Euró Magyar Állampapír
(Az ÁKK Zrt. oldalán:
részletek)
-
Futamidő: max. 3 év (pontosabban 42 hónap)
-
Alapcímlet: 1 euró
-
Típus: 3 havonta változó kamatú (a kamatbázis a EURIBOR-ra épül)
-
Aktuális kamat: 7,89%
-
Idő előtti eladás: lehetséges, 1% díj az eladott névérték-részre
-
Adózás: lakossági ügyfeleknek kamatadómentes
-
Forgalmazóhelyek:
térkép
-
Kincstári árfolyamjegyzés:
a Magyar Államkincstár napi árfolyamai
-
Előnye: eurós megtakarítást tesz lehetővé
-
Hátránya: ha nem cél, hogy euróban legyen a megtakarítás, akkor van magasabb hozamú állampapír is
-
Megjegyzés: a EMÁP 3 havonta kifizetett kamata nem tőkésedik automatikusan, tehát azt akár fel is veheted 3 havonta, viszont a Kalkulátor úgy számol, mintha mindig újabb és újabb EMÁP-ot vennél belőle (így kvázi kamatos kamatot elérve).
-
Hogyan működik a EMÁP? Az EMÁP kamata csak magából a kamatbázisból áll, arra nem jön rá kamatprémium, mint pl. a Prémium Magyar Állampapír esetében. A kamat – az első kamatperiódus kivételével – a kamatperiódus fordulónapját megelőző 5. munkanapra vonatkozóan, a kamatperiódus fordulónapját megelőző 3. munkanapon 12.00 órakor (közép-európai idő szerint), a European Money Market Institute (EMMI) által közzétett három havi EURIBOR százalékos mértékével egyenlő. Tehát, a 3 havonta változó kamatbázisa a mindenkori 3 havi EURIBOR-hoz kötött. Az EURIBOR lényegében az a százalékos érték, amennyiért az európai bankok hitelt adnak egymásnak. Ez a hazai BUBOR európai megfelelője.
-
Idő előtti eladás? Lehetséges, de ebben az esetben (jelenleg) 1% díjat le kell vonni az eladott névérték ("tőke") részből. Sokszor még ezzel a díjjal együtt is megéri, tehát nem muszáj egészen a lejártáig megtartani. Mindig érdemes utánaszámolni a kalkulátorban, hogy jelenleg melyik éri meg a tervezett időtávra. Arról, hogy változhat-e az idő előtti eladás költsége, ebben a cikkben olvashatsz.
-
Mit írjak a kalkulátorba? Az "Alapvető állampapír beállítások" blokkban meg kell adni az összeget forintban vagy euróban. Ha forintban írod be az összeget, akkor a "Add meg, hogy az összeget forintban vagy euróban érted-e" kapcsolót forintra állítsd, ha euróban, akkor euróra. A háttérben csinál majd egy váltást a pénznemek között, hogy a beírt összeggel a forintos és az eurós állampapírokkal is tudjon számítást végezni és összehasonlíthatóvá tenni azokat. Ugyanebben a blokkban az eladás hónapját is meg kell adni, ha pl. 24 hónapra szeretnél befektetni, akkor írd azt, hogy 24. Ezek az alapvető beállítások, mást nem muszáj módosítanod, elég az oldal alján a "Hozamok kiszámítása" gombra kattintanod. Ha viszont szeretnéd finomhangolni a papírt, pl. módosítani az egyes kamatperiódusokra becsült kamatot, akkor azt megteheted az Euró Magyar Állampapír blokkban az "Útmutató és finomhangolás" gombra kattintva.
-
Hogyan számol a kalkulátor? Úgy számol, mintha a beállított hónapig megtartanád a vásárolt papírokat, ha pedig azt állítottad be, hogy nem tartod meg a végéig, hanem idő előtt adod el, akkor levonja az idő előtti eladás díját is. Az EMÁP esetében a 3 havonta kifizetett kamat nem "tőkésítődik" automatikusan. A kalkulátor úgy számol, mintha minden kamatfizetéskor rögtön vennél újabb EMÁP papírokat a kifizetett kamatból. Így persze az lejárat végén ( 42 hónap az indulástól számított teljes futamidő) az időközben vásárolt papírokat idő előtt el kell adnod (ha azokhoz is hozzá akarsz jutni azonnal), így azokra lesz egy idő előtti eladási díj, a kalkulátor ezzel is számol.