EUR: 398.44 | USD: 367.6 | CHF: 416.87 | GBP: 476.45 | RUB: 4.4 | UAH: 8.82

FRISS HÍR: Megérkezett az állami támogatás a Babakötvényhez!

Ajánló: Tanulj meg infláció feletti hozamokon befektetni (online tréning)

A Magyar Államkötvények titkai: miért kínálnak jelenleg akár 9,5%-os fix kamatot is?

Állampapír Friss fejlemények

Publikálás: 2025-02-26 18:00:00
Legutóbb módosította: admin [2025-02-27 06:17:09]

Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin

Megtekintések: 39163


A Magyar Államkötvények titkai: miért kínálnak jelenleg akár 9,5%-os fix kamatot is?

Hogy lehet az, hogy a 2026/H Magyar Államkötvény éves kamata fix 9,5%, de alig beszélünk róla? Amikor valaki a választható állampapírok között böngészik, nagyon sok Magyar Államkötvény nevű papírral találkozik, és ezeknek gyakran jóval magasabb az éves hozama, mint az elterjedt FixMÁP, BMÁP, PMÁP stb. állampapíroknak. Felmerül a kérdés: miért fektessek pl. a jelenleg 6,5%-os FixMÁP-ba, amikor ott van a listában 9,5%-os kamattal az említett 2026/H Magyar Államkötvény is? Előrevetítem, hogy nem félreértésről van szó, valóban elérhetők ezek a magas hozamok, ám vannak hátrányok és apróbetűs részek is.

A cikkben bemutatom a Magyar Államkötvényeket és segítek eligazodni közöttük. Egy friss, az aktuális hozamokat tartalmazó táblázatban is összegyűjtöttem a jelenleg elérhető Magyar Államkötvényeket, ezzel megkönnyítve a köztük való eligazodást.

Mi az a Magyar Államkötvény?

A Magyar Államkötvény (MÁK) ugyanúgy egy állam által kibocsátott kötvény, mint bármely állampapír. Ezeket ugyanúgy megvásárolhatja a lakosság, a 2019. június 1. után kibocsátott sorozatok ugyanúgy adómentesek. És sokszor magasabb éves hozammal rendelkeznek, mint bármely másik állampapír. De akkor miért nem mindenki ezeket veszi?

A Magyar Államkötvény nem lakossági állampapír, hanem első körben csak intézményi szereplők vásárolhatják meg, akik továbbadják ezeket a lakosságnak.

Ezért van az, hogy akár egy 5 éve kibocsátott Magyar Államkötvény sorozatot is meg lehet venni: ezek "használt" papírok.

Sok Magyar Államkötvény éves kamata mindössze 1-2%, viszont ennek ellenére egy igen magas éves hozamértéket látunk mellette. Hogy lehet ez? Úgy, hogy a Magyar Államkötvényeken elsősorban árfolyamnyereség van.

Ez azt jelenti, hogy megvásároljuk egy bizonyos árfolyamon, majd eladjuk egy másik, remélhetőleg magasabb árfolyamon. A két árfolyam közötti különbség a nyereség.

Példa: veszünk 100 ezer Ft névértékű Magyar Államkötvényt 80%-os árfolyamon, így csak 80 ezer Ft-ot kell kifizetni érte. Öt évvel később lejár a papír, ilyenkor mindenképpen 100%-os árfolyamon jutunk hozzá a pénzünkhöz, tehát nem 80 ezer Ft-ot, hanem 100 ezer Ft-ot kapunk vissza, tehát a névérték 100%-át.

Mi a Magyar Államkötvény előnye?

Az előnye az, hogy sokszor magasabb éves hozam érhető el vele, mint a többi állampapírral. Előnye az is, hogy sok közülük fix hozamú papír, tehát a vásárlás pillanatában pontosan tudni lehet, hogy X év múlva mennyi pénzünk lesz.

Előnye az is, hogy nem csak lakossági befektetők vásárolhatják meg, hanem devizabelföldi jogi személyek és jogi személyiség nélküli szervezetek is, pl. társasházak.

Előnye még az is, hogy a Magyar Államkötvényeken nem csak árfolyamnyereség van, hanem kamatozik is. Ilyen pl. a Magyar Államkötvény 2025/B sorozata a cikk írásának pillanatában 99,8979% árfolyamon vásárolható meg (tehát a június 24-i lejáratánál lesz 0,1% árfolyamnyereségünk), és még mellé évi 5,5% kamat is jár.

Mi a hátránya a Magyar Államkötvénynek?

A Magyar Államkötvényt úgy kell elképzelni, mint egy részvényt. Mindig van egy meghatározott árfolyama, amelyen megvásárolható vagy éppen eladható. Ez az árfolyam attól függ, hogy a piac éppen mennyire tartja értékesnek, jó befektetésnek. Tehát elképzelhető, hogy megvásároljuk 80%-os árfolyamon, két hónappal később pedig felugrik az árfolyama 90%-ra, így két hónap alatt lett 10% hozamunk. Elképzelhető viszont az ellenkezője is: megvásároljuk 80%-os árfolyamon, két hónappal később pedig 70%-ra csökken az árfolyama.

Miért probléma ez?

Azért, mert nem tudjuk kiszámítani, hogy idő előtt milyen árfolyamon tudjuk majd eladni. Tehát nincs az, mint pl. a Magyar Állampapír Plusznál, hogy idő előtti eladásnál fixen 0,5% a névértékveszteségünk (a kamatfizetési napokat követő 5 napban 0%).

Ez abban az esetben nem probléma, ha biztosan tudjuk, hogy a futamidő végéig megtartjuk a kötvényt, hiszen a futamidő végén mindenképpen 100%-os árfolyamon jutunk a pénzükhöz. De kérdés, hogy pl. a 2051/G kötvény esetében tudja-e bárki is előre, hogy 2051-ig biztosan nem lesz szüksége a pénzre. Esetleg nyugdíj-előtakarékossági számlára jó lehet.

Sajnos előre nem lehet kiszámolni, hogy milyen lesz az adott kötvény árfolyama, amikor eladjuk. Valaki egyszer azt mondta nekem, hogy a 78%-os árfolyamon vásárolt kötvényét két évvel később szintén 78%-on adta el, így neki nem volt vesztesége az eladásnál. Most néhányan biztosan felszisszentek, hiszen ha valaki 78%-os vásárolt kötvényt és 78%-on adta el, akkor nem volt hozama a két év alatt (egy minimális, 2,25% kamat volt). Ha a befektetett pénz két éven át inkább pl. 6,5%-os FixMÁP-ban kamatozott volna, akkor az azt jelenti, hogy 8% hozamtól esett el az illető (2*6,5-2*2,25). Tehát nem 0% volt az idő előtti eladás vesztesége, hanem 8%. Ezt fontos megérteni.

Kinek való a Magyar Államkötvény?

Annak, aki biztosan tudja vállalni, hogy megtartja azt a futamidő végéig, és annak, aki kockázattűrő, és el tudja viselni, ha idő előtti eladásnál akár sokat is veszíthet. Cserébe persze sokat is nyerhet.

Milyen Magyar Államkötvények léteznek?

Jelenleg 3, 5, 7, 10, 15, 20 vagy 30 éves hátralévő futamidejű, fix vagy változó kamatozású államkötvények kerülnek kibocsátásra.

Ezekben közös, hogy valamilyen árfolyamon vásárolhatók meg és a futamidő végén mindenképpen 100%-os árfolyamon járnak vissza.

Viszont nem mindegyik 100% alatti árfolyamon vásárolható meg, valamelyik 100% fölött (pl. a 2026/H a cikk írásának pillanatában 105,54%-on). Ez azt jelenti, hogy pl. 100 ezer Ft névértékért 105 ezer Ft-ot kell fizetnünk, de a futamidő végén csak 100 ezer Ft névértéket kapunk vissza. De akkor miért éri ez meg bárkinek is? Azért, mert a példában említett 2026/H sorozat kamatozik is: évente 9,5%-ot. Tehát vannak, akik 100% fölötti árat is hajlandóak kifizetni a magas kamatért cserébe. Tehát az egyik oldalon itt lesz egy árfolyamveszteségünk (5%), a másik oldalon pedig egy kamatnyereségünk (9,5%), így a mérleg plusz 4,5% hozam.

Honnan lehet tudni, hogy melyik Magyar Államkötvény éri meg?

Ha valaki már tisztában van a Magyar Államkötvény működésével, annak minden előnyével és hátrányával együtt, akkor a következő nagy feladat, hogy kiválassza a sok egymással párhuzamosan futó Magyar Államkötvény közül a számára megfelelőt. Ehhez ezt az oldalt érdemes használni.

Itt ami igazán fontos, az az "Eladási Nettó Árfolyam" oszlop, ez lesz az az árfolyam, amelyen pillanatnyilag meg tudjuk vásárolni az adott kötvényt. Itt nem csak Magyar Államkötvények vannak, hanem más állampapírok is.

A cikk írásának pillanatában ezek a megvásárolható Magyar Államkötvények:

Magyar Államkötvény aktuális kamatok

  • A "Kibocsátás" dátuma azért lényeges, mert csak azok az állam által kibocsátott kötvények adómentesek a lakosság számára, amelyeket 2019. június 1. után bocsátottak ki. A többinel a hozam után 15% szja-t és 13% szochót kell fizetni (tehát összesen 28% az adóteher). Ezeket piros színnel jelöltem a táblázatban.

  • "Kamat" oszlopban látszik az adott sorozat éves kamata.

  • Az "Árfolyam" oszlopban az látszik, hogy jelenleg milyen árfolyamon vásárolható meg.

  • A "Felhalmozott kamat" oszlopban az látszik, hogy mennyi felhalmozott kamatot kell kifizetni a vásárláskor. Ezt az első kamatfizetési napon visszakapjuk, de addig nélkülöznünk kell.

  • Az "Eladási hozam" oszlopban az látszik, hogyha megtartjuk az adott sorozatot a futamideje végéig, akkor éves átlagban ennyi lenne a hozamunk. Fontos, hogy ez csak akkor releváns, ha valóban megtartjuk az adott sorozatot a futamidő végéig, hiszen fentebb bemutattam, hogy idő előtti eladásnál nem tudhatjuk előre, milyen árfolyamon fogjuk tudni eladni a papírt.

Ha találtunk egy szimpatikusnak tűnő konstrukciót, akkor még a nyilvános ajánlattételét érdemes megnézni, abban megtalálható pl. a lejáratának pontos időpontja, az éves kamat meghatározásának módja (van, amelyiknek a futamidő során változik a kamata), valamint a kamatfizetés gyakorisága. Az egyes sorozatokhoz tartozó nyilvános ajánlattételek ezen az oldalon böngészhető (alul, a Dokumentum keresése mezőbe kell beírni az adott sorozatszámot). 

Összefoglalás

A Magyar Államkötvények az állam által kibocsátott, fix vagy változó kamatozású kötvények, melyek első körben intézményi befektetők számára kerülnek értékesítésre, majd a másodlagos piacon a lakosság számára is megvásárolhatók. Ugyanúgy, ahogy a többi állampapír is. Bár egyes sorozatok, mint például a 2026/H, első ránézésre vonzó, akár 9,5%-os fix éves kamatot kínálnak, a hozamuk nem csupán a kamatból származik, hanem jelentős mértékben árfolyamnyereségből is, ami a piaci ingadozásoktól függ.

A magas hozam részben a befektetési ár és a lejárati névérték közötti különbségből adódik. Ez azt jelenti, hogy a nyereség eléréséhez gyakran elengedhetetlen, hogy a kötvényt a futamidő végéig tartsuk, mert csak akkor kapjuk vissza 100%-os áron a kötvényt. Azt, hogy idő előtt milyen árfolyamon tudjuk eladni, előre nem kiszámítható.

Ha valaki idő előtt adja el a kötvényt, nem garantált az árfolyam, így előfordulhat, hogy a hozam – vagy akár a befektetett összeg – csökken. Tehát a Magyar Államkötvények azoknak ajánlottak, akik biztosak abban, hogy a futamidő végéig megtartják befektetésüket, vagy elviselik a piaci árfolyam-ingadozásokból eredő kockázatot. A döntésben és választásban remélem, a cikk kellő segítséget nyújt.

Támogatnál?

Ha támogatnád a munkámat, azt ezen az oldalon megteheted bankkártyával/PayPallal, vagy átutalással az alábbi számlaszámra (egyelőre csak forintos bankszámláról tudok átutalást fogadni): Magyar Állampapír Kalkulátor – 12600016-19868930-99723457. Köszönöm.

Kérdésed van?

Látogass el a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalára, az X-re (Twitter), vagy írj e-mailt.

Keresés

Támogatnád a munkámat?

Célom, hogy segítsek eligazodni az állampapírok között, hogy mindenki felkészülten, a legjobb döntést tudja meghozni. Az oldalt magánszemélyként készítem, és legjobb tudásom szerint igyekszem segíteni mindenkinek. Ezért nem várok fizetést, de ha valakinek van rá lehetősége, és úgy érzi, anyagilag is támogatná a munkámat, attól ezt elfogadom. Az alábbi gombra kattintva tudsz támogatni PayPal-on vagy bankkártyával (PayPal fiók nem szükséges):

Támogatási lehetőség

Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.

Kategóriák

Online befektetési tréning