Szerző:
admin [2023-01-25 12:53:29]
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 25048
Nagyon sokszor felmerülő kérdés, hogy a 4 vagy a 7 éves Prémium Magyar Állampapírt érdemesebb-e megvenni. Összeszámoltam, január 16. óta összesen 68 darab ilyen kérdést kaptam, így úgy éreztem, erről mindenképpen kell írnom. Megvan mindkét papír előnye, de mérlegelni kell a vásárlásnál, nem mindegy, hogy melyiket választjuk.
Az új Prémium Magyar Állampapír népszerűségéről
A minden eddiginél magasabb kamattal érkező új Prémium Magyar Állampapírokból elképesztő mennyiséget értékesítettek néhány nap leforgása alatt. Hetente átlagosan 50 milliárd forintnyi Prémium Magyar Állampapírt szokott elfogyni, ehhez képest múlt héten 156,1 milliárd forintnyi kötvény talált gazdára úgy, hogy az új PMÁP-sorozat csak csütörtöktől vásárolható, tehát lényegében 2 nap alatt több, mint 100 milliárd Ft-nyi PMÁP-ot vásárolt a lakosság. A teljes értékesített mennyiség múlt héten 205,4 milliárd Ft, ezek csak a lakossági állampapírok, amelyben a másodpiacról vásárolható Diszkont Kincstárjegyek és Magyar Államkötvények nincsenek benne, és persze a nem lakosság által vásárolt kötvények sem.
Mennyi most a 4 és a 7 éves PMÁP kamata?
Azt tudjuk, hogy a jelenleg kapható 4 év (49 hónap) és 7 év (85 hónap) futamidejű 2027/K és 2030/I Prémium Magyar Állampapírok kamatbázisa egységesen 14,5%. Erre jön rá a 4 évesnél 0,75%, a 7 évesnél 1,5% kamatprémium. Így lesz a 4 éves kamata 15,25%, a 7 éves kamata 16%. Vagyis látjuk, hogy a 7 éves kamata 0,75%-kal magasabb. Ez egy év alatt, 1 millió Ft esetében 7500 Ft pluszt jelent a 7 éves javára. Hosszabb időtávon vagy magasabb összeg esetében a különbség természetesen sokkal látványosabb. Főleg akkor, ha évek múlva a kamatbázis már nem lesz ilyen magas, hiszen az infláció is csökken. Akkor a kamatprémiumnak már nagyobb súlya lesz a kamaton belül.
Miért éri meg akkor 4 éves? Van különbség a konstrukciójukban?
Nincs különbség a konstrukciójukban, pontosan ugyanazok a feltételek vonatkoznak mindkettőre, ugyanaz a kamatbázisuk, és ugyanolyan árfolyamon (jelenleg 99%) lehet idő előtt értékesíteni mindkét papírt. Még a kamatperiódusaik hossza is azonos. Jelenleg akkor is a 7 éves PMÁP-ot éri meg megvásárolni, ha 4 év múlva lesz szükség a pénzre.
Ami miatt valaki mégis a 4 éveset választhatja, az az, hogy az idő előtti eladás árfolyama nincs rögzítve a szerződésben, tehát elvileg változhat. Így, ha valaki hozzá szeretne férni a pénzéhez pl. 4 év múlva, és szeretné elkerülni annak a kockázatát, hogy addigra esetleg az idő előtti eladás díja megnőjön, az biztosabbnak érezheti a 4 éves futamidőt, hiszen a futamidő végén mindenképpen 100%-os árfolyamon kapja vissza a névértéket ("tőkét"), ez így van minden állampapírnál.
Tehát megéri a kockázatkerülés?
Ha valaki 7 évig tervezi megtartani a PMÁP-ját, az semmiképp se válasszon 4 éves papírt. Ha valaki 7 évnél rövidebb ideig tervezi megtartani, még akkor is érdemes átgondolni, hogy tényleg megéri-e a rövidebb futamidejű papírt választani, de valószínűleg nem.
Nézzünk néhány példát 1 millió Ft befektetésére. A számításhoz a Kalkulátort veszem alapul, amely úgy számol, hogy a kamatfordulók alkalmával a kifizetett kamatból mindig újabb állampapírokat vásárol a befektető, így elérve a kvázi kamatos kamatot. Így persze a futamidő végén ezek az időközben vásárolt papírok még nem fognak lejárni, tehát azokra is számol a Kalkulátor idő előtti eladási díjat.
Milyen esetben éri meg a 4 éves a 7 évessel szemben? Lássuk a számokat.
Jelenleg az idő előtti eladás költsége 1% (tehát 99%-os árfolyam van).
Mi van akkor, ha megemelik az idő előtti eladás költségét 2%-ra?
Mi történik, ha 3%-ra emelik az idő előtti eladás költségét?
És ha 4%-ra?
És ha 5%-ra?
Mint látszik, ha négyszeresére emelkedne az idő előtti eladás díja, akkor még mindig a 7 éves PMÁP érné 49 hónapra (vagy rövidebb időre), ha viszont ötszörösére emelkedne, akkor 49 hónapra már a 4 éves érné meg.
Mennyi a valószínűsége, hogy megemelkedik az idő előtti eladási költsége?
Erre a rövid válasz az, hogy nagyon kevés, mivel még soha nem volt 2%-nál magasabb (és az is csak egy rövid időre), továbbá, az ÁKK-nak az a célja, hogy növelje az állampapírok népszerűségét, ne pedig csökkentse. Tehát, az idő előtti eladási díj emelésével valószínűleg sokkal rosszabbul járna, hiszen sokkal kevesebben vásárolnának rövid távra állampapírt, ha azt látnák, hogy nem éri meg idő előtt eladni. Az idő előtti eladás kapcsán ajánlom elolvasni az erről szóló cikkemet.
Ha maradt még benned kérdés, vagy hozzászólnál a témához, megosztanád gondolataidat, akkor várlak a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook-oldalán, ahol már több, mint 4 ezren vagyunk és egy nagyszerű közösség alakult ki.
Ha támogatnád a munkámat, azt bankkártyával vagy PayPallal is megteheted itt: támogatás. Banki átutalást is tudok fogadni, de egyelőre csak magyarországi HUF bankszámláról: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Nagyon köszönöm annak, aki ily módon is hozzájárul a Magyar Állampapír Kalkulátor működéséhez!
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.