támogatnád a munkámat anyagilag is, azt megteheted bankkártyával vagy PayPallal ezen az oldalon , vagy átutalással (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457
Befektetéseid értéke növekedhet és csökkenhet. Felhasználói feltételek érvényesek. A Lightyear szolgáltatásai csak angolul érhetők el.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.