Publikálás:
2025-04-03 18:05:58
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 9278
Az állampapírok szempontjából az egyik legfontosabb adat a jegybank által meghatározott alapkamat, hiszen annak szintje szorosan összefügg a kibocsátott állampapírok hozamával. A legtöbb állampapírra csak közvetlenül van hatása a jegybanki alapkamatnak, de a Fix Magyar Állampapír eddig mindig pontosan lekövette az alapkamat változását: az alapkamat változtatását követő 1-2 nap elteltével az ÁKK mindig kiadott egy új sorozatot, amelynek kamata egyenlő volt az új alapkamat szintjével.
Jelenleg több jel is arra utal, hogy a Magyar Nemzeti Bank a piaci várakozások ellenére csökkentheti az alapkamat szintjét az április 29-i kamatdöntő ülésen. Fontos, hogy ezt csak feltételes módban állítom, tehát csak erre nem érdemes befektetési döntést alapozni, de van néhány érdekes egybeesés, amelyeket érdemesnek tartottam megosztani ebben a cikkben.
Lássuk, melyek azok a jelek, amelyek alapján arra következtethetünk, hogy a jegybank április 29-én csökkenti az alapkamatot, ami az állampapírok kamatára is hatással lenne.
A március elején bevezetett árrésstop, ha csak átmenetileg is, de működik, az inflációs kosárban jelen lévő élelmiszerek egy jelentős részének ára csökkent március folyamán. Ráadásul a kormány kommunikációjából az vehető ki, hogy valószínűleg ki fogják terjeszteni az árrésstoppal érintett termékek körét a közeljövőben, ami az infláció további mérésklődését jelentheti. Nagy Márton többször is azt kommunikálta az elmúlt néhány napban, hogy a márciusi YoY infláció (az előző év azonos hónapjához mért infláció) 5% alatt, az áprilisi 4% alatt alakulhat. Ennek elérése nem irreális, mégcsak csökkeniük sem kell az áraknak márciusban és áprilisban, elég stagnálniuk, akkor is megvan az 5%, illetve 4% alatti infláció. Ha igaz, hogy több, mint 700 termék ára csökkent márciusban, akkor ez a stagnálás akkor is összejöhet, ha voltak termékek, amelyeknek emelkedett az ára. Ráadásul az üzemanyagárak sem emelkedtek, ami mindig egy nagy felhajtóerő, és a forint árfolyama sem romlott.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter március 31-én ismertette a kormány terveit az állampapírok kapcsán: mivel a tervezettnél több állampapírt vásárol a lakosság, csökkenteni kívánják azok kamatát, a stabil keresletet pedig úgy tartanák fenn, hogy 2026 áprilistól a befektetési alapoknak több állampapírt kell majd tartaniuk, mint jelenleg.
A sorozat eredetileg március 31-én zárult volna le. Ezt a dátumot az ÁKK április 30-ig tolta ki, vagyis pont egy nappal a jegybank következő kamatdöntő ülésének napja utánra. Az ÁKK korábbi gyakorlata az volt, hogy az alapkamat változását követő 1-2 napon belül mindig új FixMÁP sorozatot bocsátott ki.
A fentiekben három érdekes egybeesést, jelet gyűjtöttem össze, amelyek arra is utalhatnak, hogy a jegybank kamatcsökkentésre készül. Ha ez igaz, az nagyon hamar hatással lehet az állampapírok kamatára is. Az is elképzelhető, hogy márciusban és áprilisban deflációra is számít a kormány, tehát az árak csökkenésére. Ha márciusban és áprilisban is mérséklődnének az árak mindössze 0,3%-kal, az márciusban 4,4%-os, áprilisban 3,3%-os YoY inflációt jelentene, ami az éves várakozásokat közelebb tolná az év elején várt szinthez, és teret adna a jegybanknak az újbóli kamatcsökkentésre. A jegybank év eleji kommunikációja alapján erre az év második felében kerülhetne sor, ám a vártnál magasabb januári és februári inflációs adat után az utóbbi pár hétben már pesszimistábban fogalmazott. Kérdés, hogy ezt a pesszimizmust felül tudja-e írni egy vártnál jóval kedvezőbb inflációs adat. Az biztos, hogy a gazdaságnak nagy szüksége lenne a kamatcsökkentésre (hacsak kismértékű, 0,25%-os csökkentésről is beszélünk), hiszen az alacsony kamatok támogatják a beruházásokat, a hitelfelvételeket, a fogyasztást és úgy általában a gazdaság bővülését.
Ti mit gondoltok, a cikkben ismertetett forgatókönyvnek mekkora a realitása? Hozzászólásra a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook-oldalán van lehetőség.
Keresd fel a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalát, az X-et (Twitter), vagy vedd fel velem a kapcsolatot e-mailben.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.