Bónusz Magyar Állampapír
(Az ÁKK Zrt. oldalán:
részletek)
Az alábbiakban a Bónusz Magyar Állampapír főbb tulajdonságai tekinthetők át, itt pedig egy cikk formájában további hasznos tudnivalók olvashatók:
Hasznos tudnivalók a Bónusz Magyar Állampapírról (BMÁP)
-
Futamidő a régi, 2027/N sorozatnál: 3 év (pontosabban 42 hónap)
-
Futamidő az új, 2029/N sorozatnál: 5 év (pontosabban 66 hónap)
-
Alapcímlet: 1 Ft
-
Típus: 3 havonta változó, a Diszkont Kincstárjegy hozamát meghaladó kamatozás
-
Aktuális kamat (2027/N sorozat): 5.85% kamatbázis + 1.5% kamatprémium (összesen 7.350%)
-
Aktuális kamat (2029/N sorozat): 6.39% kamatbázis + 1.5% kamatprémium (összesen 7.890%)
-
Idő előtti eladás: lehetséges, 1% díj az eladott névérték-részre
-
Adózás: lakossági ügyfeleknek kamatadómentes
-
Forgalmazóhelyek:
térkép
-
Kincstári árfolyamjegyzés:
a Magyar Államkincstár napi árfolyamai
-
Előnye: rugalmasan tud reagálni a piaci kamatkörnyezetre, mivel kamatbázisa 3 havonta követi a DKJ-aukciókon kialakult hozamokat
-
Hátránya: csökkenő piaci kamatkörnyezetben nagyon alacsony is lehet a kamatbázisa
-
Megjegyzés: Ellentétben pl. a MÁP Plusz állampapírral, a 3 havonta fizetett kamat nem fektetődik be automatikusan, így manuálisan kell 3 havonta újabb papírokat venni az adott kamatperiódusra vonatkozó hozamból (nem muszáj, de érdemes, a kalkulátor is ezzel számol).
-
Hogyan működik a BMÁP? A kamatbázisát nem az előző évi átlagos infláció jelenti, hanem a kamatmérték meghatározásának időpontját megelőző négy eredményes, 3 hónapos DKJ aukción kialakult átlaghozamok, adott aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlaga. Ez nagyjából azt jelenti, hogyha a piaci kamatok felfelé mennek (pl. az alapkamat emelése miatt), akkor valószínűleg a BMÁP kamatbázisa is emelkedni fog.
-
Idő előtti eladás? Lehetséges, de ebben az esetben (jelenleg) 1% díjat le kell vonni az eladott névérték ("tőke") részből. Amikor magas a kamatbázisa (mert magasak a piaci kamatok), még ezzel a díjjal együtt is megéri akár egészen rövid időre is venni belőle. Hogy épp megéri-e, annak a kalkulátorban lehet utánaszámolni.
-
Mit írjak a kalkulátorba? Az "Alapvető állampapír beállítások" blokkban meg kell adni az összeget forintban vagy euróban. Ha forintban írod be az összeget, akkor a "Milyen pénznemben" kapcsolót forintra állítsd, ha euróban, akkor euróra. A háttérben csinál majd egy váltást a pénznemek között, hogy a beírt összeggel a forintos és az eurós állampapírokkal is tudjon számítást végezni és összehasonlíthatóvá tenni azokat. Ugyanebben a blokkban a visszaváltás hónapját is meg kell adni, ha pl. 36 hónapra szeretnél befektetni, akkor írd azt, hogy 36. A visszaváltási díj mezőbe mindig az éppen aktuális visszaváltás díja van beírva, ez ritkán változik. A kamatprémium és jelenlegi kamatbázis mezőkkel ugyanez a helyzet. Alatta vannak még a 3 havi kamatperiódusra vonatkozó becslések, ezeket előre nem lehet pontosan tudni, attól függ, milyen hozamok alakulnak ki a Diszkont Kincstárjegy-aukciókon, hiszen a BMÁP kamatbázisa ezeken alapul. Érdemes kipróbálnod különböző eshetőségeket, hiszen a tényleges hozamod ezektől függ.
-
Hogyan számol a kalkulátor? Úgy számol, mintha a beállított hónapig megtartanád a vásárolt papírokat, ha pedig azt állítottad be, hogy nem tartod meg a végéig, hanem idő előtt adod el, akkor levonja az idő előtti visszaváltás díját is. A BMÁP esetében az évente kifizetett kamat nem "tökésedik" automatikusan. A kalkulátor úgy számol, mintha minden kamatfizetéskor (3 havonta van ilyen) rögtön vennél újabb BMÁP papírokat a kifizetett kamatból. Így persze a futmaidő végén az időközben vásárolt papírokat idő előtt el kell adnod (ha azokhoz is hozzá akarsz jutni azonnal), így azokra lesz egy idő előtti eladási díj, a kalkulátor ezzel is számol.