Publikálás:
2025-06-10 15:16:21
Megosztás: Facebook | Twitter | Whatsapp | Linkedin
Megtekintések: 2031
A nyár megérkezett, de a gazdasági égen gyülekeznek a felhők. A világ folyamatosan változik, és a nemzetközi események közvetlenül a Te pénztárcádat is érintik, akár a munkahelyedről, a hiteleidről vagy a megtakarításaidról van szó. Ha nem akarsz megázni, elengedhetetlen, hogy ismerd a legfontosabb globális trendeket.
A cikkben bemutatom azt az öt kulcsfontosságú gazdasági folyamatot, amelyek meghatározzák a következő hónapokat, és igyekszem érthetően elmagyarázni, mit jelentenek ezek a magyar hétköznapokra nézve.
Az Európai Központi Bank (EKB) a 2025. június 5-i ülésén, a várakozásoknak megfelelően, 25 bázisponttal 2,15%-ra csökkentette az irányadó kamatlábat. Ez a lépés egy új, lazább monetáris politikai ciklus kezdetét jelzi Európában, amit a befektetők már beáraztak. A legfrissebb, júniusi 1,9%-os inflációs adat optimizmusra ad okot, de a piac most egy lassabb, megfontoltabb kamatvágási sorozatra számít ősztől. Az alacsonyabb európai kamatok elméletileg ösztönzik a gazdasági növekedést és olcsóbbá teszik a hiteleket, ami jó hír a beruházásoknak és a fogyasztásnak.
Ezzel szemben itthon a kép más. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a legutóbbi kamatdöntő ülésén változatlanul 6,5%-on tartotta az alapkamatot. Az indok a forint árfolyamának stabilitása és a továbbra is viszonylag magas, jelenleg 4,2%-os magyar infláció. Ez azt jelenti, hogy amíg az eurózóna a lazítás felé mozdul, az MNB a "kivár és figyel" stratégiát alkalmazza. Ennek következtében a lakossági és vállalati hitelek kamatai Magyarországon a nyáron valószínűleg nem csökkennek érdemben, az állampapírok pedig vonzóbbak maradhatnak a hazai befektetők számára az európai alternatíváknál. A forint árfolyama szempontjából ez a magas kamatkülönbözet egyelőre stabilitást ad, ahogyan ezt az előző cikkemben részletesebben is kifejtettem.
Magyarország legfontosabb gazdasági motorja, Németország gazdasága továbbra is csak "langyos" hőfokon működik. Bár a legfrissebb, májusi ZEW gazdasági hangulatindex némi optimizmust mutat, a jelenlegi helyzet megítélése és az ipari termelési kilátások továbbra is gyengék. A magas energiaárak, a zöld átállás költségei és a bürokrácia fékezik a német ipart. Ez közvetlen hatással van a magyar beszállítói láncokra: ha a német autógyárak és más ipari cégek kevesebbet rendelnek, azt a magyar kkv-k azonnal megérzik. A helyzet ugyanakkor lehetőséget is teremt: rákényszeríti a magyar vállalatokat, hogy új piacokat keressenek, növeljék a hatékonyságukat, és magasabb hozzáadott értékű termékeket állítsanak elő, csökkentve ezzel a német piactól való függőségüket.
Az elmúlt időszakban sokat lehetett hallani arról, hogy az Európai Unió bevezeti az úgynevezett „büntetővámokat” a Kínában gyártott elektromos autókra. Ez azt jelenti, hogy a Kínában készült autók már nemcsak a korábban megszokott 10%-os vámot kapják meg, hanem ezen felül még további, gyártónként eltérő mértékű plusz vámot is fizetniük kell utánuk. Például a BYD autóira 17%-kal, a Geely modelljeire 18,8%-kal, míg az MG-t gyártó SAIC járműveire 35,3%-kal nőtt a vámtartalom. Egyes cégek esetében a teljes vámteher elérheti, sőt meghaladhatja a 45%-ot is. Az Unió azért döntött így, mert a döntéshozók szerint a kínai állam jelentős támogatásban részesíti saját autógyártóit, és ezzel tisztességtelen előnyt biztosít számukra az európai gyártókkal szemben. A mostani vámlépés célja, hogy kiegyenlítse ezt az előnyt, és védje az európai autóipart a túl olcsó kínai importtól.
Jelenleg ezek a vámok legalább öt évig biztosan érvényben maradnak, de közben folyamatosan zajlanak a tárgyalások Kína és az EU között, hogy esetleg ármegállapodás (a vámok helyett egy minimum eladási ár) váltsa fel a vámokat. Egyelőre azonban még nincs ilyen megegyezés, így maradnak a szigorúbb szabályok.
Ez a döntés Magyarországot is komolyan érinti. Egyrészt, mert hazánkban több nagy autógyár működik, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak a nemzetközi piacokkal, másrészt azért, mert az utóbbi években több kínai cég is jelentős beruházásokat indított nálunk, például ott a BYD szegedi gyára. Nem véletlen, hogy Magyarország a vámok bevezetését inkább ellenezte, hiszen ezek az intézkedések mind a kínai, mind a hazánkban működő gyártók számára nehezebb helyzetet teremtenek.
Az új vámok miatt a kínai elektromos autók ára Európában, így Magyarországon is megemelkedett. Ugyanakkor vannak olyan gyártók, amelyek európai gyárak nyitásával vagy egyéb megoldásokkal igyekeznek csökkenteni vagy elkerülni ezeket a terheket, hogy továbbra is versenyképesek maradjanak a piacon.
A Covid19-világjárvány és a geopolitikai feszültségek örökre megváltoztatták a globális kereskedelmet. A cégek már nem csak a legalacsonyabb költséget keresik, hanem a megbízhatóságot és a biztonságot is. Az ENSZ kereskedelmi szervezetének (UNCTAD) 2025-ös jelentése is alátámasztja a "friend-shoring" jelenségét: a tőke olyan országok felé áramlik, amelyek politikailag stabilak és földrajzilag közel vannak. Ebben az új világrendben Magyarország földrajzi elhelyezkedése és EU-tagsága felértékelődik. A kérdés az, hogy a kedvező adózási környezet és a beruházási támogatások mellett tudunk-e elegendő képzett munkaerőt és kiszámítható üzleti környezetet biztosítani ahhoz, hogy a legtöbbet profitáljunk ebből az átrendeződésből.
A protekcionizmus, azaz a hazai ipart védő intézkedések egyre inkább terjednek a világban. A G7-országok pénzügyminisztereinek májusi csúcstalálkozóján is központi téma volt a Kínával szembeni egységes fellépés és a "tiszta versenyfeltételek" megteremtése. Ez a trend komoly kihívás egy olyan nyitott, exportorientált gazdaságnak, mint a magyar. Amikor a nagy gazdaságok vámfalakat emelnek, a mi termékeink nehezebben jutnak el a külföldi piacokra. Ebben a környezetben azok a magyar cégek lehetnek sikeresek, amelyek olyan magas hozzáadott értékű, innovatív termékeket vagy szolgáltatásokat nyújtanak (pl. szoftverfejlesztés, gyógyszeripar, speciális gépgyártás), amelyek kevésbé árérzékenyek és nehezebben helyettesíthetők.
A gazdasági előrejelzések percről percre változnak. A kamatdöntések, a kereskedelmi viták és az inflációs adatok folyamatos bizonytalanságban tartják a piacokat. Ilyen időkben a legjobb, amit tehetsz, ha nem pánikolsz, hanem tudatosan kezeled a pénzügyeidet.
A pénzügyi ismeretek segítenek:
A következő szakasz támogatói tartalom.
Június 14-én 15:00-tól kerül sor Szendrei Ádám Pénzügyi Alapozó tréningjére, amely online formában bárki számára elérhető. A képzés gyakorlati fókuszú, és olyan témákat érint, mint:
A tréning különösen hasznos azoknak, akik szeretnének magabiztosabban eligazodni a pénzügyek világában, akár nyugdíjcélra, akár rövidebb távú megtakarításra keresnek megoldást.
Regisztrálni a tréningre itt tudsz.
Keresd fel a Magyar Állampapír Kalkulátor Facebook oldalát, az X-et (Twitter), vagy vedd fel velem a kapcsolatot e-mailben.
Vagy az alábbi számlaszámra is utalhatsz, sajnos egyelőre csak magyarországi HUF számláról lehetséges: Magyar Állampapír Kalkulátor, 12600016-19868930-99723457. Ha e-mail-t írnál: kapcsolat.