EUR: 404.2 | USD: 355 | CHF: 430.3 | GBP: 476.09 | RUB: 4.33 | UAH: 8.54

FRISS HÍR: Befektetési útmutató 2025: mit hoz a jövő, mibe érdemes fektetni most?

Ajánló: Tanulj meg infláció feletti hozamokon befektetni (online tréning)

Alapkamat-csökkentés közeleg? 3 jel, ami erre utal, és hatása az állampapírokra

Gazdaság Friss fejlemények

Publikálás: 2025-04-03 18:05:58

Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin

Megtekintések: 9278


Alapkamat-csökkentés közeleg? 3 jel, ami erre utal, és hatása az állampapírokra

Az állampapírok szempontjából az egyik legfontosabb adat a jegybank által meghatározott alapkamat, hiszen annak szintje szorosan összefügg a kibocsátott állampapírok hozamával. A legtöbb állampapírra csak közvetlenül van hatása a jegybanki alapkamatnak, de a Fix Magyar Állampapír eddig mindig pontosan lekövette az alapkamat változását: az alapkamat változtatását követő 1-2 nap elteltével az ÁKK mindig kiadott egy új sorozatot, amelynek kamata egyenlő volt az új alapkamat szintjével.

Jelenleg több jel is arra utal, hogy a Magyar Nemzeti Bank a piaci várakozások ellenére csökkentheti az alapkamat szintjét az április 29-i kamatdöntő ülésen. Fontos, hogy ezt csak feltételes módban állítom, tehát csak erre nem érdemes befektetési döntést alapozni, de van néhány érdekes egybeesés, amelyeket érdemesnek tartottam megosztani ebben a cikkben.

Jelek, amelyek az alapkamat csökkentésére utalhatnak

Lássuk, melyek azok a jelek, amelyek alapján arra következtethetünk, hogy a jegybank április 29-én csökkenti az alapkamatot, ami az állampapírok kamatára is hatással lenne.

1. jel: alacsonyabb lehet az infláció a vártnál

A március elején bevezetett árrésstop, ha csak átmenetileg is, de működik, az inflációs kosárban jelen lévő élelmiszerek egy jelentős részének ára csökkent március folyamán. Ráadásul a kormány kommunikációjából az vehető ki, hogy valószínűleg ki fogják terjeszteni az árrésstoppal érintett termékek körét a közeljövőben, ami az infláció további mérésklődését jelentheti. Nagy Márton többször is azt kommunikálta az elmúlt néhány napban, hogy a márciusi YoY infláció (az előző év azonos hónapjához mért infláció) 5% alatt, az áprilisi 4% alatt alakulhat. Ennek elérése nem irreális, mégcsak csökkeniük sem kell az áraknak márciusban és áprilisban, elég stagnálniuk, akkor is megvan az 5%, illetve 4% alatti infláció. Ha igaz, hogy több, mint 700 termék ára csökkent márciusban, akkor ez a stagnálás akkor is összejöhet, ha voltak termékek, amelyeknek emelkedett az ára. Ráadásul az üzemanyagárak sem emelkedtek, ami mindig egy nagy felhajtóerő, és a forint árfolyama sem romlott.

2. jel: a kormány bejelenttette az állampapírok kamatának csökkentését

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter március 31-én ismertette a kormány terveit az állampapírok kapcsán: mivel a tervezettnél több állampapírt vásárol a lakosság, csökkenteni kívánják azok kamatát, a stabil keresletet pedig úgy tartanák fenn, hogy 2026 áprilistól a befektetési alapoknak több állampapírt kell majd tartaniuk, mint jelenleg.

3. jel: az ÁKK pont április 30-ig hosszabbította meg a lezárni tervezett FixMÁP jelenlegi sorozatának (2028/Q13) forgalmazását.

A sorozat eredetileg március 31-én zárult volna le. Ezt a dátumot az ÁKK április 30-ig tolta ki, vagyis pont egy nappal a jegybank következő kamatdöntő ülésének napja utánra. Az ÁKK korábbi gyakorlata az volt, hogy az alapkamat változását követő 1-2 napon belül mindig új FixMÁP sorozatot bocsátott ki.

Összegzés: előbb csökkenthet alapkamatot a jegybank

A fentiekben három érdekes egybeesést, jelet gyűjtöttem össze, amelyek arra is utalhatnak, hogy a jegybank kamatcsökkentésre készül. Ha ez igaz, az nagyon hamar hatással lehet az állampapírok kamatára is. Az is elképzelhető, hogy márciusban és áprilisban deflációra is számít a kormány, tehát az árak csökkenésére. Ha márciusban és áprilisban is mérséklődnének az árak mindössze 0,3%-kal, az márciusban 4,4%-os, áprilisban 3,3%-os YoY inflációt jelentene, ami az éves várakozásokat közelebb tolná az év elején várt szinthez, és teret adna a jegybanknak az újbóli kamatcsökkentésre. A jegybank év eleji kommunikációja alapján erre az év második felében kerülhetne sor, ám a vártnál magasabb januári és februári inflációs adat után az utóbbi pár hétben már pesszimistábban fogalmazott. Kérdés, hogy ezt a pesszimizmust felül tudja-e írni egy vártnál jóval kedvezőbb inflációs adat. Az biztos, hogy a gazdaságnak nagy szüksége lenne a kamatcsökkentésre (hacsak kismértékű, 0,25%-os csökkentésről is beszélünk), hiszen az alacsony kamatok támogatják a beruházásokat, a hitelfelvételeket, a fogyasztást és úgy általában a gazdaság bővülését.

Ti mit gondoltok, a cikkben ismertetett forgatókönyvnek mekkora a realitása? Hozzászólásra a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook-oldalán van lehetőség.

Támogatnál?

Amennyiben szeretnéd támogatni a munkámat, azt ezen az oldalon keresztül bankkártyával vagy PayPallal, illetve átutalással az alábbi bankszámlaszámra teheted meg (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor – 12600016-19868930-99723457. Köszönöm a támogatást!

Kérdésed van?

Keresd fel a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalát, az X-et (Twitter), vagy vedd fel velem a kapcsolatot e-mailben.

Keresés

Támogatnád a munkámat?

Célom, hogy segítsek eligazodni az állampapírok között, hogy mindenki felkészülten, a legjobb döntést tudja meghozni. Az oldalt magánszemélyként készítem, és legjobb tudásom szerint igyekszem segíteni mindenkinek. Ezért nem várok fizetést, de ha valakinek van rá lehetősége, és úgy érzi, anyagilag is támogatná a munkámat, attól ezt elfogadom. Az alábbi gombra kattintva tudsz támogatni PayPal-on vagy bankkártyával (PayPal fiók nem szükséges):

Támogatási lehetőség

Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.

Kategóriák

Online befektetési tréning